Коли українці забудуть про журналіста Романа Сущенка

Сьогодні українська і світова спільноти обурены нахабним затриманням Романа Сущенка з "Укрінформу". Але хтось при цьому пам'ятає про українського журналіста Миколу Семену?

Валентина Емінова
Головний редактор
Коли українці забудуть про журналіста Ро…

30 вересня в Москві затримали журналіста української інформаційної агенції "Укрінформ" Романа Сущенка за звинуваченням у шпіонажі. Роман Сущенко – власний кореспондент агенції у Франції, журналіст-міжнародник.

Затримали навіть не під час роботи – як повідомляють в НСЖУ (Національна спілка журналістів України), Сущенко на момент затримання перебував у відпустці і приїхав до Москви в приватних цілях. В день прибуття його затримали з порушенням міжнародних правил: про його затримання російська сторона не повідомила ані дружині, ані в дипломатичні установи, ані за місцем роботи. Про затримання Романа його дружина Анжела Сущенко, яка залишається у Франції, дізналася лише зранку в неділю, 2 жовтня, зателефонувавши родичам чоловіка після того, як він два дні не виходив на зв'язок. При цьому його родичі говорили вкрай обережно, натяками, уникаючи навіть слова "затримали".

На роботі і вдома про долю Романа Сущенка більше нічого не знають. За даними російських ЗМІ, його  утримують в СІЗО "Лефортово".

На затримання відреагували МЗС, низка народних депутатів. Захищати Романа взявся вже відомий за подібними справами адвокат Марк Фейгін. Все це дуже нагадує ситуацію з іншими бранцями російського режиму. З однією різницею – про журналістів іноді забувають…

Микола Семена – не за гратами, але в тюрмі

Коли українці забудуть і про журналіста Романа Сушенка - фото 1

Це відомий кримський журналіст Микола Семена. І вже майже 6 місяців як він в полоні у росіян.

Скільки ще таких, в катівнях "ДНР-ЛНР" і російських в'язницях, точно невідомо. В НСЖУ заявили, що знають тільки про Семену і Сущенка, а так "ми такої  статистики не ведемо, це те, що доносять нам, більше відомостей нема".

Про Семену не говорять так багато, як про Савченко, Сенцова, Афанасьєва, Кольченка, Умєрова і Чийгоза.

Тим часом здоров'я Миколи під загрозою. Журналісту із 50-річним стажем потрібне лікування, треба робити операцію. А він під підпискою про невиїзд і не може покидати півострів.

Коли українці забудуть і про журналіста Романа Сушенка - фото 2

Семена працював в кримських і всеукраїнських виданнях, останнім часом - як позаштатний оглядач "Радіо Свобода", сайту "Крим.Реаліі ", всеукраїнської щоденної газети "День". Працював в російських виданнях, в 90-х був власним кореспондентом "Ізвєстій" на півдні України.

Навесні 2016 року слідче управління ФСБ в Криму провело в нього обшук через статтю "Блокада — необхідний перший крок зі звільнення Криму". Миколу затримали, а згодом відпустили під підписку. Окупаційна влада Криму відкрила кримінальну справу, звинувативши в закликах до порушення територіальної цілісності Росії.

Наразі Семена не веде журналістської діяльності і не робить дописів в соцмережах. Здоров'я, за його словами так-сяк, трохи підлікував серце і хребет в місцевій клініці на стаціонарі, їхати лікуватися в Україну він не може, а в РФ - не хоче.

"Але здоров'я - не головне в цій ситуації. Головне – відсутність свободи для роботи. Що б я зараз не написав, все буде подано під статтю за екстремізм ", - розповів він журналісту depo.ua.

Адвокат Семени Олександр Попков  розповів depo.ua, що Миколі пред'явлено обвинувачення за статтею 280.1 УК РФ "Публичные призывы к осуществлению действий, направленных на нарушение территориальной целостности Российской Федерации", але судовий процес ще не почався і "строки - гумові".

Коли українці забудуть і про журналіста Романа Сушенка - фото 3

Позиція захисту полягає в тому, що поняття територіальної цілісності відноситься до міжнародного права, а статус Криму як російського регіону не визнаний світовою спільнотою. У ситуації юридичної невизначеності Конституція говорить про пріоритет міжнародного права над російськими законами, а значить, публіцист не може бути звинувачений в закликах до порушення територіальної цілісності.

Адвокати подали клопотання припинити карну справу через відсутність складу злочину (навіть по російському законодавству!), але слідчий порушив вже строки розгляду і жодної реакції нема. Та і що тут відповісти, попри логіки не попреш.

Час триває, Семена залишається, по суті, ув'язненим на території Криму, звідки він не може поїхати абсолютно нікуди. По суті, російська влада може вчинити з ним як вважає за потрібне.

"Складно сказати, що буде далі, - каже Семена. - Сподіватися на російський суд підстав нема, і що зміниться російська політика. Я відчуваю постійну підтримку Дун'ї Міятович, фахівців ОБСЕ, Європейської асоціації журналістів, Спілки журналістів України, медіа-профспілки, редакції "Радіо Свобода", "Крим.Реалій", газети "День,", дякую всім! Це говорить про те, що суд нишком провести не можна, до нього буде прикута увага всієї європейської журналістської спільноти, а це вселяє надію на справедливе рішення".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme