Делікатне питання: Що Бог думає про клонування та народжених без батьків

Як християнство, юдаїзм та іслам ставляться до прагнення людини самій бути Творцем. Адже саме так, з точки зору релігії, можна охарактеризувати клонування і екстракорпоральне запліднення

Валентина Емінова
Головний редактор
Делікатне питання: Що Бог думає про клон…

В сучасному світі жінка може завагітніти без статевого акту, лікарі пересаджують серце, а отримати яловичий стейк можна, не вбивши корову.

Це свідчить про те, що людина від раба божого перетворюється на Творця. Чи релігія вважає таких "вискочками", на кшталт людей, що будували Вавилонську вежу?

Depo.ua спитав про це в авторитетних представників найбільш популярних в Україні релігійних конфесій.

Приводом став нещодавній цікавий випадок: в Гонконгу дитина народилася за 4 роки після того, як в автокатастрофі загинули її батьки.

Подружжя з Китаю: Шен Лі та Ліу Хі планували народити дитину через екстракорпоральне (штучне, - Depo.ua) запліднення. Зробили всі потрібні процедури, але за п'ять днів до того, як ембріони мали розморозити пара загинула в автокатастрофі. Це було в 2013 році. Чотири роки тому батьки загиблих з обох боків судилися з державою за право успадкувати ембріони, а коли перемогли, то вивезли ембріони в Лаос (в Китаї заборонено сурогатне материнство) і там запліднили жінку. Вона виносила дитину, а народила її в Китаї, куди приїхала напередодні по туристичній візі. Потім усі бабусі і дідусі здали ДНК-тест, щоб довести, що це справді їхній онук, і що він має право на громадянство. Після цього, як про це написали журналісти, в суспільстві почалася дискусія: наскільки правильним було народжувати дитину, яка ніколи не знатиме своїх батьків, а тільки дідусів і бабусь і навпаки, чи було би вбивством просто вимкнути холодильник і, так би мовити, утилізувати ці ембріони?

В першій частині статті ми вже писали про те, що релігії думають про дітей з пробірки та інші речі.

Читайте також: Майстерня майбутнього: Що Бог думає про дітей з пробірки.

КЛОНУВАННЯ: Християни - за, якщо це не про людей. Мусульмани - за, тільки якщо помираєш з голоду. Юдаїзм не вірить в клонування

До клонування (тварин, людей, м'яса для харчування) представники опитаних нами конфесій ставляться з обережністю.

Православна церква застерігає вчених від надмірних експериментів з євгенікою та нерозважливих дослідів з живими організмами. Зокрема з клонуванням – неприроднім методом розмноження високо розвинутих тварин.

"За своєю природою клонування - це не лише бунт проти Творця та бажання зайняти його місце, - зазначає отець Євген Заплетнюк. - Ми не знаємо достеменно, до яких результатів можуть привести подібні генетичні експерименти. Цілком ймовірно, що навіть у випадку з вдалим клонуванням, деякі мутації почнуть проявлятися не одразу, а через кілька поколінь. Те саме можливе й при клонуванні людей. Станом на сьогодні немає жодного офіційного підтвердженого успішного клонування людини, однак є інформація, що такі досліди продовжуються багатьма науковцями, хоча деякі держави заборонили в себе подібні досліди на законодавчому рівні. Окрім того, відносно вдале клонування свого часу вівці, чи окремих органів на основі стовбурових клітин, дає всі шанси очікувати в недалекому майбутньому й появу клонованих людей. Як зазначають експерти, в цьому не лише богословська, але й юридична та моральна проблема. Так, що перш ніж стати богами, багатьом з нас варто було б спочатку стати людьми. Справжньою таємницею для нас є психічний і духовних світ штучно створених істот. Тому, як свідчать багато експертів, клонування - це та сфера, помилки в якій можуть мати неймовірні, а то й фатальні наслідники для майбутнього всього людства".

До клонованого м'яса православна церква ставиться більш поблажливо. Отець Євген Заплетнюк коментує цей аспект трохи з іронією:

"Принагідно хотів би зауважити, що в Церкви немає мети контролювати кожен крок людини. Мета Церкви - забезпечити людині живий зв'язок з Богом, підготувати її до життя у Вічності. Все те, що не має прямого стосунку до духовної сфери, цікавить віруючих людей лише опосередковано. Це ж, скажімо, стосується продуктів ГМО, штучно вирощених м'яса, овочів, фруктів та інших культур. Для нас важливо, щоб на світі не було голодних, щоб люди не помирали з голоду. Ми вітаємо всі досягнення сучасної науки, які можуть якісно змінити та покращити життя людини".

Але церква не була б церквою, якби не закликала в усьому дотримуватися високої моралі.

"Вся існуюча наука має тепер та матиме в майбутньому цінність лише в тій мірі, в якій вона служить благу людства. Історія показує, що там де з науки зникає мораль, вона перетворюється на витончене знаряддя вбивства. Церква закликає науку до праці для добра конкретної людини, а науковців - до максимальної чесності та праці на перспективу, а не заради власного збагачення та утвердження в гордині та всемогутності", - наголошує отець Євген.

В протестантської церкви, коментує Анатолій Кушнірчук, поки не має чіткої офіційної позиції щодо клонування. Але протестанти не проти допомоги, щоб нагодувати голодних, бо це біблійно.

юдаїзм, за словами Давіда Мільмана, в можливість клонування людини взагалі не вірить.

Давид Мільман. Джерело: Facebook

А в ісламі клонувати людей заборонено. Вживання клонованої їжі теж заборонено.

"Єдине виключення, - додає Саід Ісмагілов, - якщо мусульманин помирає з голоду і немає ніякої іншої їжі. Тоді дозволяється, виключно до появи будь-якої іншої їжі".

ПРО СИТУАЦІЮ З ДИТИНОЮ, НАРОДЖЕНОЮ ПІСЛЯ ЗАГИБЕЛІ БАТЬКІВ: Християни – за народження, мусульмани – вимикають холодильник

Нагадаємо – йдеться про ситуацію, описану на початку статті. В тому випадку дитина вже народилася, і ми вже знаємо, що більшість конфесій не схвалюють зачаття з пробірки, особливо в комбінації з сурогатним материнством. Але все одно – цікаво, який вихід наші співрозмовники назвуть більш моральним саме в цьому випадку: народити дитя, яке ніколи не знатиме своїх біологічних батьків, чи вимкнути холодильник з ембріонами.

Коментуючи, наскільки етичним є запускати процес вирощення ембріона в якого, коли він вона народиться - не буде батьків, а лише дідусі та бабусі, православний священик, отець Євген Заплетнюк пропонує звернути увагу на вік людей, що зважуються на такий крок.

Євген Заплетнюк. Джерело: Facebook

"Якщо людина погодилася на таке, вона повинна була розуміти на що вона йде. Уявіть собі, що дідусеві та бабусі нині в кращому разі 50-60 років. Виховання і догляд за дитиною вимагає неймовірних сил. Або грошей, тоді за них це будуть робити інші люди. І дай Бог, щоб ці бабусі та дідусі прожили довше, ніж триває середній рівень смертності", - каже він.

В той же час, на питання, чи було б вбивством вимкнути холодильник з цими ж замороженими ембріонами отець Євген відповідає, що якщо зачаття вже відбулося, то безперечно, вимкнути цей холодильник було б справжнім убивством. Це вже людина, як повинна народитися.

Петро Балог. Джерело: Facebook

Католицький священик, отець Петро Балог зазначає: діти мають право на батьків, це людські особи, а не предмети і не власність. "Власників" яких можна змінювати. Крім того, діти мають право зачинатися та народжуватися природнім способом, мотивом чого має бути любов батьків, а не лише якісь технології. Тому кращим рішенням було б взагалі не заморожувати ембріони.

А якщо це вже сталося, то заморожені ембріони, з точки зору Католицької Церкви - діти у зародку, тому відключення холодильника було б їх вбивством.

"Тож, якщо вже заморозили, а батьків немає, слід все ж дозволити ембріонам розвинутися, а далі - дітям народитися. Навіть якщо, на жаль, тепер вже не буде батьків. Не вбивають же немовля, у якого гинуть батьки", - зазначає панотець.

Капелан протестантської церкви Анатолій Кушнірчук також наголошує на тому, що сперматозоїд, який з'єднався з яйцеклітиною та утворив клітину (ембріон) - вже має життя, яке Бог туди вдихає. Це життя вбивати заборонено.

Саід Ісмагілов. Джерело: Facebook

Муфтій Саід Ісмагілов вказує на те, що оскільки сурогатне материнство заборонене, а біологічні батьки ембіонів загинули, неможна проводити запліднення через сурогатну мати.

"Вимкнути холодильник з ембріонами не вважається вбивством, адже до певного часу свого природнього розвитку (в утробі матері), ембріони не вважаються людиною, а вважаються біологічним матеріалом. Хоча аборт в Ісламі є забороненим (за рідким виключенням), ембріон в утробі матері вважається повноцінною людиною, лише зі 120 дня вагітності, адже Пророк Мухаммад (мир йому!) повідомив, що саме на 120 день вагітності до жінки посилається ангел, що приносить до ембріона людську душу, і після цього зародок вважається повноцінною людиною", - пояснює він.

В юдаїзмі ж, як ви напевно вже здогадалися, готової відповіді нема.

"Ситуація, яку ви описали, не має безлічі необхідних для прийняття рішення подробиць. Крім того, рішення в будь-якому разі не буде універсальним", - коментує Давид Мільман.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme