Молодіжний кредит на квартиру: Як отримати, розрахувати відсотки та хто має пільги

Власне житло – необхідність для кожної людини. І якщо старше покоління зазвичай має житло й невибагливе у цьому питанні, то молоді українці хочуть усе й одразу – простору квартиру в новобудівлі, з ремонтом, та щоб дісталася задарма

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Молодіжний кредит на квартиру: Як отрима…
Фото: Рixabay

За даними Держстату, станом на січень 2021 року на квартирному обліку в місцевих органах влади перебували понад 657 тисяч громадян, з яких понад 68 тисяч – молодь. Втім, більшість молодих українців розуміє, що держава не здатна забезпечити житлом усіх громадян. Більше шансів є в тих, хто має пільги й може отримати безкоштовну квартиру від держави першочергово. Однак привабливішою видається перспектива взяти молодіжний кредит на житло. Depo.ua розбирався, чи дійсно це так. 

Державна програма "Молодіжний кредит на житло": що передбачає і як стати учасником

Державна програма забезпечення молоді житлом була затверджена Кабінетом міністрів ще у 2012 році, діяти почала з наступного року, а у 2023-му її термін вже завершується. Втім, з 2015 року видатки з державного бюджету на неї не передбачалися, тож пільгові кредити молоді видають за рахунок місцевих бюджетів. У державному бюджеті на 2021 рік уряд таки збільшив статутний капітал фонду "Держмолодьжитло" на 25 мільйонів гривень. Там прогнозують, що ці кошти дадуть змогу видати близько 30 кредитів молодим сім’ям.

Умови отримання кредиту на квартиру для молоді

Молодіжний кредит на квартиру видається на 30 років

1. Таке кредитування видається терміном до 30 років, а взяти в ньому участь можуть: 

  • сім’я, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно;

  • неповна сім’я, в якій один із дорослих віком до 35 років включно має неповнолітніх дітей (дитину);

  • самотні молоді громадяни віком до 35 років включно.

2. Позичальник повинен бути офіційно працевлаштований, а мінімальний термін на останньому місці роботи має становити не менш ніж шість місяців.

3. Людина, яка хоче отримати молодіжний кредит, не повинна володіти жодним житлом. Якщо ж нерухомість таки є у власності, її житлоплоща повинна не відповідати нормам квадратури, або там може бути зареєстровано багато людей.

5. Середньомісячний залишок доходу сім’ї на кожну особу, яка працює, за умови погашення кредиту щомісяця повинен становити не більше, ніж трикратний прожитковий мінімум (станом на січень 2021 року мінімальний прожитковий становить 2270 грн).

6. Початковий внесок молодої сім'ї, яка хоче взяти кредит на квартиру, має становити не менш як 6% передбаченої вартості будівництва житла. Ця сума вноситься двома частинами:

  • перша – під час укладення кредитної угоди;

  • друга – під час остаточних розрахунків протягом 10 днів після отримання технічного паспорта на квартиру.

7. Щомісяця для позичальників нараховується процентна ставка. Її розмір залежить від кількості членів сім'ї. Зокрема:

  • якщо подружжя не має дітей – 3% річних;

  • при наявності 1 дитини – звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;

  • при наявності двох дітей – держава погашає 25% кредиту;

  • при наявності трьох дітей і більше – держава сплачує 50% кредиту.

Якщо на час дії кредитної угоди у сім'ї відбулося поповнення, вона може розраховувати на додаткові пільги. Для зміни умов кредитування сторонам потрібно укласти додаткову угоду.

Кому не нараховуються відсотки за користування кредитом

Незалежно від того, видає молодіжний кредит на квартиру ПриватБанк чи інша фінансова установа, відсотки за користування кредитом не нараховуються військовослужбовцям – з початку і до закінчення особливого періоду, а також резервістам та військовозобов’язаним особам з моменту призову під час мобілізації й до закінчення особливого періоду, а також на час проходження військової служби.

Читайте також: Іпотека під 7%: Як держава під приводом захисту українців без житла допомагатиме забудовникам

Які потрібні документи, щоб отримати молодіжний кредит у 2021 році

Молодіжний кредит на квартиру видається коштом місцевих бюджетів

Перед тим, як подати документи на отримання кредиту на житло, потрібно пройти реєстрацію в регіональному управлінні або іпотечному центрі "Держмолодьжитло", скачати в розділі "Житлові програми" – "Кредит з Статутного капіталу" – в пункті "крок 3" й заповнити бланк заяви-анкети про надання кредиту, після чого подати її до відповідного управління з такими документами:

  • паспортні дані, копія ІПН;

  • копія свідоцтва про шлюб і народження дитини (дітей);

  • довідка про склад сім’ї, а також загальні доходи за останні шість місяців;

  • довідка про перебування на квартирному обліку або документи, які підтверджують право на покращення житлових умов;

  • документи, які підтверджують право на перевагу в отриманні кредиту перед іншими кандидатами.

Як працює видача кредитів на житло для молоді

Подати документи, щоб отримати схвалення на молодіжний кредит, недостатньо. Потрібно переконатися, що кошти для надання кредиту є в наявності у бюджеті міста. Зазвичай про це можна дізнатися на сайті фонду .

Що стосується вибору об'єкту, то тут потрібно пам'ятати, що видає молодіжний кредит "Ощадбанк" чи інша фінансова установа на вторинному ринку нерухомості лише за умови, що вона розташована в будинку, якому не більше 45 років.

Як розраховується розмір кредиту на нерухомість

На розмір молодіжного кредиту впливає площа нерухомості – на кожну людину дається 21 кв. м загальної площі й ще додається 20 кв. м на сім’ю. Також враховується вартість будівництва (реконструкції) 1 кв. метра житла й витрати на страхування в період будівництва (реконструкції) житла.

Гранична вартість на житло дорівнює опосередкованій вартості 1 м2 помноженій на коефіцієнт. Для різних населених пунктів цей розмір різний:

  • 1,75 – для м. Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Харків;

  • 1,50 – для обласних центрів та міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб;

  • 1,50 – для населених пунктів на відстані до 15 кілометрів від меж обласних центрів та м. Києва;

  • 1,25 – для міст обласного значення з населенням 100-300 тисяч осіб;

  • 1,00 – для інших населених пунктів.

Читайте також: Іпотека під 10% в державному банку: Чи правда, що тепер будь-хто зможе купити житло

Хто має перевагу в отриманні молодіжного кредиту

Взяти кредит за іпотечним кредитуванням можуть усі з вище зазначених категорій. Однак є громадяни, які користуються першочерговим правом. Це, зокрема:

  • сім'ї, у яких одному або обом з подружжя у поточному році виповниться 35 років;

  • молоді вчені та спортсмени – останні повинні мати найвищі досягнення на офіційних національних та міжнародних змаганнях;

  • сім'ї, у яких один з подружжя має право першочергово отримати житло.

Скільки українців претендують і вже отримали молодіжний кредит на квартиру

Кредит на житло видається молоді віком до 35 років

Влітку 2020 року у відкритих реєстрах "Держмолодьжитла" нараховувалось 7513 заяв українців, які бажають взяти участь у програмі з молодіжного кредитування.

Протягом семи років дії програми (2013-2020 років) було надано понад 1 мільярд гривень на житло для молоді. Зокрема, 317,6 мільйона гривень було надано з державного бюджету, а 693 мільйони гривень – з місцевих кошторисів.

Загалом, станом на липень 2020 року, було видано 2237 пільгових довгострокових кредитів молодим сім’ям і одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme