Мокрі печатки і людський фактор: Чому ми так довго чекаємо на результати виборів

ЦВК повідомив, що вже підраховано 99,89% голосів. Тож чому ми маємо чекати до 10 квітня?

Мокрі печатки і людський фактор: Чому ми…

Depo.ua розбирався в тонкощах підрахунку голосів, відданих за майбутнього президента України.

Як ми всі знаємо, перший тур виборів відбувся 31 березня, і про результати вже ніби повідомлено екзит-полами, але це поки що не офіційна заява. Відповідно до закону, про офіційні результати має бути повідомлено протягом десяти днів від оголошення про закінчення голосування. Тобто до 10 квітня. В ті ж дні буде і повідомлення про другий тур президентських виборів, який має відбутися 21 квітня.

Через такі строки можуть виникнути певні проблеми зокрема для тих, хто має голосувати не за місцем постійної реєстрації, адже тільки після оголошення про другий тур виборів, і не пізніше ніж за пять днів до виборів треба буде отримати спеціальну довідку - посвідчення про те, що виборцю тимчасово змінено місце голосування. Тобто на отримання довідки залишається менше тижня. Враховуючи, які черги були за тиждень до закінчення видачі довідок для голосування в першому турі, можна припустити, що проголосувати зможуть не всі бажаючі.

Чому ж такі великі затримки з офіційним проголошенням результатів виборів?

Вертикаль тих, хто організовує вибори в Україні, влаштована наступним чином: перша ланка - дільничні виборчі комісії, друга - окружні виборчі комісії, третя і кінцева - Центрвиборчком.

Дільничні виборчкоми відповідають за конкретні виборчі дільниці – це куди ви ходили проголосувати і вкинути заповнений бюлетень. Окружний виборчком – відповідний територіальний виборчий округ, він акомулює результати з виборчих дільниць. А ЦВК відповідає за національний результат.

Дільниці відкриваються о восьмій ранку в день виборів і працюють до 20. Після того, як голосування закінчилося, дільниця закривається і члени дільничної комісії починають рахувати голоси, по завершенню чого складають протокол. В протоколі вони вказують кількість бюлетенів і голосів за кожного з кандидатів. На цьому етапі багато чого залежить від атмосфери на дільниці, уважності, компетентності в досвіду наглядачів у виборчому процесі. Буває, що вони дуже довго рахують голоси, складають протоколи з помилками і неточностями. Виникають чвари і навіть конфлікти поколінь. Тому вже на етапі складання протоколів можуть виникнути проблеми.

 

 

Після того як все пораховано, на дільницях пакують бюлетені в спеціальні бокси або мішки, опечатують їх та з протоколом відвозять до окружної виборчої комісії. На цьому етапі теж може бути витрачено багато часу, бо втручаються зовнішні фактори: дороги, якими їдуть комісії з дільниць, можливості наявного в них транспорту і ГСМ, тощо.

Далі в гру вступають окружні виборчі комісії, їхня робота полягає в тому, щоб перевірити дані. Якщо все вірно, окружна комісія приймає бокси або мішки з бюлетенями та дільничні можуть їхати додому. Але якщо дільничні десь припустилися помилки, їм повертають протокол, вони повертаються до своєї дільниці та знову все перераховують, або виправляють помилки, які допустили. Буває таке, що перераховувати доводиться кілька разів.

Після того, як всі виборчі дільниці здали свою роботу, члени окружної виборчої комісії вже не мають права виходити з приміщення, поки не віддадуть дані на ЦВК. Окружна комісія передає електроні протоколи в ЦВК, там їх приймають, опрацьовують і заносять в базу.

Саме про ці протоколи йдеться, коли ЦВК в ці дні заявляє, що їх оброблено вже більше 99%. Але це ще не офіційний результат.

Згідно з законодавством, ЦВК встановлює офіційні результати голосування тільки на підставі протоколів виборчкомів в паперовому вигляді, тобто з мокрою печаткою. Їх мають доставити до Києва з усіх куточків України і зарубіжжя: окружні комісії з Південної Кореї і Кропивниччини, Австралії і вільної від влади бойовиків частини Донбасу, Львіщини і США відправляють паперові протоколи в Центрвиборчокм. Саме в цьому наразі і полягає затримка. Відповідно до останніх повідомлень, ЦВК поки що отримала протоколи з мокрою печаткою тільки з п’яти окружних комісій.

Загалом центральна виборча комісія створила 199 окружних виборчих комісій

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme