Коли Квіташвілі залишить бійців АТО без крові

Українські центри крові зіткнулися з загрозою зупинки через провал тендерної закупівлі МОЗом

У питанні забору крові навіть у мирні часи було все, м'яко кажучи, не гаразд.

Наприклад, у більшості західних країн на кожну тисячу громадян припадає 50-60 донорів, у лідерів - Данії, США - по 67, а в Україні - лише 12 осіб. Крім того, за роки незалежності кількість донорів скоротилася у кілька разів: з 1,5 млн людейв 1991 році до 644 тис - в 2007 році. Фактично потреби медицини у препаратах крові у мирні часи задовольнялися лише на 25% від нормативів ВОЗ. Ця проблема пояснюється тим, що донори не мають стимулу у тому, щоб здавати кров.

Ще більш гострою ця проблема стала під час війни. Бо ледь не щодня бійці з зони АТО отримують поранення і гостро потребують донорської крові. У той же час держава абсолютно нічого не робить, аби заохотити людей здавати кров. А навпаки через державну політику у цій сфері найближчим часом може бути повний колапс. 

Коли Квіташвілі залишить бійців АТО без крові - фото 1

Зокрема, тест-системи для забору крові МОЗ досі не закупив, бо компанія, яка виграла тендер, фактично кинула міністерство. І відомство поки що нічого не може з цим вдіяти. Бо міністерство Квіташвілі, яке мало б зупинити тендерний "беспрєдєл" у МОЗі, виявилося англійською королевою без важелів впливу.

Через це, за словами директора Київського обласного центру крові Петра Вербицького, Україні загрожує зупинка центрів переливання крові. А головний лікар Дніпропетровської станції переливання крові Антоніна Сердюк повідомила, що наявного запасу тест-систем вистачить до липня. Пізніше їхню закупівлю має забезпечити обласний бюджет. Однак його ресурсів надовго не вистачить. Тому Сердюк очікує дефіциту тест-систем вже восени.

Проблеми з витратними матеріалами відзначають і у Харкові. Головний лікар Харківського обласного центру служби крові Вадим Яворський каже, що незабаром у них відзначатиметься брак контейнерів для забору крові.

Коли Квіташвілі залишить бійців АТО без крові - фото 2

Це далеко не перший тендерний прокол Квіташвілі. Минулого тижня розгорівся скандал, бо ВІЛ-інфіковані пацієнти залишилися без ліків.

За версією МОЗ сталося це через те, що фірма "Вектор Фарма", яка мала до 19 червня поставити ліки (ламівудін/зидовудін и ефавіренц) і отримала за це гроші, фактично "кинула" міністерство та самоліквідувалася.

Коли Квіташвілі залишить бійців АТО без крові - фото 3

Цікаво, що минулої осені колишній міністр охорони здоров'я Олег Мусій зі скандалом через проколи у тендерних закупівлях поплатився своїм кріслом. Хоча до цього він неодноразово доповідав Арсенію Яценюку, прем'єр-міністру України, про те, як тендерна мафія встромляє йому палиці в колеса. Але на його слова ніхто не зважав.

З того часу в одіозному МОЗі нічого не змінилося. Тобто Квіташвілі після Мусія став черговим цапом відбувайлом, на якого за потреби спишуть всі проколи.

Хоча фактично справа геть не в ньому. Адже тендерна мафія, як вела свої підкилимні ігрища, так іх і веде.

На жаль, ніхто навіть не намагався цій гідрі хоч трошки прищемити хвоста.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна