Київ – не найдорожче місто: Скільки коштує борщ в різних регіонах України (ІНФОГРАФІКА)

Український наркотик, рідке золото, 50 відтінків червоного – як його тільки не називають. Борщ – гордість і класика української національної кухні. Скільки зараз коштує його приготувати і чи сильно відрізняються ціни на один і той самий харчовий набір в різних регіонах України

Київ – не найдорожче місто: Скільки кошт…
Фото: Shutterstock

Дізнайтеся про це у невеличкому дослідженні журналістів Depo.ua.

 

Ми взяли усреднений рецепт борщу, склали конкретний перелік харчів і порахували, у яку суму він обійдеться в різних регіонах України

Ціни рахували згідно наступного переліку:

Свинина – 500 грамів

Картопля – 200 грамів

Морква – 100 грамів

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів

Буряк – 100 грамів

Капуста – 100 грамів

Цибуля – 100 грамів

Томат – 25 грамів

Так, ми знаємо, що в одному регіоні використовують більше капусти, а в іншому - моркви, десь додають гриби, а десь – чорнослив. Одні вважають, що найкращий борщ – з півня, а іншим більше до смаку свинячі реберця. Про регіональні рецепти борщу ви також зможете дізнатися з цієї статті.

Хмельницький

Свинина – 500 грамів - від 64,5 грн

Картопля – 200 грамів – від 3,2 грн

Морква – 100 грамів – від 1 грн

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів  - від 2,5 грн

Буряк – 100 грамів – від 0,7 грн

Капуста – 100 грамів - від 1,1 грн

Цибуля – 100 грамів – від 1,3 грн

Томат – 25 грамів -  2 грн

Загалом - 76,3 грн + заправка 5 грн

 

Рецепт секретної заправки до борщу від Depo.Хмельницький

Подрібнюємо трохи кропу і два зубчики часнику, нарізаємо дрібними шматочками чайну ложку старого сала (так-так, саме старе чи зістарене солоне сало). Справа в тому що солоне сало має унікальну властивість не псуватися з часом, воно старіє, твердне, приймаючи характерний жовтуватий відтінок і специфічний смак, який особливо цінний при приготуванні саме цього рецепта. Отримати зістарене сало досить просто, всього лише достатньо загорнути невеликий шматочок (без м’ясних прошарків) в папір і залишити на кілька місяців в холодильнику, цього вистачить на десяток борщів.

Тепер все 3 інгредієнти чавимо і перемішуємо до однорідної маси. Додаємо в каструлю солі за смаком, столову ложку цукру, чорного-червоного перцю за бажанням, додаємо туди зажарку зі сковорідки і в самому кінці додаємо і розмішуємо заправку з кропом, часником і салом. Даємо настоятися хвилин 10-15.

Кропивницький

Свинина – 500 гр - від 55 грн

Квасоля – 50 гр - від 5 грн

Буряк – 100 гр - від 5 грн

Морква – 100 гр - від 1 грн

Картопля – 200 гр - від 2,6 грн

Капуста – 100 гр - від 0,6 грн

Цибуля – 100 гр - від 0,8 коп

Томат – 25 гр - від 10 грн

Загалом -  80 грн

 

Рецепт борщу по-кропивницьки (з гарбузом і грінками)

В дужках вказана вага продуктів, які додаються до страви після очищення та/або кулінарної обробки.

Буряки-150(120)г., капуста білокачанна свіжа-88(70)г., картопля-213(160)г., морква-25(20)г., гарбуз-29(20)г., цибуля ріпчаста-36(30)г., маргарин-30(30)г., квасоля-40,4(40)г., сік томатний-60(60)г., сало шпик-10,4(10)г., яйця-1/2шт.(20г.), часник-4(3)г., кефір-200(200)г., бульйон або вода-550(550)г.

Булочка бутербродна-25(25)г., сир твердий-11(10)г., масло вершкове-10(10)г., часник-4(3)г.

У киплячий бульйон кладуть картоплю, нарізану часточками, після закипання додають нашатковану капусту й варять 10 — 15 хв. Потім додають тушковані з томатним соком буряки, пасеровані моркву, цибулю, гарбуз, варену квасолю разом із відваром. За 5—10 хв. до закінчення варіння додають кефір, сіль, збите яйце й заправляють салом шпик, перемішаним із товченим часником. Настоюють борщ протягом 20 хвилин.

Окремо подають запечені з тертим сиром і часником грінки.

Приготування грінок: бутербродну булочку ріжуть на дві частини. Потім горизонтальну поверх­ню намащують маслом вершковим, змішаним із товченим часником, і додають тертий сир. Підготовлену грінку кладуть на кондитерський лист і запікають у духовій шафі.

Рецепт з сайту cookbook.yablonsky.com.ua

 

Харків

Свинина – 500 грамів – від 55 грн

Картопля – 200 грамів – від 3 грн

Морква – 100 грамів – від 1 грн

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів – від 9 грн

Буряк – 100 грамів – від 80 коп

Капуста – 100 грамів – від 75 коп

Цибуля – 100 грамів – від 1 грн

Томат – 25 грамів - від 1,4 грн

Загалом  - 72 грн

 

Рецепт борщу по-слобожанськи

Борщ на Харківщині варять або на свинячих ребрах, або з півня. Часто - на яловичих мозкових кістках. У холодну воду клали м'ясо, коріння, цілу цибулину з лушпинням (попередньо, ясна річ, добре її вимивши) і, довівши до кипіння, млоїли годину-півтори. Одночасно з м'ясом закладали і нарубаний брусочками буряк. Щоб він не "перекіпів". В результаті колір бульйону виходив не буряковим, а насиченого цегляно-червоного відтінку. Потім в бульйон додавали картоплю. І паралельно робили зажарку: натерту моркву з дрібно посіченою цибулею млоїли до золотавого кольору на смальці.

Коли цибуля і морква готові, додають томатний сік або протерті через сито свіжі помідори і доводять заправку до кипіння. Зауважте, буряк і оцет в зажарку не додають!

Коли картопля в бульйоні буде майже готова, в борщ додають нашатковану капусту, солодкий перець, заправку і дають закипіти. Варять ще пару хвилин і вимикають. Додають зелень, чорний перець, лавровий лист, кому подобається - часник, накривають кришкою і дають настоятися хвилин 15. Все, борщ готовий.

Слобожанський борщ має насичений слідкувато-кислий смак. Але не за рахунок оцтової кислоти (як це роблять іноді сучасні господині), а через велику кількість помідорів.  Нормальна консистенція борщу - щоб "ложка стояла". В українській традиції на Харківщині ніяких "других" страв після борщу не було, так як він сам по собі - повноцінний обід.

Рецепт з сайту timeua.info

 

Дніпро

Свинина – від 58,5 грн

Картопля – від 3 грн

Морква – від 1,20 грн

Квасоля – від 35 коп.

Буярк – від 90 коп.

Капуста – від 1,70 коп

Цибуля – від 1 грн

Томат – 4.20 грн

Загалом – 70, 85

 

Рецепт борщу по-дніпровськи – з рибною консервою

Консерви рибні - 120г

Капуста білокачанна - 120г

Перець солодкий - 30г

Картопля - 210г

Квасоля - 15г

Буряк - 75г

Цибуля ріпчаста - 30г

Морква - 30г

Томат-пюре - 45г

Оцет 3%-ний - 15г

Масло рослинне - 45г

 

Нашатковані капусту і солодкий перець покласти в киплячу воду і варити до напівготовності. Потім додати нарізану і обсмажену в олії картоплю, варену квасолю з відваром, нарізаний соломкою і тушкований з томатом-пюре і оцтом буряк, пасероване борошно, розведене водою, рибні консерви, посолити, ввести спеції і довести до готовності.

Рецепт з сайту women-ua.ru

 

Одеса

Свинина – 500 грамів – від 55 грн.

Картопля – 200 грамів  -  від 2,40

Морква – 100 грамів - від 0,90

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів - від 2,50

Буряк – 100 грамів - від 0,80

Капуста – 100 грамів - від 1,20

Цибуля – 100 грамів - від 1,25

Томат – 25 грамів - від 2,25

Загалом – 66, 30 грн

 

Рецепт борщу по-одеськи – від Бориса Бурди

На кіло яловичої грудинки - три літри води. Варимо, знімаємо піну, а потім додаємо солі і перцю, чорного і запашного, горошин по 7-8. А як звариться, потрібно бульйон процідити, а м'ясо витягнути, зняти з кісток, порізати і кинути назад в бульйон. Тепер дві середні бурячки чистимо, натираємо на самій великій тертушки і кидаємо на сковорідку з розтопленим салом. І тут же хлюпніть туди пару ложок бульйону і сік половинки лимона, нехай тушкується.

Нашаткуємо половинку кочана капусти, наріжемо п'ять картоплин, можна четвертинками, але я звик до восьмушок.

А от тепер беремо овоч, типовий саме для борщу одеського, - солодкий перець, штучки три. Нарізаємо смужками. Беремо дві хороші морквини, дві великі цибулини і два білих корінця. Ріжемо все дрібненько і пасеруємо на сковорідці, на якій розтопили ще шматочок сала. Прямо зі сковорідки все акуратно висипаємо в бульйон і в той же момент нарізану картоплю з капустою теж можна в каструлю, нехай повариться. Як картопля дійде, так і все буде готово.

Додамо в тушковані буряки ложку томату-пасти, велику і з горбом. Тим часом ще грамів сто сала, зубчиків - мінімум п'ять і по дві столові ложки дрібно нарізаних петрушки і кропу розтираємо в пасту. Завантажуємо цю суміш в каструлю разом з парою лаврових листочків, доводимо під кришкою до кипіння, знімаємо з вогню. Як настоїться, подавайте. Ложка сметани в тарілці -обов'язково.

А ще з десяток рецептів одеських борщів дізнайтеся з репортажу Depo. Одеса про те, як місцеві кулінари змагалися у приготуванні борщу

Вінниця

Свинина - від 48 грн

Картопля - від 8 грн

Буряк - від 2-3 грн

Морква - від 2 грн

Капуста білокачанна - 3-4 грн

Квасоля - від 10 грн,

Томатна паста - від 50 коп.

Загальна вартість - від 75 грн

 

Рецепт борщу з квасолею та м'ясом від Depo.Вінниця

 

Якщо ви використовуєте свіжу квасолю, то попередньо її потрібно замочити на 6-8 годин. При цьому воду періодично змінювати. Поріжте свинину на шматочки та викладіть у каструлю з водою. Туди ж додайте квасолю та поставте варитись. Пінку, яка буде утворюватися, потрібно постійно знімати.

Картоплю поріжте на невеликі шматочки. Капусту дрібно нашаткуйте. Коли м'ясо та квасоля зваряться, додайте картоплю та капусту. Цибулю наріжте кубиком, буряк та моркву натріть на тертушці. Викладіть на пательню та обсмажте на олії до готовності. Додайте томатну пасту та потушкуйте ще кілька хвилин. Коли картопля та капуста зваряться, додайте в каструлю томатну заправку та варіть ще 10-15 хвилин. Додайте сіль, перець та зелень за смаком. Найкраще подавати борщ не одразу, а за 2-3 години. Так борщ буде ще більш насиченим.

 Подавайте борщ зі сметаною та посипавши зеленню.

 

Закарпаття

Свинина – 500 грамів - від 55 грн

Картопля – 200 грамів - від 2.50 грн

Морква – 100 грамів – від 80 коп

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів – від 2 грн

Буряк – 100 грамів – від 60 коп.

Капуста – 100 грамів – від 70 коп.

Цибуля – 100 грамів – від 90 коп.

Томат – 25 грамів – від 1 грн 60 коп.

Загалом – 64, 10

 

Рецепт пісного борщу від Depo.Закарпаття

 

Зважаючи на те, що закарпатці - дуже набожні люди і дотримуються постів, пісний борщ у багатьох родинах варять частіше, аніж борщ з м’ясом. Часто його замінюють гриби (їх закарпатці намагаються заготовити самі, але і купити на ринках чи в магазинах можна без проблем – печериці зараз від 70 грн за кг, білі - від 120).

Для борщу з грибами треба:

Гриби свіжі - 300 гр (можна використати сушені)

Квашена капуста - 250 гр (можна і свіжу)

Цибуля - 1 шт

Морква - 1 шт

Буряк великий - 1 шт, (половина свіжого + половина запеченого у фользі)

Часник - 3 зубчика

Рослинна олія - 2 ст.л.

Томатна паста - 2 ст.л.

Оцет - 1 ст.л.

Цукор - 1 ст.л.

Лавровий лист - 2 листочка

Перець горошком

Сіль, перець

Паприка - 1 ч.л.

Буряк проколоти ножом і поставити в розігріту до 180 градусів духовку запікатися до готовності. Гриби очистити, порізати на крупні шматки. На пательні підсмажити дрібно порізану цибулю і часник до золотистого кольору , додати натерту моркву, томатну пасту. Додати оцет і цукор , тушкувати.

 Замочити квашену капусту, злити зайву рідину, вкинути в каструлю і відварювати хвилин з 15. Додати гриби, тушковані овочі і почищений та дрібно порізаний запечений буряк. Всипати спеції , посолити, поперчити і готувати ще 30 хвилин. Подавати з дрібно нарізаною зеленою цибулею та сметаною.

У деяких родинах до борщу із грибами картоплю не додають Її окремо відварюють у "мундирах" і подають замість хліба чи пампушок.

 

Полтава

Свинина – 60 грн за 500 гр;

Картопля – 3 грн за 200 гр;

 Морква - 1 грн за 100 гр;

Квасоля - 3 грн за 50 гр;

Буряк - 70 коп за 100 гр;

Капуста -  80 коп за 100 гр;

Цибуля -  80 коп за 100 гр;

Томатна паста - 1 грн за 25 гр.

Загалом – 70, 30 грн

 

Рецепт борщу від Depo.Полтава

 

На Полтавщині господині додають у борщ болгарський перець, часник і лавровий лист.

Ціни на ринку: перець болгарський - 1 грн за 100 гр, часник - 50 коп. за три зубчика, лавровий лист – 10 коп. за декілька листочків. Ціни у супермаркеті: перець болгарський – 1,50, часник – 1 грн, лавровий лист – 10 коп.

Полтавські господині варять м'ясний бульйон близько 30-40 хвилин. Першими у каструлю з готовим бульйоном кладуть моркву та буряк. Після цього інші овочі: тонко нашатковану капусту і картоплю з болгарським перцем, нарізаними невеликими кубиками. Далі готують зажарку: на сковорідці з олією тушкують дрібно нарізану цибулю, томатну пасту і пару ложок сметани. У каструлю з борщем кладуть подрібнений часник і зелень за бажанням. Солять-перчать і наостанок заправляють зажаркою, після чого варять ще декілька хвилин. Готовій страві дають настоятися 10-15 хвилин і подають до столу.

Читайте також, як з медом, самогоном та тельбухами вiдгуляли фестиваль борщу на Полтавщинi

Львів

Свинина – 500 грамів - від 65 грн

Картопля – 200 грамів  - від 2,4 грн

Морква – 100 грамів -  від 1,2 грн

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів -  від 2 грн

Буряк – 100 грамів від 2 грн

Капуста – 100 грамів від 1 грн

Цибуля – 100 грамів від 1 грн

Томат – 25 грамів від 1 грн

Загалом – 75, 60

 

Рецепт борщу по-львівськи – з сосисками

Кістки - 100г

Сосиски - 50г

Буряк - 100г

Картопля - 100г

Морква - 20г

Корінь петрушки - 10г

Цибуля ріпчаста - 20г

Масло топлене - 10г

Оцет 3%-ний - 5г

Томат-пюре - 15г

Цукор - 5г

 

Буряк промити і варити в шкірці в підсоленій воді з додаванням оцту до напівготовності, потім вийняти з води, очистити, нарізати соломкою і тушкувати з томатом-пюре 20-30 хвилин.

 У проціджений кістковий бульйон покласти нарізану часточками картоплю, довести до кипіння, додати підготовлений буряк, злегка обсмажені, нарізані соломкою моркву, петрушку і ріпчасту цибулю, цукор, лавровий лист, гіркий перець горошком, сіль і варити до готовності.

 У готовий, настояний 30-40 хвилин борщ влити буряковий квас. При подачі на стіл в тарілку покласти дрібно нарізані відварні сосиски, сметану і посипати зеленню кропу.

Рецепт з сайту women-ua.ru

 

Київ

Свинина – 500 грамів – 60 гривень

Картопля – 200 грамів – 3 гривні

Морква – 100 грамів – 1 гривня

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів – 2 гривні 

Буряк – 100 грамів – 70 копійок

Капуста – 100 грамів – 1 гривня

Цибуля – 100 грамів – 1, 2 гривні 

Томат – 25 грамів – 50 копійок

Загалом – 69,4 грн.

 

Рецепт борщу по-київськи, на буряковому квасі

Яловичина (на порцію) – 30 г;

Баранина – 30 г;

Буряк – 60 г;

Капуста – 80 г;

Картопля – 70 г;

Квасоля – 10 г;

Морква – 10 г;

Корінь селери – 5 г;

Корінь петрушки – 5 г;

Цибуля ріпчаста – 15 г;

Помідори – 80 г, або томат-пюре – 15 г;

Яблука квашені – 20 г;

Квас буряковий – 100 г;

Сало-шпик – 5 г;

Масло топлене – 10 г;

Цукор – 5 г;

Сметана – 15 г;

 

Яловичину залити буряковим квасом, водою і варити до готовності. Помідори нарізати, припустити на топленому маслі і протерти через сито. Нарізаний соломкою буряк тушкувати в бульйоні з дрібно рубленою бараниною.

Ріпчасту цибулю і коріння нарізати соломкою і підсмажити в жиру, знятому з бульйону. У бульйон покласти нарізану картоплю, капусту і варити 5–7 хвилин, потім додати підсмажені коріння, тушкований з бараниною буряк, протерті помідори, нарізані яблука, заздалегідь відварену квасолю, розтерте з сирою ріпчастою цибулею і зеленню петрушки сало-шпик, лавровий лист, запашний перець горошком, цукор, сіль, буряковий квас.

При подачі на стіл в тарілку покласти сметану і посипати борщ зеленню кропу і петрушки.

Рецепт з сайту xn

 

Донбас

Свинина – 500 грамів – 40 грн

 Картопля – 200 грамів – 3 грн

 Морква – 100 грамів – 1 грн

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів – 2 грн

Буряк – 100 грамів – 0, 75 грн

 Капуста – 100 грамів – 0, 7грн

Цибуля – 100 грамів – 1,5 грн

Томат – 25 грамів – 0,5 грн

Загалом 49,45

 

Борщ по-луганськи - без буряків

Яловичина на кістках – 750 грамів

Свинина – 750 грамів

(варіант: замість свинини та яловичини двокілограмова курка).

Картопля – 750 грамів

Капуста – 750 грамів

Томати – 1 кілограм

(зимовий варіант – 1 літр домашньої томатної "заправки", 1 літр якісного томатного соку).

Три великі моркви

Три великих різнокольорових болгарських перці (приміром – червоний, жовтий, зелений)

Двісередні цибулини

Половинка цитрини

Часник, петрушка, кріп, стрілки цибулі, чорний перець

Рафінована олія

Вихід – 8 літрів

У велику каструлю закладається м'ясо, як закипить знімається піна, присолюється, дається з десяток горошин духмяного перцю, додається цибулина та навпіл порізана морквина.

Поки бульйон вариться, підготовлюються овочі.

Томати треба ошпарити окропом, зняти шкурки та натерти в окремий посуд.

Нашаткувати капусту, порізати кубиками картоплю, трохи моркви потерти для зажарки, решту порізати соломкою, вибрати серединки з перців і нарізати їх тонкими півкільцями.

Підготовка овочів закінчена, м'ясо ще вариться – у цей час робиться зажарка.

Пательню розжарюють і дають трошки олії. За хвилину кладуть дрібно шинковану цибулину, трохи згодом – терту моркву. Цибулю та моркву присолюють та перчать. Цибуля має досягти рум’яного кольору, але не встигнути підгоріти.  Саме в цей критичний момент додається томат. Вогонь зменшують і накривають пательню кришкою.

Затим з каструючи забирають цибулину та моркву (вони вже віддали бульйону свій смак і більше не потрібні) та м'ясо.

Треба відчувати, як довго готуватиметься кожний з овочів, і, згідно з цим, регулювати додавання. Отже, точний час варіння вказати не можна, але порядок має бути саме такий.

Кидається картопля.  За 10 хвилин – морква та перець. Все кипить на слабкому вогні.

За 5 хвилин додається капуста – каструля має бути майже повна, вільним є місце лише для томатної заправки. Капуста перериває процес кипіння. Борщ кілька хвилин стоїть на дуже малому вогні, набираючи температури і потім заходиться повільно шумувати. Саме в цей час добавляється томат та духмяний перець, страва слабо кипить, "достигає".

У цей час нарізується зеленина, чавиться пара зубців часнику. Все це закладається за пару хвилин до вимкнення вогню. Останнє: у страву вичавлюється пів-цитрини.

Готовий борщ має бути помірно густим.

Після вимкнення вогню він має достигати ще хвилин 20, проте, все одне він буде смачнішим наступної доби. Борщ рекомендується їсти з паляницею, пасує також сірий хліб, чорний на думку автора, не гармонує з тонким, злегка кислуватим смаком юшки.  З тієї ж причини до "Борщу по-луганськи" не потрібна сметана чи майонез.

Доречно їсти борщ з часником вприкуску.

Рецепт з сайту borschfest.com

 

Запоріжжя

Свинина – 500 грамів - 60 грн.

Картопля – 200 грамів - 3 грн.

Морква – 100 грамів: 0,8 - 1 грн.

Квасоля (ще сира і суха) – 50 грамів -  2 грн.

Буряк – 100 грамів -  1,2 грн.

Капуста – 100 грамів -  0,8 грн.

Цибуля – 100 грамів -  1,2 грн

Томат – 25 грамів - 1,25 грн.

Загалом - 70, 45 грн

 

Рецепт борщу по-запорізьки

М’ясо будь яке грамів 500 аби з кістками було

Картопля 0.5кг.

Капуста 300гр.

Цибуля 2 шт. середні (одну кинете варити до м’яса)

Морква 1шт. (середня, приблизно 200гр)

Перець солодкий (пів-перчини з супермаркету, приблизно 100 гр.)

Буряк червоний 200-300гр.

Олія 50-100гр.

Томатна паста 2 ст. ложки

1 чайна ложка оцту

Яйце 2шт.

Часник 2-3 зубчика

Лавровий лист 2-3 листочка

Ставимо варити бульйон. Тут все по стандарту. Вода-м’ясо-закипання-постійний збір піни-закладання цибулини. Витягаємо цибулю, солимо бульйон тоді, коли м’ясо буде майже готове, тоді ж кидаємо картоплю.

В цей час чистимо картоплю, готуємо зажарку, ставимо варити яйця та шаткуємо капусту.

До зажарки кидаємо порізані цибулю, солодкий перець та натерті буряк з морквою. Ставимо смажити на олії, не забуваючи влити оцет. Вже в піджарену зажарку доливаємо томатну пасту розбавлену водою. в такому вигляді лишаємо булькати хвилин 10

Шинкуємо часник та варені яйця. Готуємо перець, лавровий лист, кріп та суміш трав. Відкладаємо в сторону, бо все це додаємо в саму останню чергу!

В готовий бульйон з картоплею, виливаємо зажарку і висипаємо капусту. Нехай покипить не більше хвилинки, висипаємо приготовлені приправи. Все. Закриваємо кришку і не рухаємо хвилин 15-30.

Сметану додаємо вже в розлитий по тарілках борщ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme