"Коктейлі Молотова" по Андріївській: Чи почнуться в Україні церковні війни

Андріївську церкву в Києві атакували коктейлями молотова

"Коктейлі Молотова" по Андріївській: Чи…

Сьогодні по 7-й ранку двоє невідомих молодиків кинули "коктейлі Молотова" у двері стилобату Андріївської церкви.

За словами спікера УПЦ КП Євстратія Зорі, пожежі не сталося. Та постраждав священик Київського Патріархату - комендант приміщення. Проти нього молодики застосували силу та газовий балончик. А потім втекли в напрямку Пейзажної Алеї. За дивним збігом обставин, саме в тому напрямку, де встановлений незаконний храм-маф Московського патріархату на фундаментах Десятинки.

На місці працює поліція, яка і буде встановлювати обставини злочину, дивитися камери спостереження і шукати зловмисників. За певними даними - їх вже встановили.

Та вже зараз можна сказати, що цей випадок є продовженням і прямим наслідком останніх церковних подій в Україні.

13-го листопада відбувся Собор єпископів УПЦ МП у Лаврі. На той же день була намічена зустріч московських батюшок з Петром Порошенком в Українському домі. Та Онуфрій провів Собор, не випускав єпископів до президента. Підсумком зібрання стала постанова з 12 пунктів, згідно із якою, УПЦ МП не підтримує автокефалію, а також "відрікається" від Константинополя, хоча якось невпевнено - в одному з пунктів діалог з Константинополем батюшки мають припинити, а вже в іншому - закликає Константинополь до діалогу. Очевидно - на їхніх умовах.

Читайте також: Агонія УПЦ МП: Чому демарш Онуфрія спростив шлях до Томоса

Та найцікавіше було потім. Виявилося, що троє архієреїв УПЦ МП таки зустрілися з Петром Порошенком. З цих трьох, двоє давно були з проукраїнського крила московського патріархату - Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко) та митрополит Вінницький та Барський Симеон. Несподіванкою стала поява хіба поява архієпископа Новокаховського та Генічеського Філарета (Зверєва), який раніше був доданий в базу "Миротворець" за те, що виступав проти автокефалії.

Читайте також: Проукраїнське крило: Хто ті архієреї з УПЦ МП, які приїхали до Порошенка

Одразу після цього почалися зливи інформації. Російський "Комерсант" озвучив дату Об'єднавчого Собору, на якому архієреї мають створити нову Українську помісну церкву та обрати предстоятеля. Мовляв, відбудеться це дійство 21-го листопада, а митрополит Симеон прибуде на собор орієнтовно з 15 довіреностями - фактично голосами архієреїв з УПЦ МП. Протестувати проти цього в Онуфрія не зможуть, бо Синод Вселенського патріархату ще 11 жовтня ухвалив низку рішень, які відкрили шлях до створення в Україні помісної православної церкви. Архієреї УПЦ МП, на яких посилається "Комерсант", вважають, що з рішеннями Константинополя всі церковні юрисдикції, котрі діяли в Україні, фактично були розпущені. Нова церква створюватиметься на Об'єднавчому Соборі і кожен єпископ може голосувати і переходити куди йому заманеться. В Онуфрія такі дії і рішення Константинополя вважають "неканонічними". Та ситуація останніх днів демонструє, що втримати всіх батюшок погрозами і тиском Онуфрій не зможе. Наприклад, архієрей Симеон був єдиним, який 13-го числа виступив проти рішення УПЦ МП не підтримувати автокефалію.

Згодом прес-секретар предстоятеля УПЦ (МП) Георгій Коваленко заявив в ефірі "Радіо Свобода", що Собор відбудеться не 21-го, а 22-го листопада.

Євстратій Зоря дуже швидко відповів на цей потік дат і фейків, який полився звідусіль з подачі Кремля. "Про дату Об‘єднавчого Собору. Дата Собору буде оголошена офіційно. Доки вона офіційно не оголошена - по суті дати немає", - зазначив він.

"Різні джерела, особливо засоби московської дезинформації в Україні, наполегливо поширюють чутки про дату Собору лише з однією метою: якщо з якихось причин саме в поширену ними дату Собор не відбудеться, бо процес підготовки ще триватиме - створити цунамі "зради". Оголошення дати Собору означатиме, що підготовчий процес завершено. А зараз підготовка триває - хоч і не просто, але з позитивною динамікою, з тверезим баченням з боку ключових осіб та з їхнім об‘єктивним бажанням якомога швидко досягти успішного завершенння - Томосу про автокефалію", - додав Зоря.

Доповненням до фейків, погроз УПЦ МП Константинополю, стала сьогоднішня акція під Андріївською церквою. Варто нагадати, що 18-го жовтня Верховна Рада проголосувала за законопроект про передачу Андріївської церкви Константинополю. А 7-го листопада Петро Порошенко його підписав.

РПЦ після того, як Вселенський патріархат відкрив шлях українській церкві до Томоса розірвала всі зв'язки з Константинополем, називаючи Варфоломія розкольником, а його дії "неканонічними". УПЦ МП і особисто Онуфрій діють за вказівкою Москви і 13-го листопада на Соборі вкотре це підтвердили. Швидше за все - через банальний страх перед Кремлем, який міг би покарати Онуфрія і батюшок, якщо б вони активно долучилися до створення помісної церкви не на своїх умовах.

Чи буде церковна війна

Атака на Андріївську церкву - це дзвіночок, але далеко не перший. В УПЦ МП ще з весни почали хитати ситуацію із захопленням храмів. Варто нагадати історію із "фейковим" захопленням храму "Азовом" у селі Птича на Рівненщині, мовляв в інтересах УПЦ КП.

Автору матеріалу також особисто відома інформація про те, що вірянам УПЦ МП у Вінниці вкладають у вуха інформацію щодо подальших силових захоплень храмів націоналістами-розкольниками. Говорять про це особисто священики, а люди їм вірять і готові захищати храми, на розбудову яких збирали пожертви і вкладали власні кошти. Судячи за все, така робота проводиться масштабно. Також у ЗМІ з'являлася інформація про можливість захоплення Почаївської лаври націоналістами. Окремо тут стоять "розбірки" навколо мафу на Десятинці.

Як написав у "Фейсбуці" Євстратій Зоря, атака на Андріївську церкву - це спроба московських посіпак лякати Вселенський патріархат.

"Бачимо, що посіпаки Москви намагаються "прозорими натяками" лякати представників Вселенського Патріарха, якому Андріївська церква передається під представництво. Однак як мудро казав Святійший Варфоломій в очі московитам: "Вселенський Патріархат нікому не погрожує і не сприймає погроз", - сказав Зоря.

Натомість, якщо УПЦ КП московські попи активно пов'язують з "Правим сектором", "Азовом" і "Нацдружинами", то чомусь всі забувають, що в них самих є силове крило з багаточисельних організацій. Наприклад, "Союз православний "Радомир" - бойове крило Запорізької єпархії УПЦ МП. Засновниками організації є протоієреї Костянтин Колодка та Олексій Литвин, а також Наталія Тимофєєва, відома тим, що в 2015 році балотувалася до міськради Запоріжжя за списками політичної партії "Офіцерський корпус", лідером якої називався відомий "обмінювач" полонених та потенційний терорист Володимир Рубан.

На Соборі УПЦ МП також йшлося, що у випадку перейменування УПЦ МП на Російську православну церкву будуть "захищати свої права всіма законними способами". Штука тут в тому, що суди за церковні справи не братимуться, і законні способи можуть цілком перейти в незаконні - силові під соусом війни з розкольниками.

Не секрет, що Москва на фоні церковного фіаско і створення Української помісної церкви може бути зацікавлена у крові. Силовий ресурс для цього в моспатріархії в Україні з православних тітушок набереться. І сьогоднішнє завдання влади організувати Собор і домовитися з батюшками таким чином, щоб недопустити крові. Про недопущення кривавих сценаріїв раніше особисто говорив Петро Порошенко. Судячи за все, зараз силовики та проукраїнське крило УПЦ МП прораховують всі варіанти.

Та локальні конфлікти за окремі храми цілком ймовірні.

Що буде з Томосом

Поки в УПЦ КП не кажуть про дату Об'єднавчого Собору, але зазначають, що робота по його організації ведеться, варто зайвий раз прописати, що саме відбуватиметься далі на шляху до Томоса.

Якщо Собор відбудеться в листопаді, то це дуже вдало. Бо 27-29 листопада повинен відбутися Синод у Константинополі. На Соборі створюється церква та обирається предстоятель, який їде на співслужіння з Вселенським патріархом до Константинополя, де отримує затверджений Синодом Томос.

Як заявляв раніше Філарет, у Соборі братимуть участь понад 40 ієрархів УПЦ КП, 12 - української автокефальної церкви, а також близько 10 представників УПЦ МП. Саме стільки з Моспатріархії зверталися до Вселенського патріарха ще весною. Для Константинополя бажано, щоб представники УПЦ МП брали участь в Соборі. Але у випадку, якщо раптом їх не буде, це навряд чи створить перешкоду до створення помісної церкви та отримання Томоса. У Вселенському патріархаті розуміють перешкоди, які чинить РПЦ на шляху до автокефалії. Та останні події демонструють, що люди з УПЦ МП таки будуть.

Залишилося тепер дочекатися Собору. Якщо ж його не встигнуть провести в листопаді до Синоду в Константинополі, у Вселенському патріархаті теоретично можуть зібратися на позачерговий Синод в грудні задля вирішення українського питання.

Про майбутню долю УПЦ МП після створення Української помісної церкви можна обережно судити вже сьогодні. Вона залишиться філіалом РПЦ, але втратить вплив і поступово буде розколюватися, втрачаючи єпископів і храми. Та весь цей час існуватиме небезпека силових акцій і церковиних воєн.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme