Чому Кириленко з "Софією Київською" зробив подарунок не лише УПЦ КП, а і УПЦ МП

Набирає обертів скандал щодо рішення голови Мінкульту В'ячеслава Кириленка передати храм "Малої Софії" заповідника "Софія Київська" у користування УПЦ КП
Depo.Життя
22 лютого 2016 16:00
ФОТО: depo.ua
Чому Кириленко з "Софією Київською" зробив подарунок не лише УПЦ КП, а і УПЦ МП
Чому Кириленко з "Софією Київською" зробив подарунок не лише УПЦ КП, а і УПЦ МП

Спочатку було оприлюднено відповідний лист заступника міністра Юрія Зубка до директора заповідника Неллі Куковальської, повідомляє depo.ua.

А вчора престол храму був освячений на честь благовірного князя Ярослава Мудрого. Під час освячення та літургії у храмі молилися представники влади на чолі з віце-прем'єр-міністром В'ячеславом Кириленком.

Втім, у суспільстві нововведення сприйняли неоднозначно. Адже Заповідник "Софія Київська" перебуває під охороною ЮНЕСКО і є пам’яткою архітектури світового значення. Фахівці обурюються: мовляв, Мінкульт своїм рішенням порушив умови передачі пам’ятки.

"Жодне відомство, посадовець не сміють так свавільно вирішувати долю пам’яток та тим більше втручатися у сферу, яка знаходиться під міжнародним патронатом, бо йдеться про об’єкт, який належить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Загальноприйнята практика передбачає прозорі процедури супроводу і підготовки подібних рішень", - прокоментував новину голова українського комітету зі збереження пам'яток ICOMOS Микола Яковина.

При цьому багато науковців і раніше висловлювали думку: підтримувати потрібний температурний музей у будівлі можна лише за умови її роботи як музею. Тож в суперечці між Київським і Московським патріархатом заради збереження пам’ятки варто дотримуватися нейтральної позиції і не віддавати пам'ятку церковникам.

Depo.ua спробував дізнатися, що думають про рішення Мінкульту у УПЦ КП, самому заповіднику, і чим загрожують богослужіння "Малій Софії".

ЖОДНИХ ЗАГРОЗ НЕМАЄ

На своїй сторінці у "Фейсбуці" речник Київського патріархату владика Євстратій (Зоря) акцентував: йдеться не про передачу храму у власність, а лише про угоду щодо спільного користування церквою. 

З 8:00 до 10:00 та з 17:00 до 19:00 храм використовуватимуться для богослужінь, а з 10:00 до 17:00 - як музей для демонстрування експозиції.

"Немає жодних загроз для експозиції, яка там розміщена, для музейного потенціалу чи простору. Це є вигадки тих, хто шукає приводи сперечатися з прийнятим рішенням", - зазначив владика в коментарі depo.ua.

За його словами, майже всі сакральні споруди зі списку ЮНЕСКО використовуються для богослужінь.

"В самих документах ЮНЕСКО записано, що заохочується їхнє відповідне стале використання. Забороняється лише проводити великі будівельні чи реставраційні роботи, які змінюють пам'ятку. А таких робіт церква, звичайно, проводити не планує", - наголошує речник. 

Каже, що міжнародне визнання комплекс здобув завдяки Софійському собору, а не трапезній церкві, яких чимало по всій країні. 

"У Софії Київській є мозаїки та фрески, внутрішнє вбрання XI-XII століття, яке має надзвичайну цінність і вимагає особливих умов для збереження. У Малій Софії більшовики знищили все внутрішнє вбрання. І говорити про те, що богослужіння може зашкодити історичним пам'яткам, це просто блюзнірство", - акцентує наш співрозмовник. 

Загалом же, хвилю протесту владика схильний вважати результатом інтриг - направлених чи то проти церкви, чи то проти Кириленка та нинішнього керівництва музейного комплексу. А ще наголошує: церква створена для богослужінь, а вимагати їх заборонити задля збереження будівлі все одно, що сховати від людського ока всі шедеври живопису. 

ДОПОМОЖУТЬ ПРАВИЛА

Як зазначив в коментарі нашому виданню керівник прес-служби заповідника Олексій Курпас, офіційну позицію керівництво наразі формулює. Втім, судячи зі слів Курпаса, у заповіднику до нововведення ставляться схвально.

"Керівництво нічого проти не має, за умови, що виконуватимуться пам'яткоохоронні закони. У нас чудовий науковий відділ, який розуміється на своїй справі. Ми будемо стежити за виконанням норм, дотриманням правил безпеки", - говорить голова прес-служби.

Додає, що Печерська Лавра теж входить до списку ЮНЕСКО, і богослужіння заповіднику не заважають.

"Суспільство це не турбує, бо виконуються всі закони щодо пам’ятки (…) Будь-яка церква повинна жити молитвою, і це нормально", - акцентує Курпас.

Не бачить особливої загрози пам’ятці і реставратор Софії Київської і священик Української автокефальної православної церкви Максим Стрихар. Втім, рішення Мінкульту вважає суперечливим.

"У "Малій Софії" історичних фресок не збереглося, а богослужіння навряд чи завдадуть заповіднику шкоди. Але я не знаю, наскільки зараз доречно віддавати пам'ятку одній конкретній конфесії. В Україні ще не сформована єдина помісна церква. У нас триває війна, а це рішення вкотре збурить суспільство", - зазначає реставратор.

СЛІД ОЧІКУВАТИ ЖОРСТКОГО ТИСКУ МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

Про політичний аспект питання та підводні камені рішення Кириленка говорить народний депутат від фракції "Блок Петра Порошенка" Вадим Денисенко.

"З одного боку, дуже символічно, що Київський патріархат відновив справедливість і отримав право правити службу в Софії Київській. Власне в Софії у 30-х роках працювала Автокефальна церква і після того не було богослужінь. Вона історично належала автокефальній церкві", - зазначає нардеп.

Втім, на його думку, рішення може призвести до проблем з культурною спадщиною по всій країні.

"Після того, як Софію передано в управління Київського патріархату, можна бути впевненими, що Московський патріархат буде жорстко давити, щоб йому віддали Верхню Лавру, адже за неї тривалий час ідуть бої, вони претендують на ряд приміщень. Можна не сумніватися, що зараз виникне багато запитань до Спасу на Берестові та ряду інших церков. Плюс, проблеми можуть з'явитися в ряді інших міст", - каже Денисенко.

За його словами, питання в тому - чи продумав Мінкульт наступні кроки.

"Тут треба розуміти, чи є державна політика, чи її немає. Якщо вона є, це одна справа. Якщо її немає, ми одноходовим рішенням можемо викликати достатньо серйозні хвилювання, які будуть дуже тяжко вирішуватися", - акцентує нардеп.

На його думку, ігнорувати вимоги Московського патріархату не вдасться.

"Це величезна церква з величезними політичними ресурсами. Багато губернаторів є активними вірянами Московського патріархату. Останній приклад – губернатор не тільки купався з московськими попами на Водохреща (очільник Житомирської ОДА Сергій Машковський - ред.), але ще й віддав на львівській трасі два білборди під рекламу Московського патріархату. І таких випадків можна навести багато. Релігійної політики як такої немає", - стверджує Денисенко.

Зауважує, що свого часу було зроблено велику помилку, коли розформували Держкомрелігії, і зробили його просто маленьким підрозділом Мінкульту.

"Треба відновлювати його як структуру. Ми повинні зараз вибудовувати чітку політику. Держава повинна мати уявлення про те, як вона будує міжконфесійні стосунки. Повинні бути єдині правила гри для всіх. А не так, що в одній області одна історія, а в другій – геть інша", - резюмує нардеп.

ЧИ ВРАХУЄ МІНКУЛЬТ ДОСВІД АНДРІЇВСЬКОЇ ЦЕРКВИ - ПІД ПИТАННЯМ

Доволі стурбовано налаштований керівник Центру археології Києва і Подільської археологічної експедиції при НАНУ Михайло Сагайдак.

"Розмови про це і справді точаться, люди хвилюються. А такій справі потрібна сувора система запобіжників. "Тепла Софія" не дуже в хорошому стані. Було б краще, якби з нею спершу попрацювали, привели будівлю в нормальний вигляд. Піклування про історичну пам'ятку – теж богоугодна справа", - коментує археолог.

За його словами, Мінкульту потрібно дуже прискіпливо стежити за тим, аби дотримувався температурний режим та режим вологості. Втім, задача це нелегка.

"Вочевидь, режим утримання пам’ятки зміниться. Під час молебнів доступ відкритий, і важко гарантувати, що люди дотримуватимуться обмежень", - зазначає Сагайдак.

Археолог згадує не надто оптимістичний досвід Андріївської церкви.

"Не знаю, чи врахували цей досвід у Мінкульті… Але там явно поспішили з рішенням почати богослужіння – процеси, які почали відбуватися з церквою, це показали", - акцентує експерт.

Нагадаємо, наразі у Андріївській церкві, яка також входить до складу заповідника "Софія Київська" з минулого жовтня тривають реставраційні роботи.

На цей рік керівництво заповідника просить Мінкульт виділити на реставрацію близько 10,5 млн грн.

Цікаво, що директор "Софії Київської" Неля Куковальська зазначала у коментарях ЗМІ: церковники не дотримуються норм і нещадно палять свічки.

Що наразі змушує її думати, що з "Малою Софією" буде інакше, залишається загадкою.

Як загадкою є і те, чому рішення не можна відкласти до більш мирних і спокійних часів. Адже Михайлівський Золотоверхий, який також належить УПЦ КП знаходиться за п’ять хвилин від "Софії". Звісно, на великі свята бувають аншлаги, але миряни все ж таки вміщаються у храмі...

Але Кириленко вирішує прийняти спішне і спірне рішення ризикувати пам’яткою. Певно, дуже хочеться здатися патріотичним міністром – мовляв, саме він вирішив давню суперечку за будівлю між Київським і Московським патріархатом. А заради такого можна і історичну реліквію на кін поставити.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя