Історія на тарілці: Як гранола стала наймоднішим сніданком у світі

Хто б міг подумати, що звичайна вівсянка отримає нове життя завдяки додаванню декількох смачних складових 

Журналіст відділу «Життя»
Історія на тарілці: Як гранола стала най…
Фото: Pixabay

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми будемо розповідати не лише рецепти страв, але й їхню захопливу історію.

Що таке гранола

гранола

Як відомо, популярною вівсянку зробили англійці, а особливо цьому сприяв письменник Артур Конан-Дойл, який робив про неї згадки у детективі "Шерлок Холмс". Нове дихання ця каша, винайдена у 19 столітті, отримала 10 років назад, ставши солодкою та смачною.

Гранолу придумали у США. Це традиційний для американців снек, а також страва для сніданку, що містить плющену вівсяну крупу, горіхи і мед, іноді рис, які зазвичай запечені до хрусткого стану. У процесі запікання суміш періодично перемішують, щоб домогтися розсипчастої консистенції, схожої на сухі сніданки. Іноді в суміш додають сухофрукти, такі як родзинки, журавлину, вишню або фініки. Також прийнято до неї додавати кокос, горіхи. Крім стандартного використання граноли в якості їжі на сніданок або снеку як перекус, гранолу традиційно беруть в походи, оскільки вона мало важить, висококалорійна і добре зберігається; ці властивості роблять її схожою на сніданок туриста. Дуже часто гранолу формують в батончик, деякі фірми поливають снек шоколадом, що робить перекус дуже калорійним та не корисним.

Гранола добре поєднується з йогуртом, молоком та іншими молочними напоями. У такий сніданок заведено додавати свіжі фрукти - банани, полуницю та інші ягоди. Також продукт часто використовують в якості топінгів для різних типів тістечок і десертів. Гранола, до складу якої включили лляне насіння, часто застосовується для того, щоб поліпшити травлення. Головною особливістю правильної граноли - є додавання до вівсянки меду, а не цукрового сиропу. При цьому мед слід не нагрівати вище, ніж 40 градусів, проте це не обов'язкова умова для приготування граноли.

Історія граноли

гранола рецепт

Історія граноли дуже цікава. Подейкують, що гранолу створив американський священик Сильвестер Грехем, який здобув популярність в першій половині XIX століття як пропагандист дієтичного харчування. Він закликав людство перестати користуватися білим борошном, а надати перевагу цілозерновому "борошну Грехема", яке не шкодить здоров'ю. Ніби саме він придумав ідею вживання вівсянки у нетрадиційному вигляді.

Продукт під найменуванням "гранула" був випущений в Денсвіллі доктором Джеймсом Калебом Джексоном в його лікувальному профілакторії в другій половині XIX століття, рецептура ґрунтувалася на ідеології Грехема - снек також випікався з борошна Грехема. Спочатку з борошна робили тісто, потім розгортали тонкі пластини, які потім випікали. Наступним етапом пластини ламали на шматочки неправильної форми, які примушували і запікали ще раз. Для випуску і збуту товару була зареєстрована компанія Jackson's cereal. У 1876 році виробництво продукту схожого на гранолу було освоєно сином відомого адвентиста Джоном Харві Келлогом: рецептура передбачала багаторазове запікання цільних злаків і подрібнення.

Спочатку продукт не мав комерційного успіху, і Келлог перейшов на випуск горіхів, а згодом - кукурудзяних пластівців, які стали основним продуктом заснованої ним фірми Kellogg. У 1898 році на основі рецепта Джексона випуск граноли під маркою "Виноградне насіння", яке налагодив Чарльз Пост.

У 1960-і роки продукт знову став популярним, з'явилися нові рецептури і альтернативна сировина. У 1964 році Лейтон Джентрі продав права на його власний рецепт граноли на основі вівсяних пластівців фірмі Sovex. У тому ж році Sovex була куплена Джоном Гудбредом, а в 1967 році Джентрі викупив назад права для діяльності на західному узбережжі за $ 1,500, і потім продав права фірмі Lassen Foods за $ 18,000. У 1972 році була представлена ​​гранола фірми Pet Milk. Майже в цей же час Quaker вивів на ринок свою "100% натуральну гранолу", незабаром Kellogg випустив гранолу Country Morning, а General Mills - Nature Valley.

Перший батончик гранола, проданий в США, був запатентований Едвардом Тайером, під захистом цього патенту випускалися наступні продукти: Peanut Butter Crunch, Granola Crunch, Granola Grabber.

Гранола: яка вона зараз

готувати гранолу

Наразі на гранолу знову відновився попит. Гранола із йогуртом, - це традиційний сніданок у багатьох ресторанах світу. Все більше людей, які слідкують за своїм харчуванням та здоров'ям, почали надавати перевагу цьому снеку у якості перекусу, чи як повноцінному сніданку. Дійшла й популярна гранола і до України. У маркетах можна придбати готову гранолу у пакетах, щоправда, важко знайти продукт без вмісту цукру, а лише з медом. Проте безліч крафтових фірм почали спеціалізуватися на виробленні граноли та доставляти її до домівок українців. Аби не витрачати кошти на магазинну гранолу, її можна зробити власноруч, використавши лише корисні для здоров'я інгредієнти.

Складові:

Вівсянка, мед, повітряний рис, льон, насіння, кунжут, горіхи, шоколад, кокос, сушений банан, журавлина, родзинки, вишня, інжир та інші фрукти й сухофрукти.

РЕЦЕПТ ГРАНОЛИ ВІД ДЖЕЙМІ ОЛІВЕРА

гранола

Продукти на 6 порцій:

  • 50 г арахісового масла
  • 75 г кленового сиропу (мед)
  • 300 г великих вівсяних пластівців
  • 50 г гарбузового насіння
  • 50 г насіння соняшнику
  • 50 г насіння льону
  • 1/2 ч.л. меленої кориці
  • 1 ч.л. меленого імбиру
  • 50 г великої кокосової стружки

Для подачі:

лохина (інші ягоди)

йогурт

ПРИГОТУВАННЯ:

1. Розігріти духовку до 180°.

2. Арахісове масло і кленовий сироп прогріти протягом 3 хвилин - довести до кипіння.

3. Ретельно змішати всі продукти (окрім кокосової стружки) і полити і сиропом. Знову добре перемішати.

4. Викласти на деко і розрівняти. Відправити в духовку на 30-40 хвилин.

5. Суміш остудити.

6. Додати кокосову стружку та перемішати. Пересипати в банку.

7. Подати з йогуртом і ягодами (чорницею чи лохиною).

Також читайте: Історія на тарілці: Як в Україну прийшла мода на хумус

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme