Коли і як українців штрафуватимуть за відсутність масок: Думки юристів

Сьогодні, 21 листопада, набуває чинності закон про адміністративну відповідальність за неносіння масок в громадських закладах та транспорті. Але нова норма наразі викликає у українців чимало питань

Коли і як українців штрафуватимуть за ві…

Згідно з документом, перебування у громадських місцях без вдягнутих засобів захисту, що закривають ріт та ніс, – респіраторів або захисних масок, в тому числі, виготовлених самостійно, – передбачає покарання у вигляді штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — себто, від 170 до 255 гривень.

Втім, щодо реалізації нового закону лишається чимало незрозумілого. Зокрема, чим нові санкції відрізнятимуться від попередніх, окрім суми штрафу? Як саме штрафуватимуть українців у магазинах та громадському транспорті – чи зможуть працівники закладів затримувати людей до прибуття поліції, що може бути доказом такого правопорушення, чи вдасться уникнути штрафу, якщо, наприклад, натягнути маску, коли на тебе дивиться поліцейський. 

З проханням прокоментувати ці та інші моменти Depo.ua звернувся до юристів.

Наші експерти:

 

 

Що зміниться від 21 листопада

Як нагадує Діана Яковлева, заборона перебувати у громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнених засобів індивідуального захисту була і раніше. Власне, вона прописана у постанові КМУ №641 від 22.07.2020. Втім, до вступу в силу нової норми недотримання даних обмежень тягло за собою накладення штрафу у розмірі від 17 до 34 тис. грн (для громадян) і від 34 до 170 тис. грн (для посадовців). Наразі ж йдеться про штрафи від 170 до 255 грн, оскільки це порушення формально винесено в окрему частину Адміністративного кодексу. 

Причину пані Яковлева бачить в тому, що раніше суд здебільшого приймав рішення на користь людей, яких хотіли оштрафувати. 

"Зараз же принципово змінено підхід до стягнення. Якщо раніше за дане порушення міг покарати тільки суд, розглянувши до цього відповідний протокол та на підставі інших отриманих матеріалів, - то зараз, зі зменшенням стягнення майже у 100 разів, притягнення до відповідальностіможе бути здійснено та звернуто працівником поліції на місці, без всіляких протоколів", – стверджує юристка. 

На її думку, таким чином створюють умови для спрощення процедури притягнення до відповідальності та, відповідно, поповнення бюджету за рахунок штрафів. Адже якщо за 17 – 34 тис. громадяни готові боротися, через 170-255 грн сенсу протистояти бюрократичній машині немає.

"Піти на боротьбу можуть тільки у випадку якогось "принципу", не більше (принаймні, так показує практика у інших категоріях справ, де стягнення може відбуватись на місці)", – каже правниця. 

Важливо пам'ятати: якщо на людину складають протокол, стягнення може скласти від 17 до 34 тис. Якщо виник принциповий конфлікт, варто посилатися на те, що ч. 2 вказаної статті уточнює правопорушення і має відмінний порядок притягнення (ніж ч. 1). 

Хто може затримувати і штрафувати

Як стверджують юристи, за неналежне носіння маски притягати до відповідальності тепер можуть  виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад, Нацполіція, органи державної санітарно-епідеміологічної ситуації. 

А от охоронець чи, наприклад, водій маршрутки, за словами Сергія Тарасюка, може лише документувати порушення, попередити особу про його вчинення та викликати поліцію. 

"Виключення складають охоронці з відповідними законними повноваженнями. Наприклад співробітники поліції охорони або воєнізованої охорони залізничного транспорту, воєнізованої охорони метрополітену. Вони можуть затримувати порушників до прибуття поліції", – стверджує юрист.

Що може бути доказом

Якщо, наприклад, притягають за ч. 1 ст. 44-3 (як раніше), як стверджує пан Тарасюк, доказами можуть бути свідчення очевидків, фотофіксація, записи з камери відеоспостереження та нагрудної камери поліцейського. 

За словами пані Яковлевої, притягнення за новою нормою є такою собі спрощеною системою, а тому в таких випадках мова не йде про збір показів свідків чи відеоматеріалів. Порушник може сплатити штраф на місці, або ж вирішити оскаржити його пізніше. 

"Можна піти на принцип і не платити 170-255 грн, але такий вибір може погіршити ситуацію (можете помилитись із строками або ж навіть "програти" оскарження) або ж сплатити  і забути. Більшість вибере друге", – каже Діана Яковлева. 

Але процедура стягнення штрафу є легкою,  лише коли людина без маски (чи у масці на носі) безпосередньо потрапила на очі поліцейського. Наприклад, з притягненням до відповідальності на основі даних з камер відеоспостереження можуть виникнути проблеми. Як наголошує Сергій Тарасюк, для цього принаймні встановити особу, що є доволі складним, якщо йдеться, наприклад, про камери у супермаркеті. 

"Не думаю, що буде поширена практика таких адміністративних стягнень, особливо в зимовий період", – каже правник. 

Чи оштрафують, якщо натягнути маску на очах у поліцейського

Схему "бачу поліцейського - надягаю маску і нема проблем" подекуди обговорюється у мережі. Втім, при такій "стратегії" стягнути штраф – абсолютно в праві поліцейського.  Тим паче, у нинішньому, спрощеному варіанті норми. 

"Інше питання, що у разі оскарження постанови у судовому порядку суд надасть свою оцінку доказам вчинення правопорушення. Працівник поліції при цьому будет свідком", - зазначає пан Тарасюк. 

Чи обов'язково штрафуватимуть

При цьому, навіть у ситуації очевидного та доведеного порушення штрафи можуть не виписувати.  

"У разі наявності обґрунтованих пояснень та відсутності шкідливості, уповноважена особа може обмежитись усним попередженням. Думаю, що громадянам потрібно пам'ятати про це під час суперечок з патрульними поліцейськими. Законом не передбачено, проте на практиці діє поняття "щире каяття", – каже Сергій Тарасюк. 

При цьому пан Тарасюк акцентує, що в Україні наразі один з найлояльніших карантинних режимів по відношенню до прав і свобод особи (щодо бізнесу – ні). 

"Якщо вести мову про Італію, Іспанію, то там громадяни перебувають під "домашнім арештом", що повністю суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Штрафи за порушення переважну більшість людей кидає у боргову яму. Відомі випадки отримання кредитів на сплату штрафів за порушення карантину. Носіння масок є тим мінімальним заходом, який допомагає ефективно знизити рівень захворюваності", – зазначає юрист. 

До відповідальності закликає і Діана Яковлева. 

"Від штрафу можна відбитись, а от від хвороби – навряд чи. Навіть якщо через якісь власні переконання ви вважаєте, що маска не може врятувати від захворювання, - проявіть хоча б повагу до інших наших співгромадян, які хвилюються за своє здоровя та тривалий час приносять у жертву власний комфорт", – каже наша співрозмовниця.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme