Легалізація канабісу: Чи дозволять українцям вирощувати коноплю

Сьогодні Верховна Рада має розглянути законопроект № 10313 про легалізацію медичного канабісу

Журналіст відділу "Життя"
Легалізація канабісу: Чи дозволять украї…

Аби спонукати парламентарів підтримати нововведення, активісти провели під стінами Верховної Ради акцію "Мій депутат зупинить біль?".  Головним символом протесту стала п'ятиметрова таблетка - за задумом, це і є законопроект, який здатен допомогти 2 млн пацієнтів. 

У українському інформпросторі тема легалізація медичного канабісу спливла минулої зими - на сайті парламенту зареєстрували петицію з вимогою дозволити використовувати коноплю для науки та медицини. 

Ініціативу підтримала голова МОЗ Уляна Супрун. 

"Вчора на сайті Верховної Ради зареєстрували петицію з вимогою внести зміни до законодавства, щоб канабіс можна було використовувати у медичних та наукових цілях. Чи виправдане таке використання? Науковці, лікарі та пацієнти по всьому світу кажуть, що так. Медичний канабіс допомагає полегшити страждання пацієнтів та нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань і станів. Тому використовувати його у медицині, звісно з певними застереженнями, - нормальна світова практика", - написала в. о. міністра у Facebook. 

Петиція набрала понад 25 тис. голосів. 

Група депутатів з різних фракцій зареєструвала у парламенті відповідний законопроект. 

Пані Супрун опублікувала новий пост, який закликає депутатів підтримати ініціативу. 

 

Що змінить закон

Автори проекту пропонують внести зміни до семи законів, Кримінального та адміністративного кодексів. 

"Рослина канабісу складається з більше ніж 200 різних хімічних складових, що відрізняються за своїм впливом на організм людини. Тетрагідроканабінол (ТГК) та канабідіолом (КБД) є найбільш вивченими з канабіноїдів.  ТГК  - єдиний фітоканабіноїд із 121, виявлених на сьогодні у коноплі, який за умови регулярного вживання у вигляді окремої речовини та в високій концентрації може мати негативний психоактивний вплив на організм людини.  Натомість, в комплексі з іншим канабіноїдом КБД психоактивна дія ТГК нівелюється. КБД не лише "знешкоджує" негативний вплив ТГК, він також дозволяє відновлювати нормальне функціонування мозку, сприяти відновленню нервових клітин, покращувати когнітивні функції та нейромоторику", - йдеться у пояснювальній записці. 

Власне, узаконити прагнуть саме сорти з мінімальним вмістом ТГК.  Це так званий "технічний" та "медичний" канабіс. 

 

За задумом нардепів, вирощувати такі коноплі зможуть будь-які підприємці, варто лише отримати ліцензію. Науковим та навчальним закладам ліцензія не потрібна - вони можуть культивувати рослини, проводити дослідження, виготовляти препарати. 

Вирощувати коноплі зможуть і самі хворі, але для цього їм потрібен рецепт лікаря. Обмеження - до чотирьох рослин на людину. 

Хто не хоче заморочуватися із садівництвом, зможе придбати необхідні ліки безпосередньо у виробника або ж у аптеках, що отримали відповідний дозвіл. 

Кількість рослин, які можна зберігати, визначається приписом лікаря або ж складає до чотирьох одиниць.  У такій кількості канабіс можна вивозити за кордон або ж перевозити Україною транзитом за умови наявності рецепту. 

Правоохоронці так само мають право вилучати у громадян підозрілі речовини, а от затримувати людей - вже ні. 

Ринок і наука

Попри те, що використання канабісу в медичних цілях - загальносвітова практика, в Україні це і досі "скрєпна" тема. Мем "підсадити українців на наркотик" пережив чимало інших забобон. 

При тому, що в паліативній медицині у нас використовуються опіати, маріхуана громадян чомусь лякає більше, ніж морфій. А між тим, у багатьох випадках однозначно більш безпечна рослина могла б його замінити. 

Втім, є й серединна думка: канабіс потрібно легалізувати, але лише з переліком хвороб, при яких його можна призначати. Інакше у медицині може активізуватися корупція, і медики виписуватимуть такі ліки за бажанням, а не за потребою. 

Медичний канабіс наразі активно привертає увагу науковців. Нещодавно вчені Університету Каліфорнії у Берклі, навчилися синтезувати канабісні сполуки в умовах лабораторії, зазначає Science Alert. Себто, ймовірно, що найближчим часом вирощувати коноплю відпаде потреба - медики створюватимуть препарати практично з нуля, причому домагаючись потрібної в кожному окремому випадку комбінації речовин.   

В той час як все більше країн переводять медичну маріхуану у правове поле, стрімко зростає і конопляний ринок. Вже через дев'ять років його обсяги сягатимуть вражаючі 115,7 млрд лише в Європі.  Принаймні, такої думки дотримуються у Health Europa. 

Наразі послуги з канабісної медицини - сфера активної конкуренції між країнами, і не лише європейськими.  Так, 2019-го в Ізраїлі дозволили експортувати рослини, і сподіваються перетворити напрямок діяльності на прибутковий бізнес. 

Цікаво, що медичну маріхуану легалізували навіть у Таїланді - країні з доволі жорстким антинаркотичним законодавством, де, наприклад, лише за вживання амфетаміну можуть оштрафувати і ще й кинути за грати на три роки. 

У Польщі, де медичний каннабіс замовляли з-за кордону, з цього року з'явилася можливість купувати речовини у місцевих аптеках.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme