Користь меду: Чи можна вживати зранку та у якості замінника цукру

Мед користується чималою популярністю не тільки у нашій країні, а у по всьому світі 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Користь меду: Чи можна вживати зранку та…
Pixabay

Depo.ua розкаже про корисні властивості меду, його калорійність та розповість, чи може мед нашкодити. До речі, про користь калини ми розповідали раніше. 

Калорійність меду: чи можна його їсти на дієті та вживати вранці

мед з водою і лимоном

Мед пасує до напоїв, у якості десерту чи додатку до багатьох страв з борошна, млинців чи сирників. З нього готують торти, його використовують як альтернативу цукру. 

Калорійність меду, в тому числі, залежить від його виду. Зазвичай, чим темніший мед, тим він калорійніший. У середньому ж цей показник – від 300 до 400 ккал. В одній чайній ложці меду приблизно 25 ккал, а у столовій – 55.  Також у 100 граммах меду:

Жирів – 0 грамів

Білків – 0.3 грами

Вуглеводів – 82 грами.

У меді є вітаміни С, В та А. Також він багатий на такі мінерали як йод, натрій, калій, кальцій, магній та мідь. Мед складається з фруктози, глюкози, сахарози.

Мед і схуднення

Багатьох турбує питання, чи можуть поєднуватися мед та схуднення. Тут усе залежить від кількості меду – якщо столова ложка вписується у калорійність вашого денного раціону, –  вживати можна, і навпаки. Якихось чудодійних властивостей меду щодо втрати зайвих кілограмів дієтологи, лікарі та науковці не виявили. Це і не дивно, адже мед здебільшого складається з вуглеводів. Саме їхній надлишок додає нам кілограмів. 

Втім, якщо ви викличете усі шкідливості з меню, але будете їсти раз на день замість солодощів одну ложку меду, це не завадить слідкувати за фігурою. Проте, якщо ви не відчуваєте особливого потягу до меду, а, наприклад, більше полюбляєте чорний шоколад (від 85%), не більше 10 грамів на день, тоді вибір – на користь останнього.  

Мед із водою та лимоном

Доволі популярним напоєм є вода з медом та лимоном– деякі вживають його після пробудження начебто для покращення метаболізму. Та на жаль, його "чудодійні" властивості наразі недоведені. Натомість цукри, що містяться у меді, спричиняють стрибки інсуліну, а якщо вживати продукт щоранку натщесерце, це може призвести до проблем з рівнем глюкози у крові та спровокувати низку захворювань. Тому після сну безпечніша і корисніша чиста вода кімнатної температури. ,

А от мед краще вживати в невеличкій кількості під час трапези – так від продукту буде більше користі. 

Корисні властивості меду: який вид обрати

різні види меду

Про користь меду ми чуємо багато ще з дитинства, і склад продукту підтверджує розповіді дідусів і бабусь. Головне – вживати його помірно і пам'ятати про його високу алергенність. 

Корисні властивості меду:

  • Антибактеріальний ефект. Вважається, що чим кисліший, тим активніше бореться з мікробами.
  • Є дієвим засобом від кашлю, особливо нічних приступів. 
  • Має снодійний ефект і допомагає швидше засинати, проте вживання смаколику на ніч є не дуже виправданим для тих, хто худне.
  • Сприяє лікуванню шкірних захворювань, загоює рани та опіки
  • Ефективний при діареї
  • Має протипухлинні якості, адже містить чимало оксидантів
  • Покращує обмінні процеси в організмі
  • Посилює імунно-захисні сили організму
  • Знижує стрес
  • Регулює рівень холестерину і знижує артеріальний тиск. 

Види меду

Існує чимало видів меду, які мають різний смак, запах та консистенцію. 

Вересовий мед: має темний колір, дуже тягучий та гіркий, майже не кристалізується. Його використовують для лікування хвороб серця та проблем з апетитом. 

Липовий мед: має світло-бурштинове забарвлення. Він середньої тягучості, дуже запашний та солодкий. Його радять при проблемах з нирками, ШКТ, при ангінах або бронхітах.

Акацієвий мед: у нього світло-жовтий колір, він може бути дуже густим і активно кристалізуватися. Його радять вживати при безсонні та для стабілізації нервової системи. 

Гречаний мед: має темний колір, завжди рідкий та гіркий. Зазвичай, від нього у горлі аж дере. Вважається рекордсменом з кількості вітамінів та мінералів. Його радять при застуді, анемії, підвішеному тиску та від деяких захворювань шкіри. 

Соняшниковий мед: бурштиново-жовтий колір, дуже солодкий та надає відчуття прохолоди у роті. Він є цілющим і допомагає при ревматизмі та застудах. Також цей вид меду добре додавати до чаю або молока.

Конюшиновий мед: має світлий колір. Його радять вживати при проблемах з ШКТ. 

Також розрізняють мед лугового, гірського та лісового збору. 

Насправді існує ще багато видів меду: буряковий, гарбузовий, каштановий, черешневий та багато інших. 

Шкода від меду: кому не можна його вживати 

мед

Дехто вважає, що після 40 градусів мед взагалі стає токсичним. Втім, наразі це вважається міфом – при нагріванні справді утворюється отруйна речовина оксиметилфурфурол, але начебто у такій невеликій кількості, що не має шкідливої дії на організм.

Втім, однозначно, що при нагріванні мед втрачає більшість корисних речовин, якими славиться. Тому додавання меду до дуже гарячих напоїв невиправдане.

Мед не слід вживати алергікам, дітям до 3-х років, вагітним жінкам та мамам, що годують грудьми. 

У групі ризику тих, кому не варто вживати мед, це люди, схильні до алергічних реакцій, діти до 3-х років, вагітні жінки та ті мами, яка годують грудьми. 

Також мед протипоказаний тим, у кого діабет,інсулінорезистентність, переддіабетний стан та ожиріння. 

Як визначити, чи правильний мед

мед з ложкою

Одна з найважливіших проблем серед любителів меду – це обрати справжній продукт, не фальсифікований та без домішок. Через великий попит, на жаль, дуже часто можна зустріти підробки, які не містять нічого корисного, і навіть можуть погіршувати здоров'я. Саме тому важливо обирати справжній мед, який є продуктом бджолярства, а не хімії. 

Точну відповідь щодо справжності меду може дати лише лабораторія, яка спеціалізується на перевірці продуктів. Таку експертизу можна замовити власним коштом, але це недешево. 

Основні ознаки натурального меду

  • Якісний продукт на відміну від підробки добре тягнеться тонкою ниткою. Якщо мед мутний, має осад знизу, а зверху – піну, – це негарні ознаки.
  • Кристалізація та надмірна твердість – не недолік, а ознака справжнього меду.
  • Проведіть перевірку на дотик: якщо мед добре вбирається шкірою – перед вами якісний продукт.
  • Перевірка на вагу: літрова банка меду має важити приблизно півтора кілограма, адже якісний мед має дуже високу щільність. 
  • Візьміть ложку меду, розведіть трохи водою і додайте йод: якщо рідина змінить колір на синій, то до меду додавали борошно чи крохмаль у якості загусника. 
  • Недобросовісні бджолярі чи продавці часто пропонують незрілий мед. Його ознаки – запах бродіння, бульбашки та дуже рідка консистенція. Просто капніть краплю меду на папір, якщо навкруги мокра пляма, – він незрілий. Коли у незрілий мед занурюєш хліб, він швидко промокає, а у зрілому меді хліб наче застигає і стає твердішим.
  • Візьміть чайну ложку меду та розчиніть у половині склянки з окропом. Гарний мед розчиниться у воді, а неякісний – ні. 

Де краще купувати мед

Найкраще купувати за рекомендаціями. Частіше за все, ті, хто мають приватні невеликі пасіки, розповсюджують свою продукцію саме завдяки знайомим. Зазвичай такий мед є найсмачнішим та найкориснішим, адже любителі роблять мед для себе, а надлишки віддають чи продають.

Якщо купуєте на базарі, вимагайте сертифікат якості, проте, на жаль, дуже часто можна зустріти підроблені документи. У такому випадку треба покладатися на візуальні властивості меду.

У маркетах та магазинах можна зустріти мед від виробника. До великих мереж супермаркетів беруть лише сертифіковану продукцію, тому за якість можна не хвилюватися. 

Фото: Pixabay

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme