Реформа меблів і вчителів: Як держава планує навчати першачків

Вже з цього року по всій країні стартує реформа початкової школи. Як обіцяє МОН, першачки-2018 і справді почнуть навчатися по-новому

Реформа меблів і вчителів: Як держава пл…

Так, у МОН розробили професійний стандарт для вчителів початкової школи.

Документ передбачає вісім функцій педагога, кожна окремо розписана. Наприклад, у пункті "Планування і здійснення освітнього процесу" йдеться про звичні речі. А от далі - цікавіше. Зокрема, функція "Створення освітнього середовища" передбачає "створення здоров'язбережувального освітнього середовища, орієнтованого на особистісний, творчий і духовний розвиток учнів". А функція "Рефлексія та професійний саморозвиток" - "усвідомлення своєї ролі як педагога" і "відстеження власного духовного здоров'я".

Також вчитель має слідувати плану професійного саморозвитку, самодіагностувати професіональне "вигоряння", креативно мислити, володіти техніками розслаблення, надавати рекомендації колегам, проводити дослідження і презентувати його результати.

Документ затвердили лише 16 серпня, тож не надто вірогідно, що педагоги зможуть так швидко переродитися.

"Про звільнення точно мова не йде. Цим інструментом потрібно ще вчитися користуватися. Це не те, що: ага, професійний стандарт є, пішли одразу в школи, в початкові класи – ага, вчитель цього і цього не робить, до побачення. Тут же й інакше можна. Я б не хотів, щоб цей інструмент так використовувався. Навпаки, мова повинна йти про співпрацю, мова йде про творчість вчителя. Деякі засоби сьогодні він не використовує, але буде використовувати завтра або через рік. Тобто деякі операції він не виконує, але буде виконувати потім", - розповів керівник експертної групи Директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Ігор Балуба в інтерв'ю "Радіо Свобода".

Втім, якщо навіть говорити про майбутнє, документ скидається занадто романтичним, а от конкретики йому явно бракує. Важко уявити, що вчитель, наприклад, вміло і вчасно діагностує професійне "вигоряння" та починає з ним дисципліновано боротися. Чи от працює з "я-образом"... Адже тут йдеться про специфічні, доволі просунуті навички, якими без спеціальної підготовки мало хто володіє.

Тож можна погодитися, що документ зазначає загальний вектор руху, а от можливість реалізації всіх його пунктів - під величезним питанням.

Нові меблі в перспективі

До інноваційних уроків, звісно ж, уже готуються.

Наприклад, у Криворізькій школі №8 взялися за переформатування освітнього процесу, йдеться у сюжеті суспільного телебачення "Криворіжжя". Освітяни провели з батьками кілька інтерактивних ігор, аби пояснити суть реформи. Кажуть, відтепер батьківські збори перетворяться на тренінги. Класи для малюків поділили на зони - для навчання, ігор і творчості - і подбали, щоб меблі були мобільними - їх можна було розставляти рядочками чи по колу. Щоправда, поки задіяли старі ресурси. Нових меблів від МОН чекають після проведення тендерів.

МОН виділило майже мільярд гривень на одномісні парти, комп'ютери і навчальні матеріали, але отримати свою частину субвенції, провести тендери та оновитися встигли далеко не всі навчальні заклади.

"На 15 серпня освітню субвенцію по Україні використали на 44,1%. Деякі області, такі як Сумська, впоралися відносно добре – тут використали 73% кошів. Деякі, наприклад, Миколаївська (10%) – навпаки. За словами Гриневич, Миколаївська область має проблеми з закупівлями не лише з цієї субвенції, а й з інших, з яких там витратили нуль відсотків", - зазначила очільниця МОН Лілія Гриневич під час Всеукраїнської серпневої конференції педагогів.

Причому проблеми на місцях мають різний характер. Наприклад, школи Олександрійщини вже тричі оголошували тендер і... тричі скасовували, бо охочих поставити меблі не знайшлося, передає "Голос громади".

В Одесі до 1 вересня отримати парти не встигають, але приблизний дедлайн - до закінчення осені.

"На жаль, перші конкурси на закупівлю були скасовані, а згідно з результатами других конкурсів, переможці не встигають до Дня знань", - сказала директорка департаменту освіти та науки міської ради Олена Буйневич.

Чимало шкіл на Тернопільщині, Херсонщині і Кропивницькому стоять зовсім без меблів, а обдерті стіни інноваційністю не радують, пише "Новини Закарпаття".

Зате школи Кропивниччини отримали сім нових автобусів.

Деякі ж українські заклади вже хизуються ноутбуками, мультимедійним обладнанням та оздобленням приміщень.

Нагадаємо, першачкам 2018 освітяни обіцяють не лише нові парти, а й зручні шафи та безкоштовні набори LEGO, для вчителя ж обов'язкові ноутбук та принтер.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme