Дитина дивиться порно: Чи справді це погано та що робити

У сучасних реаліях уникати порно-контенту часто буває набагато складніше, ніж його знаходити. Показники сайтів для дорослих ростуть, як і сама індустрія 18+. І тут виникає питання, як порно впливає на дітей

Дитина дивиться порно: Чи справді це по…

 

Портал Depo.ua вивчив це питання і спробує пояснити, які наслідки від перегляду порно можуть спіткати дітей у майбутньому, чи є реальні докази гнітючого впливу секс-контенту на психіку неповнолітніх і що робити батькам, якщо їхня дитина побачила або й "підсіла" на відео для дорослих?

Для початку варто зазначити, що для дітей різного віку виявляти інтерес до сексу так само природно, як питати, чому трава має зелений колір. Інша справа, що наразі вони мають майже необмежений доступ до інформації в інтернеті, більшість з якої орієнтована виключно на дорослу аудиторію.  Насильство, зоофілія та знущання - це далеко не повний перелік травмуючого контенту, з яким можуть зіткнутися (спеціально чи раптово) діти у мережі. 

Виконавчий директор BBFC (Британська рада з класифікації фільмів) Девід Остін навів статистичні дані для The Telegraph. За його інформацією, більше 18% дітей віком 11-13 років та більше третини віком 14-17 років заявляли, що дивилися порно у період за два тижні до проведеного опитування.

"Це не здоровий спосіб для хлопчиків або дівчаток дізнатися, що таке сексуальні відносини. Порно призначене для дорослих, а не як освітній інструмент для дітей. Обов'язкова перевірка віку є важливим засобом захисту дітей", - каже він. Але що говорить наука?

Порно - це небезпечно?

Наука не може довести, що перегляд відверто сексуальних матеріалів точно завдасть шкоди психічному розвитку дитини, призведе до змін її сексуальних установок, переконань або поведінки з огляду на дуже маленьку базу досліджень цієї проблеми. З етичних міркувань у ряді країн встановлені обмеження на дослідження із дітьми, тож виміряти реальний вплив порно на неповнолітніх науковцям надзвичайно складно.

Тим не менш, на основі наявних даних, ми можемо говорити, що діти та підлітки, які переглядають невідповідні своєму віку матеріали більше схильні до розвитку:

 • Нереалістичних поглядів на секс та стосунки
 • Нездатності відрізнити фантазію від реальності
 • Одержимості сексом
 • Позитивного ставлення до сексу з випадковим партнером(кою)
 • Віри в традиційні гендерні ролі; в тому числі ставленні до жінок як до сексуальних об'єктів
 • Нездорового та стереотипного уявлення про жіноче тіло
 • Невпевненості у власній сексуальній ефективності та привабливості
 • Поглядів на сексуальні домагання як норму
 • Соціальної дезадаптації

За даними опитування, яке наводив представник BBFC, понад 40 % респондентів погодилися, що перегляд порно зробив їхнє ставлення до протилежної статі менш шанобливим. Вони також погодилися із твердженнями, що порно змінило їхнє ставлення до сексу і спотворило уявлення про згоду: ніби впевнитися, чи справді інша людина хоче зайнятися сексом, не є важливим. 

Респонденти, які бачили агресивне порно або відео, де імітується згвалтування, відчували дискомфорт та занепокоєння після перегляду. Діти до 10 років відчували себе "брудно" і "заплутано" після першого перегляду порно. 

Одна дівчина стверджувала, що  "насильницьке порно" яке вона побачила у віці семи років, вплинуло на її сексуальну поведінку, яка тепер суперечить її феміністичним поглядам.

Дівчата старшого підліткового віку говорили, що переглядали порно, щоб дізнатися, "що робити" під час сексу і розуміти очікування хлопців. Вони також висловлювали побоювання, що хлопці вбачали  "агресивну" сексуальну поведінку у порно, як "нормальну".

"Ціле покоління зростає, вважаючи, що жорстке порно - це і є відображення того, як люди займаються сексом", - казала Сінді Галоп, рекламний директор та засновниця кількох компаній, у тому числі MakeLoveNotPorn, у своєму виступі на TEDx. "Порноіндустрію рухають чоловіки, які фінансуються чоловіками, керованими людьми, які орієнтуються та спрямовують свій продукт на чоловіків. Так порно прагне представити однобокий погляд на світ як об’єктивну реальність". 

 

Як діти це знаходять?

Діти молодшого віку, які ще не досягли статевої зрілості, з більшою ймовірністю натраплять на порнографію випадково, ніж шукатимуть такий контент усвідомлено. А випадки свідомого пошуку швидше за все пов'язані із цікавістю з приводу сексу, а не тому, що вони "підсіли" на відверто сексуальні матеріали.

Контент 18+ може бути у спливаючих вікнах, в додатках для обміну фото та відео, в соціальних мережах, відеоіграх, мультфільмах.

Часто для того, щоб потрапити на порносайт достатньо натиснути на невинного вигляду посилання або неправильно написати слово. Або ж дітям порно покажуть їхні друзі. 

По суті, щойно ваша дитина зможе використовувати пошукову систему, або дивитися відео на YouTube, є великі шанси, що вона натрапить на порно. Це означає, що вам потрібно починати розмовляти з дітьми про секс та відповідний контент у віці від п'яти до шести років. (Так, це можна зробити відповідно до віку, не травмуючи дитину). Це обов'язково, адже навіть обмеження доступу дитини до інтернету не гарантує, що ваші діти не будуть дивитися порно.

Як зрозуміти, що дитина дивиться порно

На думку експертки порталу HeySigmund, психолога Карен Янг, потрібно бути на сторожі, якщо ви спостерігаєте:

 • Відвідування порносайтів в історії браузера (врахуйте, що історію можна легко видаляти).
 • Очищену історію браузера
 • Збільшення кількості спливаючих вікон, спам-повідомлень
 • Незрозумілі витрати з кредитної карти, мобільного телефону, рахунки за телебачення або інтернет
 • Що ваша дитина замикає двері, коли користується смартфоном чи компьютером в окремій кімнаті
 • Як дитина швидко змінює екран монітора, приховуючи те, на що вона дивиться, коли ви входите до кімнати
 • Ви чуєте, як ваша дитина говорить про відверто сексуальні  матеріали.
 • Чуєте, як дитина говорить про жінок і / або секс нешанобливо, з великою кількістю детальних описів
 • Ваша дитина починає проявляти неналежну її віку сексуальну поведінку.

                                               Моя дитина вже бачила порно. Що робити?

Іноді, вирішивши вперше поговорити з дитиною про порно, ми виявляємо, що вона вже знайома з таким контентом. У такій ситуації, наголошує Янг, важливо зберігати спокій. Повідомте дитині, що ви не сердитеся на неї. Скажіть, що ви раді тому, що дитина розповіла вам про побачене, щоб ви допомогли їй у цьому розібратися. 

Запитайте дитину, як саме і де вона натрапила на порно, що саме вона дивилася. Які почуття та емоції викликало у дитини побачене? Важливо не бентежити і не соромити дитину під час такої розмови. 

Якщо хтось показав вашій дитині порно, дозвольте їй пояснити, що саме сталося, проговорити свої емоції від перегляду і про те, як можна відповісти, якщо хтось пропонуватиме їй знову переглядати відео для дорослих.

Якщо ж дитина сама шукала порно, дозвольте їй пояснити, чому вона це робила. Проговоріть, як побачене змушує її себе почувати.

Разом обдумайте кращі способи дізнаватися про секс та досліджувати власну сексуальність у майбутньому. Аргументуйте, чому цей контент не відповідає її віку.

Якщо ваша дитина переглядає порно часто і регулярно, ви можете обдумати допомогу від професіонала. Звісно, кожен випадок індивідуальний, але варто звернутися до психотерапевта у випадку частого перегляду порно з елементами жорстокості та знущань, порно за участі тварин та інших потенційно травмуючих матеріалів.

Як захистити дитину від порно?

По-перше, визначтеся  із тим, що ви маєте на увазі під "захистом". Ви хочете убезпечити дитину від раптового контакту із порно-контентом, чи запобігти її свідомому пошуку порнографії? Або ж чого ви хочете навчити дитину, якщо вона таки взаємодіятиме з порно?

Не всі діти вживають наркотики, алкоголь чи вагітніють у ранньому віці. І зазвичай від цього найбільш убезпечені діти, які добре поінформовані про небезпеки і мають довірчі стосунки із батьками, з якими є змога обговорити і поставити будь-яке питання, у тому числі - на "незручну" тему.

В українському суспільстві тема сексу та сексуальної освіти дітей часто все ще залишається табуйованою. Тема з порно часто контролюється виключно забороною на перегляд. Але батькам потрібно розуміти, що аби не травмувати дитину, не розвинути у ній неприйняття власного тіла та огиди до сексу, потрібно щось набагато більше, ніж заборона.

Поставити інтернет-фільтри та батьківський контроль на гаджети замало - із дитиною потрібно говорити.

Поясніть їй, що таке порно і чому не слід його дивитися. Попередьте, що вона може знайти фотографії або відео про те, як дорослі разом займаються "особистими справами". "Вони можуть бути голими, і може здатися, що вони завдають один одному біль. Ми називаємо це порно, але дітям недобре переглядати такі фільми - вони для дорослих".

Попросіть розповісти вам, якщо вона побачить десь подібне відео. Обговоріть із нею почуття з цього приводу. Запевніть, що не сваритимете за побачене. 

Пам’ятайте про те, що чим молодша дитина, тим менше деталей вам потрібно вкладати у розмову з нею. Із її дорослішанням ви можете додавати детальнішу інформацію. 

Як йдеться у матеріалі Daily Telegraph, вдома додатковим ефективним засобом запобігання може бути загальний перелік правил користування гаджетами та інтернетом: наприклад, заборона користуватися комп’ютером у спальні. Також діти повинні бути поінформовані, що ви можете відслідковувати їх дії в інтернеті та перевірятимете їх онлайн-активність. 

Слідкуйте, щоб соціальні мережі дитини відповідали її віку: так, Facebook, Instagram і Twitter розраховані на 13+. Такі програми, як Tinder та Tumblr розраховані на повнолітніх. При цьому така політика має бути послідовною протягом років, а не ситуативною: буде дуже дивним забрати гаджет у 16-річного підлітка, аби він не "сидів" на порно-сайтах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"