Бюрократія, байдужість чи "голубі ворішки": Хто вкрав відпочинок дітей атовців у Хорватії

На Донбасі розпалюють скандал через безкоштовний відпочинок у Хорватії, куди замість сиріт і дітей атовців відправили "мажорів" - дітей місцевих чиновників

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Бюрократія, байдужість чи "голубі ворішк…

Depo.ua розбирався в ситуації

Отже, 24 липня депутат Верховної ради України Марія Іонова публікує радісний допис, що 23 липня до Хорватії прибули на відпочинок "100 наших діток – дітей з зони військового конфлікту на сході України з категорії дітей-сиріт (внаслідок російської агресії), позбавлених батьківського піклування, а також тих, батьки яких виконують військовий обов'язок на передовій, діти, які заслуговують на заохочення своїми успіхами у навчанні, спорті, інших видах позашкільної діяльності, дітям з багатодітних сімей, дітям з родин тимчасово переміщених осіб".

Чудова новина, чи не так? Але наступного дня про цю ж поїздку в спільноті на Фейсбуці пише і жителька Краматорська Оксана Русаловська. За її словами, замість сиріт та діток атовців за кордон безкоштовно відправили дітей місцевих чиновників.

Допис не отримав великого розповсюдження, ба більше – багато хто з дописувачів висловив сумніви, що ця інформація повністю достовірна. А дописувачку записали до когорти "ображених мамаш", чию дитину просто не взяли відпочивати.

Наступного дня допис про цю ситуацію зробив Олександр Ретівов – вимушений переселенець, був в полоні бойовиків, (його історію можна прочитати тут), посилаючись, знову ж таки, на слова Русаловської. Журналісту Depo.ua він повідомив, що з Русаловською вони не знайомі, але йому відомі аналогічні факти в інших населених пунктах, мовляв, там так само відпочинок діставався не сиротам, а дітям чиновників. Проте, не маючи доказів і зіткнувшись з тим, що ніхто не хоче виносити те, що сталося, на широкий загал, він відмовився від розповсюдження цієї інформації.

Більш емоційний допис Олександра Ретівова, доповнений доволі маніпулятивною картинкою, викликав величезний резонанс. Згадувалися і події 90-х, коли замість дітей-"чорнобильців" на оздоровлення за кордон літали діти чиновників. Місцеві активісти стали прискіпливо роздивлятися фото з відпочинку, намагаючись впізнати "мажорів", а потім писати їхнім батькам. Одна з матерів, яку записали в "багаті", опублікувала таке листування.

На місцевому сайті статтю про цей скандал прокоментувала мама однієї з учениць - не сироти, а відмінниці.

В коментарі до Іонової прийшли відмічені в її дописі Ірина Геращенко та Іванна Клімпуш і висловилися на її підтримку.

Тим часом волонтери повідомили, що допис Іонової було підправлено: спочатку йшлося тільки про сиріт та дітей атовців, а коли піднявся гвалт, до них додалися "талановиті діти".

Місцеве видання tehnopolis.com.ua наводить коментар головного спеціаліста міського відділу освіти Краматорська Сергія Сергєєва. За його словами, спочатку в список дітей на відпочинок до Хорватії повинні були включити 31 дитину - по одній з кожної школи. Повинні були потрапити діти, які досягли різних успіхів, перемог у конкурсах, на олімпіадах і т.ін. Але при цьому пріоритет могли отримати діти переселенців, позбавлені опіки або з малозабезпечених сімей. Акцент на цьому робився, але не більше. Тобто, могли отримати пріоритет, а могли і не отримати. За його словами, незабаром в відділ освіти дали вже нову рознарядку - 22 людини. Так, у пріоритеті виявилися діти, у яких були закордонні паспорти, а ніяк не сироти або інші школярі. Через тиждень список був скорочений ще раз - для поїздки в Хорватію відібрали всього 15 осіб. За словами Сергія Сергєєва, всі діти, які відправилися в Хорватію, були з того списку, який спочатку надали школи.

Нащо тоді пані Іоновій було писати спочатку тільки про дітей атовців і постраждалих від російської агресії? Цим питанням задаються і активісти.

От її відповідь. І що цікаво, вона на всі питання її повторює.

Депутат Краматорської міськради Людмила Кісліцина - пам'ятаєте, її згадували в дописах як організаторку поїздки - ту, що обирала дітей, стверджує, що знову ж таки - в офіційному запрошенні Хорватського Уряду немає вимог до складу дитячої групи, крім загальної кількості, вікових рамок і того, що це мають бути діти з Донеччини, Львівської та Закарпатської областей.

То що ж виявляється, це Іонова підставила організаторів, написавши тільки про дітей атовців та сиріт? Чи навпаки, Кісліцина підставила Іонову, повідомивши їй недостовірну інформацію, спираючись на яку нардепка зробила свій допис?

Тим часом, цією поїздкою вже зацікавилися в Хорватії.

Зрозуміло, що ніхто поіменного списку дітей на широкий загал не оприлюднюватиме. Але оприлюдення хоча б листування з хорватами з приводу того, які саме категорії дітей мали поїхати на безкоштовний відпочинок, було б доцільним.

Якщо виявиться, що відправити мали тільки сиріт, дітей атовців, а поїхали дітлахи з цілком благополучних родин, з родин місцевих підприємців і чиновників - батьки цих дітей мають оплатити тепер таку ж саму поїздку для тих, хто насправді мав її отримати.

А якщо виявиться, що за умовами приймаючої сторони їхати могли не тільки діти, що постраждали від російської агресії, а й талановиті, відмінники, (аби мали біометричні паспорти) несправедливість проявляється в тому, що претенденти на поїздку, від початку були не рівні в правах. Бо в кого швидше виявится закордонний паспорт - в сироти, чи в дитини з благополучної родини, яка має таланти і хист до навчання? Звісно, що одні діти не гірші за інших, ніхто і не порівнює. Але одні мали більше можливостей на поїздку, ніж інші. І не віриться, що не в силах місцевих чиновників було організувати термінову видачу паспортів кільком дітям, і знайти на це кошти.

Найгірше ж в цій ситуації те, що діти - і ті, які хотіли і поїхали, і ті, які хотіли і не поїхали, тепер є жертвами. Одні - ще більше зневірилися у житті, іншим доведеться випробувати на собі тягар суспільного засудження.

А хотіли ж зробити як краще. Принаймні хорвати...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme