Пляшка за проїзд: Як зробити світ чистішим

У боротьбі за чисте довкілля подекуди використовують вельми креативні способи

Журналіст відділу "Життя"
Пляшка за проїзд: Як зробити світ чистіш…

Зимові свята на носі, а це означає не лише вихідні та веселощі, а й на 30% більше сміття, ніж зазвичай.

Наприклад, у Британії порахували, що протягом святкового періоду у країні використають 108 млн рулонів обгорткового паперу і 189 млн батарейок, передає Depo.ua із посиланням на Independent.

Кількість харчового сміття теж збільшиться. Сім з десяти британців визнали, що купують більше їжі, ніж їм потрібно. А дві третини учасників дослідження визнали, що частина святкової індички зрештою опиняється у сміттєвому кошику.

Тож свята можуть стати величезним стресом для довкілля, якщо не поводитися зі сміттям належним чином.

Втім, хоча світ активно пропагує свідоме ставлення до відходів і переробку сміття, проблема все ще лишається актуальною. Зокрема, якщо нічого кардинально не міняти, через кілька років кількість сміття у світовому океані може зрости втричі, що означатиме незворотні наслідки для природи.

Україну не назвеш піонером антисміттєвого руху. Зокрема, за інформацією Bloomberg, у ЄС залишають на сміттєзвалищах 45% твердих відходів, а в нашій країні показник сягає приголомшливих 95%.

Наразі ми так і не навчилися сортувати сміття, хоча і встановили додаткові контейнери у багатьох місцях та почали приймати використані поліетиленові пакети на вагу. Між тим у багатьох інших країнах асортимент засобів боротьби набагато ширший.

ПОРОЖНЮ ТАРУ ЗДАЄШ НА ВХОДІ

У індонезійському місті Суробаї запустили автобус, в якому розплатитися за проїзд можна, здавши порожню пластикову пляшку, пише Star 2.

Проект отримав стільки схвальних відгуків, що місцева влада наразі думає запровадити пластикову таксу ще на 12 маршрутах.

Лише за три місяці вдалося зібрати 12 тон пластикових пляшок для ресайклінгу, причому до акції приєдналися і студенти, і ринкові торговці, і банківські працівники.

"Ми знаємо, що ці пляшки не покривають вартість послуги. Місто втрачає гроші, але виграє, коли змінить свідомість, і люди більше не будуть смітити" - розповів голова одного з банків Ерік Курняван.

Такі програми поширилися у країні після децентралізації: Суробайя та Банджармасін запровадили кілька подібних акцій.

Хоча більшість сміття все одно опиняється на звалищі, його істотна частка переробляється на заводах - а це вже серйозний крок до чистішого майбутнього.

Зокрема, раніше Сурабайя залишала на сміттєзвалищі 2600 тонн сміття щоденно, зараз показник скоротився до 1600 тонн.

До акції з автобусом у місті запровадили рух "банку сміття" - лідери думок закріплювали за собою окремі райони, а мешканці зносили сміття у спеціальні пункти. На спеціальній картці фіксувалося, скільки відходів вони вже зібрали. А бали конвертувалися у гроші.

БАН НА СОЛОМИНКИ

Американське Партнерство зі збереження акваторій оголосило листопад "місяцем без соломинок". Організація переконала 500 компаній видавати пластикові соломинки лише за проханням клієнта. До наступного квітня кількість партнерів хочуть збільшити ще на 500 підприємств.

Організація працює з державними органами, закликаючи розробити спеціальну програму для боротьби зі сміттям. А також - з користувачами Інтернету, переконуючи їх підписувати відповідні петиції і свідоміше ставитися до власного побуту.

Наприклад, від соломинок повністю відмовилася авіакомпанія American Airlines. Крім того, прибрала одноразовий пластик зі своїх лаундж-зон. Себто, напої пасажирам наливають у скляній, а не пластиковій тарі.

СМІТТЄВИЙ ПАРК

У столиці Уганди Кампалі група художників три роки тому розбила ефектний парк з перероблених матеріалів. Тут, наприклад, є традиційні настільні ігри з величенькими фігурами, якими можна грати на галявині.

Проект не лише забезпечує дозвілля для малюків, але і змінює ставлення людей до сміття.

ПАСТКИ ДЛЯ СМІТТЯ

В австралійському місті Квінана на труби, що виходять назовні, почепили сітки, в яких і збирається сміття. Таким чином відходи не потрапляють у навколишнє середовище.

Практикують прийом з березня 2018-го. За чотири місяці у тенета потрапило 370 кіло сміття.

Між тим, встановлення нехитрого обладнання обійшлося у $20 тис. - сума, незначна за міськими мірками.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme