Ринок Уханя, американські військові чи наукова лабораторія: Звідки насправді взявся коронавірус

З поширенням епідемії Сovid-19 вчені намагаються знайти "нульового пацієнта" – першу людину, яка була ним заражена, а політики, ЗМІ та соцмережах поширюються теорії про походження нового коронавірусу

Ринок Уханя, американські військові чи н…

При цьому для деяких міжнародних гравців питання "як і з кого почалася пандемія Сovid-19" набуло політичного звучання. Depo.ua озвучує найпопулярніші версії походження інфекції. 

Хто був у коронавіруса "першим"?

Першого визначеного зараженого на коронавірус виявили 17 листопада 2019 року, а не наприкінці грудня, як повідомлялося раніше. Отже, ймовірно першим в Китаї захворів 55-річний житель провінції Хубей, від якого, вірогідно, почали заражатися інші люди. Втім, остаточного визначення що саме він "нульовий пацієнт" – немає. Крім нього, у листопаді зафіксували ще дев'ять випадків зараження коронавірусом. Втім, розуміння, що лікарі мають справу із новим, ще невідомим науці вірусом, прийшло пізніше.

Визначення нульового пацієнти дослідникам у розумінні, як, чому та коли саме розпочалася епідемія, а відповідно допомогти у створенні превентивних заходів щодо поширення нового захворювання, попередження нових спалахів та стримування уже наявних.

У випадку із Covid-19 "нульового пацієнта" все ще не знайдено – принаймні, за офіційною інформацією.

Із найбільш відомих "нульових пацієнтів" можна згадати дворічного хлопчика із Гвінеї, з якого розпочалася епідемія еболи у Західній Африці (2014-2016). Тоді померли понад 11 тисяч осіб, заразилися - 28 тисяч, а хвороба торкнулася понад 10 країн, переважно на африканському континенті. Сам хлопчик, імовірно, заразився, коли грав в дуплі дерева, де мешкала колонія кажанів.

Ще більш відомим прикладом із історії є "Тифозна Мері" - жінка на ім’я Мері Маллон, яка була переносником черевного тифу і викликала спалах цієї хвороби у Нью-Йорку в 1906 році.

Найбільш імовірно, що Мері була "здоровим носієм" – зараженою людиною, в якої не виявляються ознаки хвороби. Її запідозрили, бо усі багаті родини, в яких вона на той час працювала кухарем, починали страждати на тиф. 

Звідки почалося поширення коронавірусу?

Вважається, що джерелом коронавірусу є ринок в Ухані, на якому продавалися як мертві, так і живі тварини, в тому числі і дикі представники фауни.

Такі ринки створюють підвищений ризик переходу вірусів від тварин до людей, адже там часто не дотримуються санітарні норми, а живих тварин утримують і вбивають на місці.

Основна підозра нині падає на кажанів. Вони не продавалися на ринку Уханя, але, можливо, заразили живих курей або інших тварин.

Втім, це не єдина і не остаточна версія, хоча і найбільш вірогідна. Група вірусологів з Інституту Вірусології Уханя випустила детальне дослідження, яке свідчить, що генетичний склад нового коронавірусу на 96 відсотків ідентичний складу коронавірусу, виявленого у кажанів. Нині цієї версії як основної притримується ВООЗ.

Через кажанів навіть розгорівся скандал – точніше, не через них, а через те, що у Китаї їх вживають у їжу, зокрема додаючи у популярний суп. Після розгортання епідемії коронавірусу, джерелом якого було названо цих тварин, у мережі почали з'являтися відеозаписи із китайцями, які їдять потенційних переносників вірусу. Найбільше галасу наробив ролик з блогеркою Ван Меньюн, на якому вона нібито кидає в тарілку цілого кажана. Це призвело до буллінгу китайців – зокрема у мережі їх називали "кажаноїдами".

При тому, що сама сцена відбувалася не в Ухані і навіть не в Китаї. Дівчина зняла ролик в Палау – одному з островів Мікронезії. До того ж виявилося, що кажани – не єдиний учасник вірусного ланцюгу. 

Початковий аналіз Covid-19, дозволив припустити, що він схожий з вірусами, які спостерігаються у змій. Одна з версій говорить, що вірус міг передатися від кажанів зміям, знову мутувати і вже від них передатися людині. Тим часом у ще одному  звіті стверджується, що генетичні послідовності коронавіруса, який переносять панголіни, на 99 відсотків схожі з тим, від якого нині страждають люди.

Ринок в Ухані був закритий для огляду і прибирання ще 1 січня, але на той час Covid-19 вже почав поширюватися за його межі. Проте навіть версія із ринком не стовідсотково точною: є свідчення, що понад десяток "перших" заражених жодним чином не були пов’язані із даною локацією.

Теорія біологічної зброї

Звісно ж, науковими версіями про кажанів та змій не обійшлося: ситуацію із пандемією почали використовувати для пошуку чергових "теорій змов". 

Нині найбільше поширилася наступна: коронавірус SARS-CoV-2 родом із 4-го рівня (найвищий рівень біобезпеки) науково-дослідної лабораторії в Ухані.

В одній з версій таких чуток, вірус був сконструйований в лабораторії людьми спеціально,  як біологічна зброя. За іншою версією, вірус вивчався в лабораторії (після того, як його ізолювали від тварин), а потім "втік" або "просочився" через погані протоколи безпеки.

Ще одна версія цього ж міфу – працівниця лабораторії продала піддослідних тварин на ринок в Ухані і таким чином "злила" вірус з лабораторії.

При цьому Уханський інститут вірусології - це реальне місце, і хоча точне походження нового коронавірусу досі залишається загадкою, вже зараз вірусологи, що проаналізували геном і експерти з інфекційних захворювань, які вивчають коронавіруси, кажуть, що у них достатньо доказів, аби стверджувати:  вірус абсолютно новий і "перебіг" на людину з дикої природи.

Тож схоже, поява вірусу в тому ж місті, що і єдина китайська лабораторія біобезпеки 4-го рівня – чистий збіг обставин. 

Тим паче, що як біологічна зброя новий коронавірус – не найкращий варіант: у світі існують куди більш небезпечні патогени, які можна було б використати для знищення людей.

Ті ж віруси Ебола та західноафріканський вірус Ласса – смертельні загрози, які можуть бути вивчені тільки в лабораторіях з 4 рівнем біобезпеки, таких як в Ухані. Кримсько-конголезька геморагічна лихоманка - захворювання, яке передають кліщі. Рівень смертності – від 30 до 50 відсотків. 

У той же час глобальний рівень смертності від Covid-19 в даний час складає близько 8%, але широко варіюється в залежності від країни і регіону.

У всьомму винні США. Знову

Тим часом Китай активно переводить стрілки на Сполучені Штати. І поки в інтернеті ширяться чутки про спеціальний "розвал китайської економіки" за допомогою коронавірусу,  навіть МЗС Китаю не виключає, що COVID-19 в Китай завезли американські військові. Офіційний представник відомства зажадав від США сказати, коли у них з'явився "нульовий пацієнт".

Офіційний представник МЗС Чжао Ліцзяні запостив у Твіттер  відеозапис Роберта Редфілда, директора Центру США по контролю і профілактиці захворювань, що виступив 11 березня перед комітетом Конгресу США.

У кліпі Редфілд сказав, що деякі випадки смерті від грипу в США були пізніше ідентифіковані як випадки зараження новим коронавірусом. Редфілд не сказав, коли ці люди померли і за який період часу, але Чжао використав це для підтримки теорії змови про те, що коронавірус виник не в провінції Хубей в центральному Китаї.

 

 

"ЦКЗ" був спійманий на місці. Коли в США був нульовий пацієнт? Скільки людей заражено? Як називаються лікарні? Можливо, це армія США принесла епідемію в Ухань. Будьте прозорі! Опублікуй свої дані! США повинні нам пояснити!" – сказав представник МЗС.

Цю теорію підкріплюють зокрема тим, що сотні спортсменів армії США були в Ухані в жовтні 2019 року, де брали участь у Всесвітніх іграх військовослужбовців. Відео з Редфілдом поширили також інші державні ЗМІ Китаю включно з національним телеканалом CCTV і популярним таблоїдом Global Times.

Тим не менш, у п'ятницю прес-секретар Міністерства закордонних справ Китаю Чжао Чжан Шуан заявив, що хоча в міжнародному співтоваристві існують "різні думки" про походження вірусу, "Китай вважає це науковим питанням, яке має бути вирішене науковим і професійним чином".

Аналогічну ситуацію можна було простежити і раніше. Поява нового коронавірусу в центральному Китаї повернула хворобливі спогади про ще одну давню загрозу, яка 17 років тому сколихнула світ – споріднений нинішньому вірус SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome). Епідемія виникла у 2003 році і зачепила 30 країн. Тоді загинуло 774 людини – принаймні, це офіційна статистика. Тоді, 17 років тому Китай був куди менш відкритим до міжнародної спільноти і країну звинуватили у тому, що вона приховує дані про реальну кількість хворих та поширенні вірусу. 

Тиша з боку влади на ранніх стадіях поширення хвороби допомогла створити купу чуток, які розпалили паніку серед населення в декількох великих містах і привели економіку Китаю до спаду зростання. Одна з оцінок передбачає, що тоді економіка Китаю сповільнилася приблизно на 1-2 відсотки.

Тим не менш, соціальні медіа досі переповнені прихованими претензіями, і багато хто сумнівається у точності та своєчасності даних Китаю.

У випадку із сучасною епідемією, лише після того, як Гонконг повідомив про перші випадки коронавірусу, Пекін визнав спалах і перестав применшувати його як локальну проблему – цей ланцюжок подій нагадує спалах 2003 року.

Враховуючи невдалі зусилля щодо запобігання та серйозність ситуації, аналітики вважають коронавірус одним із найважливіших викликів керівництву Китаю та кризою довіри до уряду.  Нині влада Китаю хоче максимально "перевести стрілки" на "іноземних агентів", аби зберегти максимально стійку репутацію, в тому числі, на міжнародній арені. 

Не забувайте про власну безпеку

Стандартні рекомендації ВООЗ для широкої громадськості щодо зменшення впливу та передавання цілої низки хвороб передбачають гігієну рук та практику безпечного харчування:

  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами. Не торкайтеся брудними руками свого обличчя ;

  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;

  • уникайте близького контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

  • за можливості, залишайтеся вдома та не знаходьтеся у місцях скупчення людей, уникайте користування громадським транспортом

  • якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте його про свої попередні подорожі;

  • у разі відвідування базарів у районах, де зараз фіксують випадки появи нового коронавірусу, уникайте безпосереднього незахищеного контакту з живими тваринами та поверхнями, що контактують із тваринами;

  • уникайте споживання сирих тваринних продуктів і страв без належної термообробки, обережно поводьтеся із сирими м’ясом, молоком чи органами тварин, щоб уникнути перехресного забруднення.

Читайте також: Якщо ви запідозрили у себе коронавірус: Як діяти

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme