Коронавірус з Китаю і Україна: ТОП-6 відповідей на тривожні питання

Увесь світ наполоханий новинами про потенційно смертельний короновірус із Китаю, що вже забрав десятки життів. Що це за нова загроза, які кроки роблять в Україні, аби попередити епідемію та чи безпечно замовляти щось на AliExpress?

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Коронавірус з Китаю і Україна: ТОП-6 від…

 

 

На момент написання статті клінічно підтверджені 2794 випадки зараження новим коронавірусом 2019-nCoV та 80 смертей. Абсолютна більшість (2737) випадків зараження локалізуються у Китаї, втім ряд країн, серед яких Канада,Франція, США, Непал, В'єтнам, Південна Корея,Тайвань, Сінгапур, Малайзія, Японія, Австралія, Макао повідомили про поодинокі випадки виявлення вірусу.

Що таке коронавірус і звідки він узявся?

Коронавіруси - це група вірусів, які викликають захворювання у ссавців, включаючи людей та птахів. Природними носіями цих вірусів є тварини, втім, мутувавши, вони можуть вражати людей. У них вірус викликає респіраторні інфекції, які зазвичай не є важкими, але в рідкісних випадках можуть бути смертельними. Ні вакцин, ні противірусних препаратів, які схвалені для профілактики або лікування коронавірусів нині немає.

Епіцентр зараження nCoV прийшовся на продовольчий ринок у місті Ухань, Китай, де серед іншого продають туші диких тварин – від барсуків до кобр та кажанів. Останні, до речі, і є найвірогіднішим джерелом вірусу.

Аналіз, проведений дослідницькою групою з Уханського інституту вірусології свідчить, що геном новоявленого збудника на 96% ідентичний геному коронавірусу кажанів, який циркулює між ними, не завдаючи шкоди. До того ж, він, ймовірно, має додатковий резервуар з одного або кількох видів тварин, які вступають у контакт з людьми.

Аби стати патогенним для людини, вірусу довелося мутувати, утворивши сучасний nCov. А за рахунок наявності купи туш мертвих тварин, антисанітарних умов на ринку та постійного їх контакту з людьми, поширення не складало проблеми.

Усі перші випадки зараження у місті Ухань були зафіксовані у людей, які були покупцями або продавцями на ринку та їх родичів.

Це цікаво: Назва коронавірус пішла від того, що на зображеннях, отриманих за допомогою електронного мікроскопа, у вірусних частинок видно ореол, який схожий на сонячну корону.

Як передається вірус та які перші симптоми

Епідеміологи припускають, що повітряно-крапельним та побутовим шляхом, при контакті із зараженою особою. Поганих новин додав міністр охорони здоров’я Китаю Ма Сяовей, який заявив, що інфіковані новим коронавірусом nCoV 2019 можуть заражати інших до того, як відчують перші симптоми захворювання. Тобто, людина розносить інфекцію ще не знаючи про те, що вона захворіла. 

Китайські лікарі назвали перші ознаки зараження новим коронавірусом: діарея, нудота і інші проблеми з системою травлення. Також серед інших можливих перших ознак зараження - головні болі, прискорене серцебиття і відчуття тиску у районі грудної клітини.

Лікарі також пояснили, що у деяких інфікованих не спостерігалися раніше озвучені симптоми хвороби: підвищення температури і кашель. За даними медиків, вони з'являються вже на пізніх стадіях хвороби.

Чи є шанси отримати nCoV у комплекті з посилкою із AliExpress?

Наразі не можна нічого виключати. Втім, для того, аби спробувати відповісти на це питання, варто розібратися із будовою коронавірусів.

Генетичний матеріал коронавірусів упакований в білкову оболонку або нуклеокапсид. Білкові оболонки укладені в міхур з плазматичної мембрани клітини, від якої відокремилася вірусна частка (плазматична мембрана - це оболонка тваринної клітини, складається з ліпідів). На зовнішній оболонці є кілька білків, які беруть участь в зараженні клітини. Крім цього, зовнішня оболонка утворює шипи, які і утворюють "корону".

Часто віруси, які мають зовнішню оболонку з плазматичної мембрани, не живуть довго поза тілом людини. У хороших умовах SARS заразний протягом декількох днів, ВІЛ заразний протягом декількох годин на відкритих до повітря поверхнях, а грип до 48 годин. Таким чином, швидше за все 2019 nCoV так само не живе довго поза тілом, і посилки від AliExpress можна отримувати без "чумного костюму". Але, знову ж таки, ми не можемо нічого стверджувати.

Що в Україні?

В Україні на момент написання матеріалу не було зафіксовано жодного випадку зараження новим уханським вірусом. Тим не менш, оголосили підвищену медичну бойову готовність.

МОЗ ініціювало низку заходів для того, аби вчасно зреагувати на наявність носіїв: створили оперативний штаб, випустили наказ із низкою рекомендацій для різних структур та оголосили посилений санітарний контроль на кордоні. Втім, наскільки вони будуть ефективними – невідомо.

Температурний контроль

В аеропорту "Бориспіль" запровадили скринінг пасажирів, які прилетіли з КНДР. Прибулим вимірюють температуру інфрачервоними термометрами та опитують на наявність характерних симптомів.

Першу перевірку, як повідомляє "5 канал", здійснили у "Борисполі" після прибуття літака з китайського міста Санья. Перевіряли температуру за допомогою інфрачервоного обладнання: його підносили до лоба. Через те, що перевірку здійснювала одна людина – процес тривав майже годину.

Пасажири розповідають, що міряли температуру їм і в Китаї, коли вони тільки сідали у літак. Більшість людей, які звідти повернулися – українці, які відпочивали в курортному місті.

Розповідають – серед місцевих паніки немає. Проте всі носять маски. Чи всі пасажири цього рейсу здорові, офіційної інформації поки що немає. Проте підвищеної температури під час перевірки в літаку не виявили ні в кого, кажуть прибулі.

Але, як було зазначено вище, носії віруса протягом довгого часу можуть не відчувати симптомів захворювання, тож ефективність даного методу полягає лише у виявленні станів на пізніших стадіях хвороби. 

До того ж, занепокоєння викликає той факт, що перевіряють тільки прямі рейси з Китаю. До тих, хто летить з пересадкою (а так робить більшість, бо ціни на прямі рейси дорожчі), руки медиків не доходять.

Тим часом трафік між Китаєм і Україною щорічно пожвавлюється. Минулого року там побували 44 тисячі українців, роком раніше - в два рази менше, 24 тисячі. Китайських туристів в Україні теж стає більше, кажуть прикордонники: 2017 рік - 35 тис., 2018 рік - 45 тис., 2019 рік - 48 тис.

Не вистачає місць у лікарнях?

Сумніви щодо готовності України прийняти удар короновірусом посилює і стрімке зростання захворюваності на грип, а отже, і заповнення лікарень

Як повідомляє державна установа "Київський міський лабораторний центр МОЗ України", за попередній тиждень було зареєстровано 9176 хворих, отже відмічається зростання захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем на 19,0%.

Зростання відбулося за рахунок як дитячого так і дорослого населення. Дітей захворіло 6733 проти 5349 - за 3 тиждень, зростання на 25,9%, дорослих – 4187 проти 3827, зростання на 9,4%.

У ряді українських областей, зокрема Вінницькій, Рівненській та Сумській через високий рівень інтенсивності захворюваності на грип та ГРВІ почали закривати навчальні заклади.

Наприкінці минулого тижня, за повідомленням ТСН, важка ситуація була на Тернопільщині та у Житомирі: для недужих на грип, зокрема дітей, там бракує лікарняних ліжок. Втім станом на зараз ця проблема локалізована і інформації про нестачу ліжко-місць у інших областях немає. Епідемічний поріг із грипом в Україні не перейдено.

Наказ МОЗ

МОЗ випустило наказ щодо посиленого контролю та протидії новому виду коронавірусу в Україні.

Він, передбачає, що керівники Київського міського та обласних лабораторних центрів МОЗ України та на відповідних видах транспорту мають забезпечити посилений режим роботи санітарно-карантинних підрозділів у пунктах пропуску через державний кордон України; перевірити готовність приміщень для тимчасової ізоляції осіб, що відповідають визначенню випадку 2019-nCoV; провести додатковий інструктаж членів екіпажів літаків, морських та річкових суден, поїзних бригад з питань виявлення та профілактики захворювання, що вірогідно викликане вірусом 2019-nCoV.

Медзаклади мають бути готові до надання допомоги по визначеним випадкам 2019-nCoV, підтримувати необхідний запас медикаментів, спецодягу, дезінфекційних засобів.

У випадку виявлення особи, що відповідає визначенню випадку 2019-nCoV необхідно забезпечити її ізоляцію і госпіталізацію в інфекційний стаціонар з дотриманням вимог протиепідемічного режиму та проінформувати Центр громадського здоров'я про цей випадок.

Також структурні підрозділи мають провести додаткові навчання медичного персоналу з питань дотримання вимог протиепідемічного режиму, біологічної безпеки та біологічного захисту при виявленні особи, що відповідає визначенню випадку 2019-nCoV.

Координацію та інформаційний супровід закладів охорони здоров’я з організації та проведення протиепідемічних заходів проводить Центр громадського здоров'я. Він же направляє зразки матеріалів від осіб, що відповідають визначенню випадку 2019-nCoV до референс-лабораторій, що будуть визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Що радять у ВООЗ?

ВООЗ оновила рекомендації щодо спалаху нового коронавірусу 2019-nCoV, опублікованих від 10 січня, повідомляє "Центр громадського здоров’я". До цих пір основними клінічними ознаками та симптомами, про які повідомляли у зв’язку із новим коронавірусом, є гарячка, утруднене дихання та рентгенограма грудної клітки, що показує двосторонні інфільтрати легень. 

Про епідеміологію 2019-nCoV наразі відомо недостатньо, щоб зробити остаточні висновки про повні клінічні особливості захворювання, інтенсивність передачі від людини до людини та первісне джерело спалаху.

У разі появи симптомів, що свідчать про гострі респіраторні захворювання до, під час подорожі або після неї, мандрівникам рекомендується звернутися до лікаря та поділитися історією подорожей з ним.

Фото: Shutterstock

Стандартні рекомендації ВООЗ для широкої громадськості щодо зменшення впливу та передачі цілого ряду хвороб включають гігієну рук та практику безпечного харчування:

  • Часто мити руки або обробляти дезінфекуючими засобами;

  • При кашлі та чханні прикрийте рот і ніс зігнутим ліктям або паперовою хусткою; Використану хустку варто негайно викинути та вимийти руки;

  • Уникати тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

  • Якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та поділіться з ним попередньою історією подорожей;

  • Відвідуючи живі ринки в районах, в яких зараз спостерігаються випадки появи нового коронавірусу, уникайте прямого незахищеного контакту з живими тваринами та поверхнями, які контактують з тваринами;

  • Слід уникати споживання сирих чи недоготованих тваринних продуктів. З сирим м'ясом, молоком чи органами тварин слід поводитися обережно, щоб уникнути перехресного забруднення.

Також ВООЗ не радить застосовувати будь-які обмеження міжнародного трафіку, виходячи з наявної на даний час інформації про новий коронавірус.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme