Лікар-мамолог: Про здоров'я грудей, підтримку мамопластики та жіночі груди у чоловіків

Олександр Коваленко – лікар-мамолог Ірпінської міської поліклініки, який має 23-річний стаж, розповів про різницю між скринінгами грудей та діагностичні здібності чоловіків

Лікар-мамолог: Про здоров'я грудей, підт…

Пропонуємо найбільш цікаві моменти з інтерв`ю на Depo.Онлайн з лікарем-мамологом Олександром Коваленком.

Про те, що рак грудей "молодшає" через інформатизацію

Зараз у нас такий час, час глобалізації, що ми більше займаємося інтелектуальною працею, маємо менше фізичних навантажень. Можливо, це має своє значення. Люди намагаються більше жити в містах, їдуть з сіл. Це означає, що фізичне навантаження зменшується. Крім того, зараз вік інформатизації. Ми постійно інформуємо населення, в тому числі – і про виявлення хвороби. До того ж раніше до онкології ставилися як до закритої теми. Сьогодні ми спонукаємо людей спостерігати за собою, ходити на профілактичні огляди, проходити обстеження із самого раннього віку, проводити самообстеження, якщо ми кажемо про дівчат.

Про те, як зберегти груди і психіку жінки

Майже в 95% рак молочної залози виліковується при виявленні на ранніх стадіях. Це питання збереження органу, психічного та психологічного стану жінки. Чим раніше виявляється рак, тим більша можливість його вилікувати. Звичайно, бувають форми блискавичні, але рідко. Головна профілактика – раннє виявлення.

Про 7 мамографів на Київську область та УЗД як альтернативу скринінгу

За 23 роки роботи в мамології я завжди намагався щось зробити, аби покращити можливості діагностики. Аналізував які методи краще, які ефективніші, в яких випадках. Мені вдалося оволодіти ультразвуковою діагностикою і я дуже добре читаю мамографію. Це дає можливість порівняти. Дійсно, жінки в провінції не мають тих можливостей, які є в столиці. І тому це питання стоїть дуже давно. Ще в 1998 році, коли в Україні проходила перша Всеукраїнська конференція мамологів, яку проводив Тарутінов Валерій Іванович (апологет лікування раку молочної залози нового часу) і казав, що нам необхідно якомога більше закупити мамографів, вони мають бути у кожному регіоні, що нам треба проводити скринінг, "просіювання" здорових жінок – виявлення із загальної маси тих, в кого є хвороба. Але минуло стільки років, а результат майже не змінився, кількість мамографів не збільшилася. На сьогодні в області (я не маю на увазі обласні центри) є 3-4 мамографи. Навть у Київській області всього 7 мамографів.

Наприклад, береться якийсь населений пункт з 10 тисяч населення. Вибираються жінки найризикованішого віку – від 45 до 70 років. Оця тисяча чи 500 жінок один раз на 2 роки повинні бути обстежені на наявність раку молочної залози, незалежно не від чого. Єдиним достовірним способом скринінгу в усьому світі вважається мамографія, але її немає. Я ж змоделював вже два відомих способи (УЗД і мамографію) в один, в якому скоротив час і за рахунок цього збільшив кількість обстежень. Це УЗД-діагности з клінічним обстеженням одночасно. Спочатку відбувається огляд молочної залози лікарем-клініцистом, а потім той же лікар проводить ультразвукове сканування молочних залоз. На це тратиться максимум 10 хвилин. На виході ми знаємо: або жінка повністю здорова, або потребує дообстеження. Тоді вже слід направляти в обласну лікарню на мамограф, до спеціалізованого обласного онкоцентру. Здорові ж жінки будуть сидіти вдома і займатися своїми справами.  

   

Про те, що не всі державні заклади однакові

Є навіть один заклад в Києві, в якому проводиться постійний скринінг. Це ДНУ "НПЦ ПКМ" Державне управління справами (в народі - ДУСЯ). Там є обладнання, і щоденно їхні фахівці проводять скринінг. Потрапити туди можна, але дуже складно. Але ж мова йде про загальнодержавну програму, про всі пересічних громадян! Ця моя пропозиція може бути доступною для всіх. Лише треба підготувати фахівця та виділити йому апарат УЗД, навіть портативний. Але цим має займатися кервіництво. І зараз в Ірпіні ми вже це робимо.

Про діагностичні здібності чоловіків

Є приклади у моїй практиці, коли жінки приходять до мамолога лише тому, що чоловіки наполягають на цьому. Буквально недавно приходить молода жінка, дитині 2 роки. Каже: "Тут у мене чоловік знайшов якесь ущільнення". Чи було воно раніше, вона не впевнена. А це тому, що годує дитину, груди наливаються, м`якшають  чи навпаки ущільнюються. І вона не звернула увагу, а чоловік звернув. Я її подивився, обстежив, зробив УЗД, вона вже прооперована – підтвердився рак.   

Про головних ворогів грудей: м`ясо, куріння і стрес

Найголовніша профілактика – здоровий спосіб життя. Треба більше рухатися, боротися із зайвою вагою, їсти менше м`яса, більше рослинного, не курити, менше нервуватися. До речі, стрес має дуже велике значення при утворенні пухлини. Це може буте і складно перенесене розлучення, і рік в серйозній депресії.

Груди створені для вигодовування, але без фанатизму

Вчені вважають, що молочна залоза, яка не виконала свою функцію, має клітини, що підпадають під ризик виникнення та розвитку раку. Є певні дослідження, які доводять, що ті жінки, що не годували грудьми частіше хворіють, а ті що годували, хворіють менше. Але годувати резонно рік-півтора. У випадках, коли годують довше, може виникати мастопатія, галакторея. Та й молоко для дитини найбільш корисне саме в цей період. А от додаткова стимуляція гормонів також не потрібна.

Про жіночі груди в чоловіків

Рак молочної залози буває й в чоловіків. Рідкісна хвороба, але існує. Має значення обстеження чоловіків на наявність гінекомастії. Це збільшення грудних залоз у чоловіків і це називається "жіночі груди". Це часто буває на тлі зайвої ваги, і це аліментарні зміни, які попереджують про ризик виникнення гормональних порушень. І саме за гінекомастією може скриватися рак. Таким чоловікам необхідно обстежуватися та проводити профілактику. 

Великі груди VS маленькі груди

Якщо є можливість, можна покращувати форму грудей. Це ніяким чином це не впливає молочну залозу і не є причиною виникнення її онкопатологій.  Імпланти ставляться за молочну залозу і вона ніяк не задіяна. Все залежить від професіоналізму лікаря та якості матеріалу. Доречі, неякісні матеріали нині просто вилучені з обігу. Стосовно зменшення грудей, в мене такий само підхід, шкоди немає. Для жінок більш похилого віку через великі груди виникають проблеми, зокрема - з хребтом. Тому зменшення грудейможе піти на користь, жінці стає краще, легше, вона себе впевненіше почуває. 

Пропонуємо вам також повну версію онлайн-інтерв`ю з Олександром Коваленко. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme