Червона ікра, макарони і сухпайок: Як і за чиї гроші годують дошкільнят за кордоном

Нещодавно стало відомо про підвищення оплати за харчування у дитячих садочках Києва. Тепер батьки мають оплачувати харчування дитини повністю. Декому така ініціатива міської влади не сподобалася. Проте, як показує життя у різних країнах, нам, українцям, взагалі пощастило, що наших дітей годують у дошкільних закладах

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Червона ікра, макарони і сухпайок: Як і…
Рixabay

Depo.ua пропонує дізнатися більше про харчування дітей у дошкільних закладах за кордоном і порівняти тамтешнє харчування з нашим, вітчизняним.

Отже, з січня 2021-го року батьки дошкільнят Києва будуть сплачувати не 70 відсотків за харчування дитини у садочку, а 100. Декого новина обурила, а дехто вважає, що варто бути вдячними, адже маленьких українців у садочках годують, а не вішають вирішення питання на батьків. 

Та й справді, українці, чи не єдині у європейському просторі можуть розраховувати на повноцінні сніданки, обіди та вечері у дитячому садочку, нехай і оплачені власним коштом. Для іноземців – це незвідана розкіш...

Як і чим повинні годувати дітей у садочку в Україні

дитина за столом

На сьогодні особливості годування дітей у садочках визначає постанова Кабміну "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" від 22.11.2004 № 1591. Керівництво ЗДО також керується спільним наказом МОН та МОЗ "Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах".

У спеціально розробленому документі затверджено розмір порцій, калорійність та наведено перелік продуктів, якими слід годувати дошкільнят. Приблизний список можна подивитися за посиланням

Згідно з інструкцією, дошкільнята мають отримувати м'ясо чотири рази на тиждень, а рибні та сирні страви – два-три рази. 

Меню дошкільного закладу складає медсестра та кухар, враховуючи набір продуктів. 

Щодо заборон, то дітям не можна готувати м’ясо й яйця водоплавних птиць, м’ясо, яке не пройшло ветконтролю, м’ясні обрізки, субпродукти. Печінка та язик, до речі, не під забороною. Зате діє табу на річкову та копчену рибу, жирну свинину, гриби, майонез, перець гострий і вироби у фритюрі.  У чорному списку – синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти. 

А ось сардельки, сосиски, варені ковбаси можна, але вони мають бути не ниже першого ґатунку і нечасто.

Головною проблемою дитячих садочків є забезпечення кухонь якісними продуктами, правильно підібране меню, у деяких закладах – брак продуктів. Він трапляється через проведені дивним чином тендери, коли, наприклад, м'яса діти можуть не бачити у тарілках по декілька тижнів, проте ціна залишається як зазвичай. Також не слід забувати про людський фактор – кухарі просто виносять продукти з кухні, іноді за мовчазної згоди дирекції, мовляв, хто ще погодився б працювати за мінімалку від 6 ранку і до 18 вечора.

Проте найбільшою напастю є різні алергічні реакції дітей на глютен, яйця та лактозу, через що деякі дошкільнята не можуть харчуватися стравами із загального меню. Існують санітарні та спеціалізовані садочки, проте їхньої кількості недостатньо. Тому батьки дітей з алергією та харчовими розладами мають обирати: не водити дитину до садочка зовсім, водити, але лише на півдня, зі сніданком та обідом вдома, чи обрати приватний садок, де дитині підберуть індивідуальне меню. 

Державні садочки України: приклад меню

Харчування у садочку – болісна тема для багатьох батьків. Хтось незадоволений меню, комусь не подобається непоєднуваність деяких страв, інші скаржаться на поганий апетит дитини. Проте багато років діти могли отримувати повноцінне харчування із гарячими стравами за 30-40 гривень. Наразі у Києві максимальна ціна за харчування дошкільнят – 70 гривень. 

Кухні різних садочків різняться і мало хто з батьків бачив, як готуються страви, проте все залежить від дирекції ЗДО. Судячи з розповідей батьків, на жаль, не у всіх дошкільних закладах харчування задовольняє і дітей, і батьків. Подекуди можна зустріти геть дивні поєднання на кшталт оселедця з цибулею та молоком або ж дефіцит фруктів та овочів.  Дехто з батьків скаржиться на харчування дошкільнят, у якому відсутнє м'ясо та яйця. 

Ось так виглядає приблизне меню державних садочків:

меню у садочку

Фото: Кашалот

меню садок

Фото: Кідстаф

меню

Фото: zt-rada.gov.ua

Фото: Батьки SOS

Їжа виглядає не завжди привабливо:

обід в садочку

 

Фото: Батьки SOS

Приватні дошкільні заклади в Україні: приклад меню

Батьки, які обрали приватний тип дошкільного навчання, отримують не лише додаткові освітні послуги, а й більш індивідуальне харчування. Якщо, не дай Боже, у вашої дитина алергія на глютен, непереносність лактози чи ще якісь проблеми зі здоров'ям, меню за додаткову плату меню підберуть під її потреби. Більшість приватних дошкільних закладів беруть гроші окремо за харчування і за навчання. Дехто не має власної кухні, тому користується послугами кейтерингу, це також тягне на додаткові декілька тисяч гривень на місяць.

Головне, можна обрати, що і коли буде їсти дитина. Хочете збільшити кількість овочів та фруктів – будь ласка, не хочете бачити каш чи м'яса у меню дитини – ваша воля.

меню садок приватний

Фото: center.geniusesclub.com

меню дитячий садок

Фото: Facebook

Харчування дошкільнят за кордоном: Європа

їжа дитячий садок

Дошкільні навчальні заклади у інших країнах Європи здебільшого платні, половина працює неповний день, наприклад, маєте забрати дитину о 12 годині дня чи до 16. А ось харчування – це взагалі не клопіт дирекції закладу, а головний біль кожного з батьків. 

Вікторія Лисенко водить сина до польського садочка у Кракові. Малюку чотири роки і він вже встиг відчути різницю між київськими та краківськими садками. 

У польському закладі їжу привозить кейтерингова компанія, а меню складають одразу на весь тиждень. Дітей годують чотири рази на день, пропонуючи різноманітні страви, деякі з них – з кухонь інших країн. День харчування дитини у садочку коштує приблизно 114 гривень. За ті дні, коли дитина не ходить і батьки це відмічають онлайн, платити не треба.

Приблизне меню на тиждень у краківському садочку:

Раз на декілька тижнів батьки дають їжу дітям із собою, аби вони могли самостійно приготувати собі сніданок. Також заведено приносити солодощі на свята. 

Мама зі шведського міста Ґетеборг, Марія Чекан, розповідає Depo.ua про те, що харчування в школах-садках безкоштовне, адже все сплачено з податків. Деякі супермаркети безкоштовно дають дітям банани в магазині, щоб вони не заважали робити батькам покупки. Також у школах та садках діє заборона на принесену із собою їжу, адже у інших дітей може бути алергія. За цим слідкують дуже суворо.

За садки платять в залежності від доходу батьків. Є фіксована сума і чим більший дохід, тим дорожче. Проте батькам на дитину видається соцдопомога, яка часто покриває оплату садка. За їжу не платять окремо, це входить в оплату садочка. Такий вигляда має меню:

меню Швеція садок

Тільки уявіть, у шведських дошкільнят завжди є вибір і наявність вегетаріанської версії меню. Наприклад, ось так виглядає вибір страв на тиждень: овочевий стейк із печеною картоплею і огірково-цибулевим соусом, кефір і вівсяні пластівці, філе тунця і гострі томати з рисом, вершки з ягодами, м'ясний соус із пастою, овочевий соус з пастою, бутерброд із сиром і огірком, овочевий суп з домашнім хлібом, філе курки мариноване в чилі соусі, кокосове молоко і рис, варене яйце з ікрою.

Мама Тетяна Ясінська розповіла про сербський садочок, куди ходив її син, та про швейцарський варіант.

У Сербії меню дуже схоже на українське, проте сніданки слабкі. У школі в Женеві меню на місяць для дитини, яка харчується чотири рази на тиждень у їдальні, коштує 120 франків. 

Щодо женевських садочків, то їхня головна проблема – обмеженість місць та велика ціна. Тому питанню харчування там вже не приділяють стільки уваги, як у нас, головне потрапити у заклад. 

Також існує альтернативний варіант, де жінка набирає групу і дивиться за дітьми у себе вдома. Тут вже годують тим, що є, без вибору: це можуть бути снеки, макарони чи просто фрукти. 

Молодий тато Богдан Коваленко, який разом з дружиною та двома дітьми живе у Лісабоні, Португалія, розповідає про досвід своїх знайомих, адже діти самого Богдана поки не ходять до садочку.

"У Лісабоні, якщо говорити про приватні дитячі садки, то ціни на харчування для дитини стартують від 40 євро і до ... дивлячись який крутості садок. При цьому дитина може і не їсти в садку, але платити кухарям все рівно цю суму треба. В середньому приватний садок обійдеться в 350-450 євро на місяць. У державних садках все безпосередньо залежить від доходу сім'ї. З мінімальним доходом сім'я і платити буде чисто символічну плату, із середнім доходом – це в районі від 90 до 150 євро", – каже Богдан.

Також молодий батько каже про те, що проблемі харчування приділяють мало уваги, так само як і сну дітей, адже спалень чи навіть ліжок у приміщенні нема. Хто хоче відпочити, робить це просто на підлозі. І, до речі, така практика у багатьох закордонних садках. 

Також у низці країн Європи взагалі відсутнє поняття – харчування у садочку. Наприклад, у деяких скандинавських країнах батьки мають дати із собою дитині набір продуктів – для сніданку та легкого перекусу. Жодних супів та солодощів. Існує чіткий перелік заборонених у садочку продуктів. 

Харчування дошкільнят за кордоном: США

харчування у садочку

Анастасія Гудко, мама з Нью-Йорка, люб'язно поділилася меню своєї 4-річної дитини, яка проходить підготовку першого року перед вступом до школи. 

За словами Насті, усі садочки Нью-Йорка надають їжу. Її завозить держава або купують працівники на гроші, виділені адміністрацією. Усе привозять в індивідуальній упаковці. До оплати за садок вже входить їжа, щоправда, ціни за садок вражають: від 300 до 2200 доларів на місяць. Керівництво зважає на алергії у дітей, тому усе харчування підібрано індивідуальне. До садочка не можна приносити свою їжу, окрім святкових днів – але і тоді обов'язкове дотримання правил, залежно від регіону. Часто під забороною, наприклад, опиняються горіхи. 

Як бачимо, меню складається зі сніданку, обіду та перекусу ввечері, у нас це полуденок. 

меню з садочку Нью-Йорк

Американське харчування у системі дошкільної освіти залежить не тільки від штату, виду садочку (приватний або державний), а й від його спрямування. Існують еко-садочки, садочки за різними методиками, тому у статуті таких закладів завжди визначено, яким буде харчування. Наприклад, у Каліфорнії більшість садочків не надають харчування, тому батьки мають подбати про їжу для дітей заздалегідь і приготувати їй ланчбокс. 

Харчування дошкільнят за кордоном: Китай і Японія 

харчування за кордоном у садочку

У Китаї харчування чотириразове і його оплачує держава. Меню досить різноманітне, завжди містить суп та рис. Також малечі пропонують фрукти та печиво, або національні смаколики. 

У Японії харчуванням дітей опікуються батьки. Вони мають приготувати із собою дитині "обенто" – спеціальну коробочку з їжею на декілька прийомів. Існує 24 продукти, дозволені для дітей. При цьому, вихователі слідкують за їхньою якістю, наприклад, рис має бути липким. Існує ціле мистецтво приготування обенто.

японська їжа у садочку

Фото: Рexels

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme