Місяць блокади: кримчани полюють на українські харчі

Через місяць від початку продуктової блокади Криму ціни на окупованому півострові виросли на 10-15%, українські харчі зникли з прилавків, а кримчани обирають між огидним і просто несмачним

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Місяць блокади: кримчани полюють на укра…

Журналісти depo.ua дізнавалися, як вплинула торгівельна блокада Криму на життя кримчан.

"Привіт. Ну як у вас там, нормально з продуктами?"

"Ну да. А вы там у себя на Украине думали, мы тут с голоду умрем?"

Приблизно такі діалоги виникають у київських кримчан з новими російськими кримчанами, коли розмова заходить про наслідки торгівельної блокади. Кримська пропаганда переконувала кримчан, що Україна прагне заморити всіх голодом і тепер у Криму загальний захват від того, як злобні плани укрів із тріском провалилися.

Але ніхто і не пояснює цим "новим росіянам", що Україна організувати в Криму голодомор собі за мету й не ставила. Мета була інша – припинивши торгівлю, залишити доходу кримську "владу", яка мала бариші з кожного вантажу, що потрапляв до окупованого півострова, зробити Крим непомірно дорогим утриманцем для Росії. План максимум – звільнити його таким чином від окупації.

Робити висновки про те, чи досягли організатори цих цілей через місяць ще зарано, а от дослідити, як вплинула блокада на життя пересічних кримчан вже можна.

КУПУЮТЬ" КОТЯЧІ" КОНСЕРВИ – КАЖУТЬ, ЩО КОТАМ, А НАСПРАВДІ СОБІ

Коли звістки про початок блокади тільки почали доходити до Криму, там почалася продовольча паніка – в магазинах та на базарах люди скуповували все українське, що довго не псується: рис, гречку, соняшникову олію, вершкове масло, консерви. На форумах в Інтернеті кримчани розводили нюні стосовно того, що ж вони тепер будуть їсти і за які гроші, якщо спритні продавці одразу задерли ціни.

Жаліються на ціни кримчани і зараз. Житель Сімферополя Антон розповідає – нормально харчуватися зараз у Криму дуже складно та дорого.

"У порівнянні з лютим 2014-го все крім бензину подорожчало у 1,5-2,5 разів. Наприклад літровий йогурт коштував у перерахунку 12-14 гривень, а зараз 22-26. Гель для душу був 18, став 52. Літрова пляшка "коли" зараз коштує вже не 12 гривен, а 22. Це ціни у великих супермаркетах, а в дрібних магазинах все дорожче ще на 20-30%", - каже він.

Місяць блокади: кримчани полюють на українські харчі - фото 1

"Коли ми входили до складу Російської Федерації, хіба ми могли собі уявити, що по нас вдарять ціни, які (і це не секрет), вище за ті, що були при Україні в два-три рази?!" - обурюється в газеті "Кримський телеграф" колишній прес-секретар держкомітету "Республіки Крим" по цінам та тарифам Олександр Звездін.

Не приховують шаленого зросту цін й інші провідні кримські газети. Ось, наприклад, ілюстрація з кримського випуску "Комсомольської правди", ціни порівнюють з жовтнем минулого року.

Місяць блокади: кримчани полюють на українські харчі - фото 1

Жителька Бахчисараю Ельзара каже, що не відчули подорожчання тільки ті, хто з початку анексії дізнавався про життя на материку тільки в телевізорі.

"А якщо Україну вони бачать тільки по російському ТВ, то їм здається, що там ще дорожче, розруха, безробіття. Ціни ж зростали поступово. В мене тітка в продуктовій торгівлі - вона ще кілька місяців тому сказала, що люди у порівнянні з минулим роком стали купувати менше. Вже не кілограмами, а грамами беруть. Її магазин неподалік від школи, серед постійних покупців – вчителі. Торік вони раділи російським зарплатам, а зараз хтось почав купувати найдешевші консерви нібито кішці, але схоже, самі їх їдять", - розповідає Ельзара.

Через блокаду ціни виросли ще трохи, за словами одного з творців кримського Українського культурного центру Леоніда Кузьміна, максимум на 50 рублів – це приблизно чотири поїздки в маршрутці.

Кримчани, за словами Леоніда, не дуже зрозуміли суть блокади, але багато хто особливо й не вдумувався.

"Вони радіють, вірять у те, що світ визнав їх росіянами. А про блокаду думають, що це "правосеки хотели их голодом уморить", - каже він.

УКРАЇНСЬКИМ ТОРГУЮТЬ ЯК З ПІД ПОЛИ

Звісно ж, радіють кримчани й тому, що в клятих правосєків нічого не вийшо – замість українськіх товарів до окупованого півострову хлинули російські. Навіть у молочці з'явилося деяке різноманіття, наприклад, замість трьох-чотирьох найменувань йогуртів є вже чотири-п'ять.

Інша справа, розповідає Антон, що везуть або найдешевшу продукцію низької якості, бо щось більш-менш їстівне дуже маленького асортименту.

"Дуже не вистачає різноманіття. Я себе ловив на думці, що я міркую як колись мої батьки – стою в магазині та обираю між двома йогуртами. Ще такий думаю – о, персиковий завезли! Ура, персиковий, бо набрид вже полуничний! – уявляєте? – Два види продукції на мільйони населення це "совок" у кращих традиціях. Цукерки – проблема, знайти "рошен" на ринку – свято"

На нестачу нормальних харчів жаліється й жителька одного з сіл Сімферопольского району Світлана.

"Вчора забрала на ринку останню українську соняшникову олію. Решта бакалії – рис, олія фірми "кубаночка" та майонез "мечта хозяйки". Цукерок наших нема, брати російську молочку всі відмовляються, питають Джанкойську", - згадує вона.

Молода мама з Севастополя Лариса розповіла depo.ua, що з початку анексії принципово полює на українські товари. Демонструє, що останнього разу вполювала.

Місяць блокади: кримчани полюють на українські харчі - фото 2

"Бо це частка моєї країни. Крім того, українське набагато смачніше, - пояснює вона. – Я зараз на українське полюю і мої друзі також. До магазину приходиш, продавці ніби з-під поли дають, шепочуть: "возьмите это мороженое, очень вкусное. Это украинское". Ніби я не знаю! Російське морозиво на смак як маргарин і коровою тхне. А коли я спробувала російський сир, то зрозуміла, чому Росія роками сири в України купувала…"

ГАСТРО-ТУРАМ ПРИЙШОВ КІНЕЦЬ

До речі, смачні українські харчі шукають в магазинах не тільки кримські українці, але й "ватнікі".

"В обивателів в картині світу немає укропского і навіть хохляцького. Є українське. Нерідко чую "коли ми були в Україні, оформлення чогось там коштувало ... " . І це українське, як українські канали досі, сприймалося як своє, бо його 20 років купляли, - відповідає Антон на питання depo.ua чи не стають їм поперек горлянки укропські наїдкі. – До українського імпорту зараз ставляться як до чогось звичного, а до російського як до чогось новенького"

При цьому найбільше обурення у зв'язку з блокадою у ватників викликає те, що вони більше не можуть їздити за харчами в Херсон.

"У мене трійка ватних знайомих, які скакали із прапорцями не референдумі, а потім почали мотатися до Херсону по дешеві харчі, одяг, ліки та хвалилися перед друзями, скільки грошей економлять. Зараз вони вже їздити не можуть і дуже сумують та бісяться", - сміється вона вона.

Житель Севастополя, колишній військовий Андрій Василенко, який раніше возив кримчан у гастро-тури до Херсону, наразі вимушений був припинити цю справу і возить їжу тільки для своєї родини. Головку сиру патріоту українських цукерок та сирів "блокадники" перевезти через адміністративний кордон дозволяють.

ЦЕ НЕ ПРОТИ КРИМЧАН, А ПРОТИ "ГОБЛІНА"

Жителька Бахчисараю пояснює – гуманітарної катастрофи через блокаду в Криму нема і не має бути тому що великі торговельні мережі вже давно перейшли на російський товар - їх під загрозою штрафів зобов'язали укласти договори на поставки з російськими постачальниками. Але головна мета не примусити кримчан голодувати, а зіпсувати "підробіток" кримській "владі"

"Не кримчани повинні відчувати результати блокади і не українці на материку, а "Гоблін" та його команда, що залишилася без доходів, - пояснює Ельзара, яка часто перетинає адміністративний кордон і спілкується з блокадниками. - Вони ж з кожної вантажної машини хабар мали - за кожну машину з худобою на м'ясо ще в минулому році була мзда 1000 гривень (поки в ходу були гривні). Так її й називали "аксеновская тысяча". Мені знайомий м'ясник розповідав. Вночі за гроші проганяли навіть фури з тим товаром, який офіційно був заборонений до ввезення".

Крім того, блокадники взяли за мету зробити утримання Криму для Росії ще дорожчим.

"Практично всі фури з українського материка йшли через переправу в Росію, на зворотному шляху вони завозили до Криму російські товари для внутрішнього споживання - тут вони дорожче, ніж у Росії та якістю гірше за українські, наприклад, молочка, - пояснює вона. - Тепер потоку фур на Керч немає, а звідти привозити доводиться, тобто, фури туди йдуть порожняком, бо вивозити з Криму нема чого. Крім того, про блокаду попереджали заздалегідь, тому певний запас продуктів місцевими "владою" був зроблений. Але надовго його не вистачить і не було таких штормів, коли переправа довго не працює. Так що чим довше блокада - тим сильніше вона буде відчуватися".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme