Командир кінноти Нацполіції Києва: якби нас відправили розганяти Майдан, ми б не вийшли

Командир кавалерійської роти Андрій Климас розповідає, про коней, людей, "ментаврів", а також чим поліція відрізняється від міліції і поліцейська кіннота від автопатрулів

Валентина Емінова
Головний редактор
Командир кінноти Нацполіції Києва: якби…

Основне завдання кавалерійської роти Нацполіції Києва – патрулювати міські парки і лісопаркові зони, коли там масово відпочивають люди і охороняти громадський порядок під час масових заходів. Футбол, концерти, мітинги. Але взимку народу в парках майже нема і кавалеристи більшість часу проводять в себе на базі.

Журналісти Depo.ua скористалися цим, щоб навідатися в гості і як слід поговорити.

Кавалерійська рота базується в невеликій одноповерховій будівлі біля київського іподрому: тут і стайні, і кабінети і майданчик для вигулу і тренувань. Рота в даному випадку – це 73 поліцейських, конюх, ветлікар, коваль і 21 кінь.

Коні – гніді, вороні, руді величезні красені породи "українська верхова", побачивши гостей, пожвавлюються в своїх стайнях, б'ють копитами і тягнуть морди через решітку. Руслан, один з поліцейських кавалеристів, пояснює – то вони випрошують частування, цукор. "Біла смерть" взагалі то і для коней "біла смерть", але якщо тільки пару кубиків рафінаду – то можна.

Андрій - командир кавалерійської роти, та його кінь Дніпро

Руслан служить тут "з того часу як заснували патрульну поліцію". На коні не тільки їздить, а й доглядає його, чистить, прибирає стайню, вигулює - як і всі кінні поліцейські.

Нам здається, що в порівнянні з автопатрулями, які свої машини і гаражі власноруч не миють, це трохи несправедливо, але тутешні поліцейські навіть не розуміють про що ми. Це ж коні, їм догляд потрібен. І яке несправедливо – ви ще спробуйте в цей підрозділ на роботу влаштуйтеся.

Вигулювати напарників кавалеристи мають кожен день. Інструктор патрульної служби Олена якраз сідлає свого коня, а ми відволікаємо її запитаннями. Дізнаємося, що пані Олена в поліції від початку заснування, була працювала в автопатрулі, а потім пересіла з Пріуса на коня. Вона не професійна спортсменка, але давно і добре їздить верхи.

"Треба вміти правильно сидіти на коні, їздити риссю, галопом, - розповідає вона про вимоги до кінного поліцейського. Сміється. - При цьому ще треба когось затримувати"

"А як на коні можна когось затримувати? Не ласо ж ви кидаєте", - питаємо. Олена філософські пхикає: "Кінь взагалі-то бігає швидше за злочинця".

"А потім, коли ви його наздогнали, треба ж спішитися щоб затримати", - питаємо знову. Кавалеристи не багатослівніші за своїх коней.

"Команди подаються вершки. Якщо людина не дослухається, ми можемо застосувати спецзасоби. Але це в крайньому випадку", - каже Олена.

Імена в поліцейських коней бувають пафосні, нічим не примітні і дуже смішні: Бобер, Фрістайл, Норд, Бор-Юніор. Вигадують їх не тут: коня називають там, де він народився, на першу літеру імені матері. Служать в кавалерії виключно жеребці, точніше – мерини, тобто кастровані коні чоловічої статі. Це світова практика, мерини спокійніші, слухняніші, не казяться під час шлюбного сезону.

Хоча є і три жеребці, один з них – кремезний рудий Днєпр, кінь командира. Пізніше ми дізнаємося, що європейські кінні полісмени в шоці від того, як українці з жеребцями вправляються.

Командир Андрій Климас аж ніяк не "шаткой походкой кавалериста" веде нас крізь стайні до одного з кабінетів. Не забуває на своєму шляху зайвий раз погладити Днєпра по морді. Той привітно дриґнув вухами і на всяк випадок просунув морду ближче до другої руки командира. Але цукру на долоні цього разу нема.

Андрій прийшов в кінну поліцію в 2010 році. Раніше був комвзводом і замкомроти, а в дев'яності працював в групі швидкого реагування, клав бандитів пикою в підлогу. Коротше кажучи, працював на землі. Але з конями досвід невеличкий мав – ще в дитинстві, в рідному селі.

"Звільнилася посада командира кавалерійської роти, мені запропонували її обійняти. Вмовляти, чесно кажучи, не доводилося, - сміється він. - Це усе ж таки і підвищення, і я вважаю, що кавалерія - це престижно, у всьому світі кінна поліція є".

Підрозділ кінної поліції несе службу під час "Маршу героїв" у Києві, 14 жовтня 2017 року

Кінній поліції Незалежної України – сімнадцять років. Власне, вона була і раніше, в післявоєнні роки, гарнізон налічував 130 коней тільки в Києві, але згодом кавалерію для охорони громадського порядку застосовувати перестали.

В сучасній Україні підрозділ заснували знову, щоб поліцейські на конях патрулювали лісопаркові зони, парки відпочинку, охороняли громадський порядок під час мітингів, концертів і футбольних матчів.

"По-перше, це більш мобільно в лісовій місцевості, - пояснює командир. – Автомобіль не всюди проїде, велосипед пройде тільки по доріжках, а кінь може скакати і по лісу серед дерев, і по асфальту, і по піску, і вершки можна охопити більшу територію, ніж в складі пішого патруля".

Кінна поліція є в Запоріжжі, на Київщині, в Харкові, в Житомирі і в Білій Церкві.

ОСОБЛИВОСТІ СЛУЖБИ: КОНІ

- Собак для військових готують кінологічні підрозділи, в прикордонників є навіть цілий кінологічний загін. Де проходять навчання коні, звідки ви їх берете?

- Коли в 2000 році засновувалась кавалерія, то до нас коні прийшли (я не знаю, чи їх купували, чи їх подарували нам) зі спорту, вони були підготовлені до того, щоб на них їздити вершки. А купляли останній раз в 2013 році в Ягольницькому кінному заводі на Тернопільщині, там ми взяли чотирьох лошат. До служби готували вже тут у нас, тренували, об'їжджали.

- Якась особлива підготовка? Ви ж і під час заворушень працюєте

- Ми зробили кілька тренажерів, де накидано пластикові пляшки і сміття. Зазвичай після концертів на асфальті такого скрабу багато, треба, щоб коні вміли по такому ходити. Тренуємо кожен день до вибухів, банерів, прапорів

- Поліцейський може іти на пенсію через 25 років служби. А в коня є пенсійний вік?

- Кінь в п'ятирічному році виходить на службу, 15 років служить і на пенсію.

- І куди ви відправляєте вже зовсім старих, які не годяться до служби? Собак, наприклад, забирають їхні напарники до себе додому. Але коня ж не забереш

- Наші працюють по 17-18 років, є і пенсіонер, якому 24 роки. Якщо прирівняти людський вік до конячого, то йому вже сімдесят. Тож я не знаю, що вам на це відповісти, в нас це поки що не обговорювалося

- Що вони їдять?

- Сіно, овес, висівки, буряк, моркву, сіль. За нормами коню відведено в день їсти по 4,5 кілограми сіна і вівса, 500 грамів висівок, овочів півтора кілограми і солі 25 грамів. Це ненормальний раціон, сіна і вівса дуже мало, треба на три-чотири кілограми більше.

Ми зараз працюємо над тим, щоб підвищити норми годування, внести зміни в постанову – її було затверджено в 2001 році. Я гадаю, люди, які робили цю постанову, в очі тваринам не дивилися. А поки що ми самі, своїми силами заготовлюємо сіно в сезон, щоб перекрити цю різницю.

- Ви кажете, що вершник працює на коні 56 годин, але буває таке, що і 10. Коли довге чергування, щось треба брати для коня: воду, корм?

Якщо їдемо надовго, то беремо сіно, овес, відходимо так, щоб нікому не заважати і годуємо.

- А таке інтимне питання – раптом кінь в туалет захоче, вершник зобов'язаний за ним прибирати?

- (сміється) От чому всіх цікавить це питання!? Ми стараємося передбачити коли до цього діло йде і відійти з асфальту кудись на газони. Прибирати ніколи, тому що людина працює. Це треба спішитися, прибрати і кудись подіти. А тут служба. Ми патрулюємо в парках, це як добриво, на травичку. Буває таке, що на асфальті, ну це ж природа…

- Коні працюють цілий рік, чи тільки в теплу пору?

- В сезон відпочинку з кінця квітня і по листопад, в парках ми працюємо кожен день, за виключенням понеділка і вівторка – в ці дні люди менше гуляють, нема необхідності в великій кількості патрулів, а от вже з середи…

Взимку тут, на підрозділі, ми працюємо кожен день, бо коней треба вигулювати, прибирати, годувати, спілкуватися, чистити, а виїжджаємо на масові заходи: футбол, чи концерт, мітинги. Взимку в коней спеціальні шиповані підкови, щоб ноги не роз'їжджалися на кризі. Щоб не мерзли, є попони і напівпопони. Другі для несення служби, а перші для транспортування: кінь попрацював, спітнів, ми його розсідлали, надягли попону і доставляємо сюди.

- Ви сказали, що транспортуєте, тобто ви на місце несення служби не верхи їдете?

- Якщо нам треба, наприклад, в парк Рильського, то своїм ходом, бо це близько, а до Гідропарку 20 кілометрів – беремо коневозку і доїжджаємо.

- На Новий рік також чергуватимете?

- Залежить від температури – коли нижче за мінус десять не виїжджаємо, бо коні мерзнуть. Але в будь якому разі хтось тут чергуватиме. Кінь - це жива істота, може захворіти, і грип в них є, і коліки. Черговий тоді подзвонить мені, я беру ветеринара і їдемо сюди.

ЛЮДИ

- Як ви набираєте? Є якійсь критерії до ваги і особистих характеристик?

- До ваги, я так думаю, що немає, а зріст – 170-175 сантиметрів в холців.

- Ні, в людей. В особового складу.

- По вазі я про критерії не чув, я й сам не маленький… Але коли в поліцію набирають, там є вимоги до спортивної форми кандидата. На зріст – раніше була норма не нижче 170 сантиметрів, але зараз, наскільки я знаю, такого жорсткого критерію нема.

Як всі патрульні поліцейські, наші кандидати проходять школу поліції, відбір, оці всі конкурси. Якщо людина любить коней, вміє їздити і хоче працювати саме в нас, то вона проходить відбір як і всі, але призначають її до мене в підрозділ.

- Тобто, тих, хто не вміє їздити верхи не берете?

- Найголовніший критерій – щоб любили тварин і трошки мали розуміння, що таке їзда верхи. А іншому навчимо, в нас працюють три інструктори - кандидати в майстри спорту. Хто хоче, той навчиться, он в цирку навіть ведмідь на велосипеді їздить.

Взагалі по роті - в нас служить 40 людей, які перейшли з міліції в поліцію, тобто ті, хто і раніше тут був, а всі інші призначені з патрульних, коли було відкрито набір в поліцію. Ми їх запрошували сюди, садили на коня – з першого разу видно, коли в людини вийде працювати з конем.

Особовий склад вчиться тут же. Спочатку в нас в левадах, бо раптом кінь понесе, вершник не знатиме що з ним робити. Людина має навчитися добре, впевнено сидіти в сідлі, рись, галоп. Вміти перешкоди перестрибувати не є обов'язковою вимогою, але наші хлопці самі козачою джигітовкою у вільний час захоплюються, беруть участь в змаганнях.

Нового патрульного верхи ми спочатку випускаємо в патруль в ліс, в парк, а більш досвідчені вже їдуть на заходи, бо там натовп.

- Скільки часу проходить від того, як у вас з'являється новий патрульний і він вже готовий до служби верхи?

- Якщо він прийшов сюди нульовий і має бажання, може і за два місяці навчитись. А можна і рік вчитися і не навчитися. Ну, якщо не дано, то не дано.

- І тоді ви його звільните?

- Чого ж так, він атестований працівник поліції, є піші наряди, автопатрулі.

- У вас більше жінок чи чоловіків?

Чоловіків. Жінки, мабуть, не дуже до нас хочуть, хто хоче - ми всіх запрошуємо. В нас ще є три вакансії.

- Якщо порахувати коней і людей, то у вас поліцейських втричі більше, ніж коней. Це нормальна ситуація?

- Так, люди працюють два через два, нас ще застосовують вночі в автопатрулях. Хтось на лікарняному, хтось вихідний, сесія, відпустка – із семидесяти фактично працює сорок. За одним конем закріплено двоє патрульних, їздять по черзі, бо є ще робота на підрозділі.

- Ви також свого Дніпра з напарником ділите?

- Коли коней не вистачає, то він працює на Дніпрі. Я в основному не заступаю в патруль, вистачає тут інших справ

МЕНТАВРИ

- Чим озброєний вершник?

Так само як і патрульний: пістолет, гумовий кийок. Ще в нас є шпори і хлисти, для спрощення керування конем. В коня з обмундирування, крім збруї, захист на очі, на ноги і на груди. Форма в нас: високі чоботи, галіфе, а верхня частина як у звичайних поліцейських.

- Звичайні поліцейські вас не підколюють?

- Раніше, коли була міліція, дражнили ментаврами (сміється)

- Як на вас спочатку реагували люди?

- З подивом і з гордістю. В європейських країнах - це престижно і майже в кожній є кінна поліція.

- Коли починаються заворушення на масових заходах, що ви маєте робити? Ви маєте врізатися в натовп?

- За обставинами. Врізатися на повному скаку – ми такого не робимо, але можемо відтіснити, розрідити натовп, щоб було простіше працювати пішим нарядам. Давити людей – такого ніколи не було.

Може здатися, що поліцейський шмагає людей нагайкою, але насправді він керує нею конем, щоб ішов вперед. До речі, зверніть увагу, як спокійно коні реагують на вибухи

- Тобто, коли кінь спокійно іде, натовп сам по собі розступається?

- Ну а ви б відійшли від коня ? В будь-кого одразу пил спадає, заспокоюється натовп

- В парку, якщо треба затримати якогось хулігана, ви маєте спішитися?

- Якщо людина адекватна, то можна навіть з коня не сходити. В інших випадках спішуємося, затримуємо, якщо потрібно, кайданки надягаємо. Далі приїжджає автопатруль і забирає його.

- І погоні були? А як потім спішитись щоб його затримати? Він же знову побіжить

- Бувало, доганяли, затримували. Це в парках в основному. Але уявіть себе на місці правопорушника – ви скоїли злочин і намагаєтеся втекти, аж раптом за вами несеться кінь.

Ви будете далі бігти, чи зупинитеся? Ті, хто пробував втекти від коня кажуть, що це дуже неприємна процедура, психологічно дуже неприємно.

- Зараз же іде оцінювання роботи не по кількості затриманих порушників, так?

- Ні, по якості і по кількості злочинів, і це роблять окремі підрозділи

- Ну ви мабуть знаєте хоча б приблизно. Хочеться якось зрозуміти результативність

- Головна наша результативність - це коли під час патрулювання не скоєно злочину. Це називається профілактика.

- Нудно вам мабуть?

- (обурено) Якщо з таким підходом, то ми перейдемо назад в міліцію і хапай кого бачиш! Якщо немає злочинів під час патрулювання, значить ти виконуєш своє завдання на сто відсотків. Правильно?

- А частіше усе ж таки нема, чи є?

- Частіше нема. Вершника в парку видно здалеку, якщо хтось надумав вкрасти, чи наркотика купити, то видно, що їде поліцейський. І він вже передумає робити те, що задумав.

- До речі, що в парку можна робити і що заборонено?

- Палити багаття - не можна, категорично заборонено. Тільки з мангалом, наскільки я знаю, адміністрація дозволила.

- Алкогольні напої вживати можна?

- Ні

- Але тоді доведеться оштрафувати увесь парк

- От, самі все прекрасно знаєте!

Якщо ви біля шашличка, нікого не чіпаєте, спокійно відпочиваєте, діти бігають - це одна справа. Якщо людина бешкетує, матюкається, чіпляється до громадян – це інша.

В 80-ТІ МІЛІЦІОНЕРА СЛУХАЛИСЯ, В 90-ТІ РОЗБІГАЛИСЯ, А ЗАРАЗ МОЖУТЬ ЩЕ Й НАБИТИ

- Не знаю, наскільки коректне питання – яка найбільша різниця в роботі міліціонера і поліцейського зараз і 20 років тому

- Ставлення людей до поліції. Коли я прийшов в міліцію, мій наставник говорив, що коли він прийшов у в 80-х, один міліціонер міг зайти в парк, де бухає компанія з 5-6 людей. Він забирав пляшку недопиту і всі за ним чимчикували в відділок. Я прийшов в 90-х, і коли ми заходили в парк, вони розбігалися. А зараз можуть ще й набити.

- Ви казали, що 40 кавалеристів перейшли з міліції в поліцію. Це ви атестацію проходили під час реформи і не всі пройшли?

- Так. Не всі її пройшли, сорок людей з шестидесяти. Ми проходили і першопочаткову школу поліції, хоч я на той час прослужив вже 22 роки. Знову за парту і вчити те, чим двадцять років поспіль займався. (зітхає). Ладно, будь-яке навчання - це добре

- Чому ті двадцять не пройшли атестацію?

- Дехто не дуже й хотів служити, позвільнялися. Хто співбесіду не пройшов, хто тести завалив. Там були і психологічні тести, і на логіку і на законодавство. От і не пройшли, по моральноділовим якостям. Я гадаю, хто хотів, той склав

- Під час Майдану вам брати участь не доводилося? З боку "Беркуту"

- Ні. Дякувати Богові, що не доводилося. Я просто взагалі не уявляю… Я противник того, щоб кінноту виводили під час політичних акцій, але люди в погонах мають виконувати накази. Не злочинні накази. Я б певно не дав такої команди, їхати

- А що ви робили в той час?

- Інколи, були в резервах, мовляв – якщо щось - викличуть, а поки сидіть собі. Без коней, тільки люди. Але ми так і не брали участі, Слава Богу.

Підрозділ кінної поліції несе службу під час "Маршу героїв" у Києві, 14 жовтня 2017 року

- В 2014-му вся міліція водночас перетворилася на ментів, мусорів і беркутню, ніхто не розбирався – бив ти активістів чи не бив. Що ви відчували?

- Я наголошую, що в міліції були порядні люди, і вони залишилися, і працюють. Я себе не вважаю злочинцем, злочинні накази я не виконував ані до, ані після Революції. Нікого я зайвий раз не затримав і не вдарив, хабарником не був, стареньких не грабував.

- На "Міхомайдан" ви, мабуть, також їхали охороняти безпеку зі змішаними почуттями. Враховуючи, як зараз міліція має і як може працювати під час заворушень. Бо все дуже неоднозначно

- Ми просто патрулювали парк. Сама демонстрація в одному місці, але ж навколо злочинці можуть бути.

- Спіймали когось?

- Нічого суттєвого. Всіх п'яних з демонстрації ми вилучити не можемо. Якщо один там якийсь дебошир, то можна, а якщо їх половина п'яних і цей натовп розвернеться і піде в інший бік трощити все?

ПОБАЧИТИ ПАРИЖ І НЕ ПОМЕРТИ. ВІД ЗАЗДРОЩІВ

Андрій нещодавно повернувся з Франції, де був по обміну досвідом з тамтешніми поліцейськими кавалеристами. Умови служби колег з ЄС його приємно вразили, але в депресію не впав

- Ви казали, що в нас тепер поліцейському можуть і натовкти. Чинять опір, сперечаються. А як у французів ставлення до поліцейських? Більше авторитету?

- Там, може, менталітет інший. В них якщо поліцейський під'їжджає, просить відійти, то люди слухаються, не задають питання "чого це?".

- А як з умовами служби, сильно відрізняються? Вони наприклад також самі прибирають стайні?

- В жандармерії - так (у французів кіннота є в жандармерії і поліції, жандармерія - це служба на кшталт нашої Нацгвардії). В них на базі перший поверх – стайні, а решта чотири - квартири жандармів, службове житло.

- Зарплатнею вони задоволені?

- Командир взводу отримує 3100 євро. Пачка цигарок коштує 7 євро, перекусити в кафе, наприклад, лазаньєю - 14 євро. Ціни там високі. Але вони живуть безкоштовно, безвідсоткові кредити на житло беруть. Лейтенант їхній каже, що на одне місце в них претендують 10 людей.

- Чому ви у них навчилися і чому навчили їх?

- В них тренують коней в окремому тренінговому центрі. Методика інша. Наприклад, тренуємо до масових заходів, проходити задимлений майданчик, щоб кінь не боявся іти через дим. Пройшов - ми його заохочуємо. А в них якщо кінь сам іде, вони його спиняють, щоб він тільки команди слухав.

В них працюють виключно мерини. Вони дивувалися, як це ми працюємо з жеребцями. Мовляв, якщо ми з ними вправляємося, то ми круті. (знизує плечима) Вони прийшли до нас дорослими, як ми могли їх каструвати?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme