Летальні домашні пологи, доули та дезінформація від Стужук: Акушер-гінеколог про трагедію у Рівному

Нещодавно у Рівному жінка померла після домашніх пологів із "духовною акушеркою" (людиною без медичної освіти) та рідними поруч. Вона народила живого хлопчика, а після цього протягом кількох годин стікала кров’ю

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Летальні домашні пологи, доули та дезінф…

 

 

Коли її нарешті доставили у лікарню – було запізно, врятувати її не змогли. Причина смерті – гостра масивна акушерська крововтрата.

Цей випадок швидко розлетівся у медіа, а також спричинив шквал гніву на відому українську блогерку Софію Стужук – відому популяризаторку домашніх пологів, яка сама народжувала вдома із так званою "духовною акушеркою" і активно висвітлювала це у соціальних мережах.

Після цього Стужук записала відеозвернення, де звинуватила у трагедії медиків. Мовляв, єдина надана жінці допомога – це ручне відривання плаценти, що тільки посилює кровотечу, швидка їхала довго, а породілля прибула до лікарні ще у свідомості.

 

Про твердження з блогу, який транслювався на 5,5-мільйонну аудиторію,  а також ситуацію в Україні із домашніми пологами та доулами журналісти Depo.ua поговорили із професійним лікарем, акушером-гінекологом Сергієм Бакшеєвим. 

–Пане Сергію, що вам відомо про цю ситуацію загалом, як усе було насправді? 

У нашій закритій професійній спільноті, де близько десяти тисяч лікарів акушерів-гінекологів, і не тільки з України, 24 січня о 20.02 з’явився пост від імені адміністратора.

"Публікую цей допис  болю від імені колеги, бо її психологічний стан наразі не дозволяє зробити це самостійно. Цікаво, чи напишуть про таке на топових ресурсах, а ще цікавіше,  чи зроблять знову винними лікарів.

І, власне, сам пост:

Доброго дня шановна спільното.  Хочу поділитися з вами досвідом домашніх пологів, які відбулися у нас у місті. Жінка, друга вагітність,  стала на облік по вагітності на 34 тижні. Із обстежень – загальний аналіз крові, гемоглобін 82.  Загальний аналіз сечі – норма. Жінка вегетаріанка,  від прийому препаратів заліза категорично відмовилася. В анамнезі:  вагінальні пологи у 2013 році, вага дитини 4.400. У жіночу консультацію приходила тричі: гемоглобін у динаміці через три тижні – 81 мг/л. Від запропонованих обстежень відмовилася.

Жінка повідомила у жіночу консультацію, що збирається народжувати вдома з доулою. З нею та її чоловіком була проведена бесіда про безпечність пологів в умовах пологового будинку.

23.01 2021 року о 18.20 жінка доставлена бригадою швидкої медичної допомоги після домашніх пологів, які зі слів родини відбулися о 15.15. (Тобто, пройшло 3 години).Народився живий хлопчик вагою 4 кг 570 г .

Після пологів пуповину не пересікали, крововтрата – зі слів чоловіка, близько п'яти літрів, зі слів доули – трошки більше літра. При госпіталізації стан вагітної вкрай важкий, на зовнішні подразники не реагує, не контактна.

Щодо слів блогерки про те, що вона розмовляла з лікарями – брехня. Вона вже була у комі. Артеріальний тиск – 40/0, тобто вищий тиск – 40, нижчий не відмічається.

Пульс на центральних та периферичних судинах не визначається. Аукультативно за 10 секунд визначається два серцевих скорочення. Негайно розпочата серцево-легенева реанімація. Спроба забору крові на дослідження – невдала, тому що судини спадаються. При зовнішньому огляді зі статевих шляхів візуалізується некламована пуповина.  На фоні серцево-легеневої реанімації проведено ручне відділення плаценти та видалення посліду. О 19.10 констатовано смерть породіллі". 

Цей пост набрав сотні коментарів медиків:  вирішили поки що не виносити це у засоби масової інформації, щоб від лікарів це не йшло. Але хтось таки написав, а може, та лікар, авторка допису, дала згоду на поширення інформації. 

І з 25 це вже пішло по соціальних мережах.

– Наскільки я розумію,  в такому стані жінку врятувати було неможливо?

Вагітна померла за чотири години після пологів. Перші дві критичні з точки зору виникнення післяпологової маткової кровотечі. Це грізне ускладнення, яке становить проблему для всього світу. На оцінку маткових кровотеч є дві години. За дві години ніяких кровотеч не повинно бути.

Тій жінці можна було зберегти життя, якщо б людина, яка була на пологах – тут вона зазначена як доула (асоціація доул України від зв’язку із жінкою нині відхрещується, - ред) або ж рідні зреагували.

Якщо б ця людина побачила, що кровотеча не зупиняється…. Якщо б вона пересікла і зав'язала пуповину... Так, вона могла не відділяти плаценту і послід,  якщо вона не вміє. Але якби побачила б, що вже забагато крові, викликала швидку, і ця жінка умовно за 20-30 хвилин доїхала б до пологового будинку, її б урятували.

Так, вставили б усім пістонів. Так,  розбиралися б з родичами і з цією доулою, але породіллю  врятували б. І тоді родичі б як завжди сказали: "Ну, лікарі, дякуємо вам, ми народили, але нічого такого страшного не було". І випадок залишився б виключно у нашій спільноті, ЗМІ про нього б не знали.

Бо таких випадків дуже багато. Пологи на дому, різні ускладнення. Звертаються вчасно до лікарів, ми там трошки пообурюємось, але у результаті – все зроблено, і люди виписуються з лікарні. 

– Але чи може людина без медичної освіти взагалі оцінити на око крововтрату?

Ні. Навіть досвідчені лікарі й акушерки, медичний персонал проходить раз на два-три роки окремі тренінги стосовно оцінки об'єму маткової кровотечі після пологів. Ми знаємо, які пелюшки всотуючі зараз є на ринку. Ми підрозділяємо ці пелюшки за розміром, і за станом жінки та цими пелюшками орієнтуємося. 

Зробити адекватно оцінку маткової кровотечі не дуже просто навіть професійному медичному персоналу, а що ми можемо казати про людину, яка може бачити це все вперше чи вдруге.

– Чи відомо вам щось додатково про доулу, яка була присутня на пологах?

Ні. Імені "духовної акушерки" ми не знаємо. Знаємо лише, що вона була у мусульманському вбранні.  Тобто, ймовірно, вона мала якесь відношення до спільноти, де є мусульманська лідерка тощо.

У мережі закидали провину так званій доулі Джамілі, але і щодо неї ми не знаємо. Можливо, ці жінки просто пов’язані між собою.

Розвиток подій також залишається під питанням. Кажуть, на пологах був чоловік, була мама і була сестра чоловіка – вони теж це бачили. І яка там склалася ситуація, чому не викликали лікаря так довго, чому і хто тягнув час, ми не знаємо.  

( Нині у поліції почали розслідування цієї справи. Тим, хто своєчасно не звернувся до лікарів, може загрожувати до 5 років за гратами, – ред. )

– Ви сказали, що таких випадків багато, просто про них ніхто не пише. Наскільки часто привозять пацієнток, які починали народжувати вдома або ж народжували вдома і потім виникали ускладнення?

У світі відсоток домашніх пологів досить невисокий. При тому, що пологи вдома не заборонені, легалізовані. Але домашні пологи у розвинених країнах та домашні пологи в Україні – це різні процеси за організацією на рівні держави.  У нас немає відповідної логістики,  і доули не співпрацюють з пологовими будинками, професійними лікарями. Єдині легалізовані домашні пологи у країні – це соло-пологи, так би мовити, сам на сам із природою. До них і зараховуються усі випадки. 

У Києві відсоток таких пологів геть невеликий, думаю, доходить десь до 1%, але це "на око". Статистикою щодо всієї України не оперую.

Частина цих пологів проходить більш-менш нормально. Зазвичай це не перші пологи, і половина жінок народять вдома без проблем. Інша ж частина буде мати справу з ускладненнями, і тоді пологи будуть завершуватися у лікарні.

Буває, що трапляються люди з ускладненнями, на 2-3 день після пологів – чи то з пуповиною зробили неправильні маніпуляції, чи то розриви є, чи частина плаценти виділилася. Іноді привозять з кровотечами за 7, за 10 днів після пологів. Чи вже септичні ускладнення, коли жінка приїжджає з високою температурою, і ми бачимо, що це сепсис внаслідок домашніх пологів.

– А як щодо доул і їх загального сприйняття у нас? До того ж, хто доули лікарю – завада, друг чи ворог?

В у всьому світі вони сприймаються дуже нормально. Є Міжнародна асоціація доул, до якої входить і українська асоціація. Вони організовують курси доул, після яких можна отримати міжнародний сертифікат.

Доули – це психологічні помічники. Вони не втручаються у пологи, не коментують медичні призначення, бо не розуміють їх, не дають медичних порад. Вони займаються тим, на що медичний персонал часу не має. Це постійне спілкування з жінкою, масаж, відволікання її уваги, створення позитивної атмосфери і так далі.

Щодо України, то у нас ставлення, можливо, не таке добре, але також непогане. Наш 3-й пологовий будинок, наприклад, дозволяє доулам бути присутніми на пологах. Обмеження через карантин трохи зіпсували ситуацію, але до цього таких пологів у нас було достатньо. 

Медичний персонал вже звик, що ми цих жінок не чіпаємо, беремося за справу у потрібний момент. Ті доули, які до нас приїздили, ніколи не втручалися у справи лікарів, не висловлювалися проти операцій чи будь-якої іншої необхідної медичної тактики.

Але в останній час сама Асоціація доул України починає виходити за етичні рамки своєї спеціальності. Вони роблять етери, де дають медичні поради. Для прикладу, один з таких прямих етерів в Інстаграмі був близько місяця тому, коли глава Асоціації доул України Юлія Шушайло говорила, що не потрібно ставати на облік до 33-го тижня вагітності. Що не треба робити ультразвукове дослідження до 20-го тижня вагітності, а тоді – тільки для того,  щоб побачити це маткова чи позаматкова вагітність. Це геть непрофесійно з точки зору медицини.

Це нас (лікарську спілку, -ред) обурило, в вже за два дні цей ролик було знято, а на сайті асоціації поставили роз'яснення: мовляв, Юлія Шушайла через низьку якість сигналу випадала з ефіру, і тому ми, лікарі, сприйняв її слова якось не так. Яка ж це цинічна брехня.  Це не одиничний приклад і не щось екстраординарне. Це те, що відбувається зі зміною цього доульського руху у нас, в Україні. Вони не повинні втручатися у те, що стосується медицини. Але вони усе коментують  і всьому навчають. 

– Прокоментуйте, будь ласка, слова блогерки щодо лікарських помилок. Наприклад, ось її пряма цитата:  "Швидку чекали довго, жінка приїхала в пологовий будинок. Що ж зробили. Коли не відділяється плацента, все що зробили лікарі - це її ручне видалення. Хто хоч трохи розуміється на біології людини, той знає, що таке плацента, місце кріплення плаценти, і якщо вручну відокремити плаценту, відірвати, то це рана, з якої виділяється дуже багато крові. Природно, це веде до кровотечі ще сильнішої. І це найчастіша причина смертності жінок під час пологів, в тому числі і в пологових будинках – кровотеча". 

Одне правильно: часта причина смерті породіллі - маткова кровотеча. Раніше це було і основною причиною. Сьогодні смертність від маткових кровотеч різко знижена, але небезпека залишається. Ми знаємо, як діяти у таких випадках.

Але пацієнтка, про яку ми сьогодні говоримо, надійшла  через три години після пологів, на рівні такої крововтрати, що навіть кров для аналізів забрати не вдавалося. З запущеним каскадом синдрому десимільованого згортування крові, коли кров вже не згортається. І те, що забрали вручну плаценту і послід – це було правильно. Після цього кровотеча  не посилювалася –  там вже  просто не було чим кровити.

Стужук намагається оперувати фактами, про які вона нічого не розуміє. Це якісь вигадки.

Коли плаценту відділяють вручну, матка скорочується. І акушер-гінеколог при відділенні плаценти ніколи не вийде із цієї матки, поки не побачить, що вона скоротилася. Рука заходить у матку, забирається плацента, рука залишається у матці, доки вона не скоротиться. Все.  Тому твердження про рану і т.д, це брехня. Це непрофесіоналізм і особисті думки та ідеї окремої людини, які жодного стосунку до реальності не мають.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme