Історія на тарілці: Яке відношення має тютюн до курча "табака"

За право називатися батьківщиною страви "курча тапака" сперечаються вірмени, турки і грузини

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Історія на тарілці: Яке відношення має т…
Фото: Pixabay

У рубриці "Історія на тарілці" Depo.ua розповідає історію страв та ділиться рецептами. 

Історики розводять руками: точно встановити, де саме вигадали готувати курча під пресом, вони і досі не змогли. За однією з версій назва "тапака" пішла від грузинського слова  "тапа" – це найменування специфічної грузинської пательні із важкою гвинтовою кришкою та можливістю регулювати її висоту.

Слово ж tapha - "пательня", походить від турецького tabak - "тарілка; блюдце", яке своєю чергою запозичено від арабського слова طبق tabaq -" страва; тарілка, плаский ". З вірменської ж аналогічне слово "тапак" також означає "плаский".

На пострадянському просторі рецепт поширився під зросійщеною назвою "цыпленок табака", хоча і не має нічого спільного з тютюном.

 

Втім, національні "війни" за "курча тапака" ніяк не погіршують його смакових властивостей. Тож як приготувати цю відому страву, розкажемо далі.

Рецепт  "курча тапака"

ципля тапака

Фото: Flickr

Інгредієнти:

  • 1 курча вагою близько 700-800 грам
  • 1 столова ложка хмелі-сунелі
  • 4-5 великих зубків часнику (почистити і продавити через часниковий прес)
  • 0,5 столової ложки рослинної олії для маринаду, плюс ще 2 столових ложки для смаження
  • 50 грамів вершкового масла
  • Чайна ложка солі
  • 0,5 чайної ложки меленого чорного перцю

Інгредієнти для соусу:

  • 30 грамів зеленого часнику (добре подрібнити ножем)
  • 150 мл курячого бульйону
  • чайна ложка солі

Приготування:

  1. Спочатку необхідно приготувати маринад. Для цього у великій мисці змішуємо хмелі-сунелі, сіль, перець, часник і рослинну олію. Відсуваємо у сторону.
  2. Потім обробляємо курча: розрізаємо тушку по лінії грудини і розгортаємо у вигляді книжки. Ретельно промиваємо і витираємо.
  3. Викладаємо курча на обробну дошку грудкою вниз, накриваємо плівкою і відбиваємо пласкою частиною кулінарного молотка. Робити це необхідно досить акуратно, щоб не зіпсувати зовнішній вигляд курчати. Особливу увагу при відбиванні слід приділити тим місцям на тушці, де знаходяться суглоби.
  4. Потім перекладаємо відбите курча у миску з маринадом і добре обмазуємо з усіх боків. Накриваємо кришкою і відправляємо у холодильник на всю ніч.
  5. Для соусу візьміть подрібнений часник, перетріть його із сіллю та додайте бульйон. 
  6. Для приготування курчати нам знадобиться велика чавунна пательня – вона не обов’язково має містити важку кришку, як на зображенні. У якості пресу ви можете використати перевернуту тарілку, згори на яку поставте щось важке, наприклад - наповнену водою 3-літрову банку. 
  7. Розігріваємо пательню на середньому вогні і додаємо в неї суміш вершкового масла і рослинної олії.
  8. Розміщуємо в неї курча, накриваємо кришкою (або тарілкою відповідного розміру) і причавлюємо банкою або ж іншим пресом. Це необхідно для того, щоб тушка курчати під час готування максимально контактувала з гарячим дном пательні. Готуємо 12-15 хвилин.
  9. Перевертаємо, знову накриваємо кришкою з вантажем і продовжуємо готувати ще 12-15 хвилин. У будь-якому випадку за час готування м'ясо курчати має стати зовсім м'яким і покритися хрусткою золотистою скоринкою.
  10. Після приготування курча щедро полити соусом та подавати до столу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme