Місячне затемнення 5 червня: Де і коли спостерігати

5 червня можна буде спостерігати напівтіньове місячне затемнення, яке до того ж збігатиметься з повним Місяцем

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Місячне затемнення 5 червня: Де і коли с…
Фото: Shutterstock

Звісно, напівтіньове затемнення – не настільки вражаюче видовище, як повне – втім, розчаровуватися не варто, адже подія 5 червня – лише початок коридору затемнень.

Журналісти Depo.ua пропонують детальніше дізнатися про те, як, де і коли можна буде спостерігати "Полуничний Місяць" і чому його так називають.

Повне місячне затемнення відбувається, коли Земля опиняється між Сонцем і Місяцем, і наш супутник потрапляє в тінь Землі, тобто, по суті, ці небесні тіла вибудовуються в ряд.

Напівтіньовим затемненням називають таке, під час котрого Місяць проходить крізь тінь Землі і частково закриває Сонце. Візуально диск супутника нашої планети стає темним лише з одного боку.

Ось так це виглядає з поверхні Місяця:

вигляд поверхні місяця

Фото: ScienceAlert

Під час затемнення атмосфера Землі розсіює сонячні промені, тому місячний диск може забарвлюватися у різні кольори: від червоного, помаранчевого та цегляного до блакитного або сірого.

Політ Місяця через земну тінь під час затемнення 5 червня. Діаграма  NASA 

Найближче до нас затемнення почнеться 5 червня о 20:45 (за київським часом) і триватиме до 00:04. У тій чи іншій мірі його можна буде спостерігати з Європи і Африки на схід, до Азії та Австралії. Не пощастило цього разу лишень Північній Америці – звідти видовище не побачать.

місячне затемнення по версіі наса

Зображення: NASA

Максимальне затемнення відбудеться о 22:26 UT, при цьому Місяць на 59 % зануриться у блукаючу земну тінь. Вся тривалість затемнення складе 3 години 18 хвилин і 13 секунд.

Цікаво, що  у Північній півкулі нинішнє місячне затемнення називають "полуничним", адже здавна ця подія співпадала із часом збору ягід. У Південній півкулі його часто називали Оук-Мун, що перекладається як "холодний нічний Місяць".

Фото "Полуничного Місяця" 2010 року. Джерело: 9news

5 червня – не єдиний день, коли варто буде пильніше вглядатися у нічне небо. Протягом місяця на людей очікуватимуть 4 астрономічні події: два місячних затемнення - 5 червня і 5 липня. 20 червня буде  день літнього сонцестояння –  у цю добу в Північній півкулі найкоротша ніч і найдовший день.

А  21 червня відбудеться кільцеве сонячне затемнення – подія доволі рідкісна (у середньому за 100 років вона відбувається 14 разів), і напрочуд гарна. Під час цього затемнення Місяць пройде по сонячному диску і закриє його. У цей момент супутник перебуватиме на більшій відстані від нашої планети, тому навколо нього утвориться яскраве кільце, крізь яке вириватимуться сонячні промені.

Втім, якщо погода або місце проживання завадять вам спостерігати будь-яке з астрономічних явищ наживо, ви завжди можете подивитися прямі трансляції від проєкту "Віртуальний телескоп".

Самі собі науковці

Якщо ж ви станете щасливим свідком місячного затемнення, то можете самостійно спробувати оцінити яскравість затьмареного супутника Землі, використовуючи у якості приладдя виключно ваші очі.  

Астрономи вимірюють яскравість та забарвлення Місяця, послуговуючись  шкалою Данджона. Вона має нумерацію, де значення 0 – це темне, коричнево-червоне затемнення, а 4 відповідає яскравому, мідно-жовтому відтінку.

Шкала Данжона

L = 0: Дуже темне затемнення. Місяць майже невидимий.

L = 1: Темне затемнення, сіре або коричневе за забарвленням. Деталі помітні тільки з обладнанням.

L = 2: Глибоке червоне чи іржаве забарвлення. Центральна тінь дуже темна, а зовнішній край яскравіший.

L = 3: Помаранчево-червоне забарвлення. Центральна тінь зазвичай має яскравий або жовтий обід.

L = 4: Дуже яскраве мідно-червоне або помаранчеве забарвлення. Умбральна тінь має синюватий, дуже яскравий обід.

Така проста оцінка дає цінну інформацію про стан земної атмосфериі, включно із впливом вулканів і лісових пожеж на її прозорість.

Забобони і повір'я про місячне затемнення

У давнину люди побоювалися затемнень, приписуючи їм магічні властивості: від гніву богів до боротьби небесних світил. Деякі вірування дожили і до наших днів.

Наприклад, у цей період рекомендується уникати важких і важливих робочих питань. Кажуть, що не варто призначати ділові зустрічі, переговори, співбесіди. Навіть заохочують не реєструвати стосунки. Радять також відмовляти тим, хто просить грошей у борг і не робити хірургічних операцій. Можна знайти поради з виконання ритуалів. Під час одного з них рекомендують спалювати папір зі списком того, від чого хочете позбутися у житті.

При цьому, звісно, подібні поради та повір'я не мають під собою доказової бази. І науковці стверджують, що затемнення – природнє і безпечне явище, а його вплив на людей здебільшого зумовлений самими віруваннями, які чинять вплив на психічний стан.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme