Apple заплатить клієнтам до $500 млн: Хто і за що штрафує IT-гігантів

Apple погодилася виплатити до $500 млн штрафу – все через навмисне зниження продуктивності старих моделей iPhone 

Apple заплатить  клієнтам до $500 млн: Х…
Фото: Shutterstock, Колаж: Depo.ua

 

 

Проти компанії подали ряд колективних позовів: власники старших моделей iPhone 6, 6s, 7, а також SE  стверджували, що після оновлень програмного забезпечення їхні гаджети стали працювати гірше. Вперше громадськість звернула на це увагу ще у 2017 році: тоді кілька користувачів на  Reddit опублікували спостереження, що старі айфони починають швидше працювати після заміни батареї. Користувач майданчика з ніком TeckFire перевірив одну і ту ж модель смартфона зі старим акумулятором і з новим в синтетичних тестах і прийшов до висновку, що Apple штучно занижує швидкість роботи старих пристроїв. Він відразу зазначив, що компанія робить це не просто так, а щоб айфон тримав заряд акумулятора протягом усього дня.

В результаті довкола компанії розгорівся скандал, призвівши до чисельних судових позовів, а Apple була вимушена визнати навмисне заниження швидкості процесорів.

Втім, у самій компанії це пояснювали природою літій-іонних акумуляторів, які дуже недовговічні і погано переносять високі і низькі температури, і через це пристрої могли мимовільно вимикатися.

Редактор TechCrunch Метью Панзаріно зазначав, що таким чином Apple збільшує термін служби батарей в айфонах: смартфон обмежує активність процесора, щоб йому не потрібен був серйозний заряд енергії.

При цьому в більшості випадків зниження тактової частоти чіпа залишиться для користувачів майже непомітним, так як це в більшій мірі стосується завдань, для яких потрібні серйозні обчислювальні ресурси.

Але незважаючи на причини подібних рішень, довгий час компанія приховувала зниження продуктивності від своїх користувачів, тож тепер сумарний обсяг виплат Apple складе не менше $310 млн, але не більше $500 млн. 

При цьому компанія готова виплатити кожному позивачеві близько $25 компенсації, і ця сума може збільшитися або зменшитися залежно від того, скільки пристроїв потраплять під врегулювання. Адвокати розраховують отримати від компанії близько $90 млн.

Depo.ua вирішило згадати, коли ще та чому IT-гіганти програвали судові процеси та були змушені виплачувати величезні кошти.

Все ще Apple

У 2016 році Nokia подала в суд на Apple за порушення патентних прав, стверджуючи, що Apple покладалася на їхні патенти, пов'язані з програмним забезпеченням, кодуванням відео, дисплеєм, призначеним  для користувача інтерфейсом і антенами протягом багатьох років, починаючи з випуску iPhone 3GS. У травні 2017 компанії домовилися про виплату неозвученої суми, втім, у кінцевому підсумку Nokiamob повідомила, що Apple заплатила їм колосальні $2 млрд. Незважаючи на позов, компанії поховали сокиру війни і домовилися про співпрацю в області технологій , а також досліджень і розробок для майбутніх проектів.

Рекордні виплати Facebook

У 2019 американський регулятор схвалив рекордний штраф в розмірі $5 млрд  для компанії Facebook в рамках справи Cambridge Analytica, за яким розслідуються порушення при передачі конфіденційних даних (Федеральна торгова комісія США оцінювала збиток від незаконного отримання компанією Cambridge Analytica даних про 87 млн ​​користувачів соціальної мережі).

Компанію Cambridge Analytica звинувачують у неналежному використанні персональної інформації в інтересах своїх клієнтів з політичних кіл. Глава Facebook Марк Цукерберг в березні 2018 року визнав, що соцмережа допустила декілька помилок, які в результаті привели до того, що особисті дані мільйонів користувачів були використані політтехнологами.

Коли Facebook віддасть цю суму,  це буде рекордно великий штраф, коли-небудь виплачений технологічною компанією Федеральній торговій комісії США.

4 мільярди за Android

У 2018 році Європейська комісія наклала на корпорацію Google рекордний штраф у розмірі 4,34 мільярда євро за неправомірне використання операційної системи Android – за заявою комісії,  з метою зміцнення своєї домінуючої позиції на ринку мобільних пристроїв, що протирічить антимонопольному законодавству Європейського Союзу.

Справу порушили через те, що Google встановила обмеження щодо виробників мобільних пристроїв і операторів мобільних мереж з тим, щоб забезпечити направлення запитів Android-пристроїв на власну пошукову машину. Тим самим вона позбавляла суперників можливості проводити інновації і вести чесну конкуренцію, що ніби то завдало шкоди споживачам з країн Євросоюзу.

Google, відзначається в документі, вимагав від виробників встановлювати на пристрої свій пошуковий додаток Google Search і мобільний браузер Chrome. У цих же цілях корпорація робила виплати певним великим виробникам і операторам мобільних мереж. Крім того, вона перешкоджала виробникам, бажаючим встановлювати додатки Google на свої пристрої, в продажу девайсів, які працюють на альтернативних, явно не дозволених корпорацією,версіях Android.

Раніше, в червні 2017 року, Єврокомісія вже оштрафувала Google на 2,42 мільярда євро за зловживання домінуючим становищем на ринку пошукових систем, що випливло у незаконну перевагу продукту компанії, сервісу Google Shopping.

"Дрібниці" Google

Проте не мільярдами єдиними: за останні кілька років Google у більшості своїй програвала суди на менші суми: "лише" кількасот мільйонів доларів із кожного фіаско.

Одним із останніх став штраф на суму $170 млн. Компанію засудили за незаконний збір даних про маленьких дітей (дані Федеральної торгової комісії США)

Прокуратура міста Нью-Йорк і ФТК довели, що відеохостинг YouTube збирав персональні дані глядачів, які ще не досягли 13-річного віку. Адміністрація сервісу не запитувала дозвіл опікунів і батьків на це.

Дії YouTube, що належить Google, порушували федеральний закон про захист конфіденційності дітей в мережі. За результатами перевірок вдалося з'ясувати, що дані збиралися через cookie, а пізніше використовувалися для таргетування рекламних пропозицій.

Штраф, виписаний Google, став найбільшим в історії правозастосування закону про захист даних дітей в інтернеті. На сайті ФТК повідомляється, що 136 млн отримає комісія, а решта суми буде перерахована на користь прокуратури.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme