Позбутися карантинного животика: Чи допоможуть схуднути салонні процедури

Не набрати зайвих кілограмів при нашому, здебільшого, малорухливому способі життя – подекуди квест. А під час пандемії ця тема загострилася ще більше – чимало людей, опинившись вдома на ізоляції або ж почавши дистанційну роботу, остаточно перевелися на сидячий, а подекуди і лежачий спосіб життя. Результат – надлишкова вага та небажані наслідки для здоров’я

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Позбутися карантинного животика: Чи допо…

 

Позбутися непроханого багажу при цьому хочеться швидко та легко, як у "Попелюшці" – тільки замість старезної сукні нехай зникнуть боки та живіт, а замість карети-гарбуза за помахом чарівної палички з’являться підтягнуті сідниці.

Саме на такий запит у сотнях салонах краси та магазинах відгукуються пропозиціями неймовірних процедур, які нібито здатні подарувати вам "видимий результат вже після 1 сеансу".

Коштує таке диво, зазвичай, недешево. Та чи дійсно працює?

Журналісти Depo.ua відібрали кілька популярних пропозицій від українських постачальників таких процедур і поговорили про їхню заявлену результативність та реалістичність обіцяних сценаріїв із біологинею Дарією Озерною.

Дарія Озерна

Кріоліполіз

Ймовірно, це працює, але ми досі не знаємо, як саме

Кріоліполіз – процедура впливу на підшкірно-жирову тканину за допомогою холоду з метою зменшення її прошарку та корекції фігури. Вона заснована на тому, що жирові клітини більш сприйнятливі до пошкоджень від низьких температур, ніж інші клітини, такі як клітини шкіри. Низька температура пошкоджує жирові клітини. Травма викликає запальну реакцію організму, яка призводить до їх загибелі. 

Фактично, це заморожування жирових клітин під вакуумом, для подальшого їх виведення із організму. Цей метод позиціонують як неінвазивну альтернативу ліпосакції, а сама процедура частково затверджена FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів у США).

У київських салонах ми знайшли близько 14 пропозицій проведення кріоліполізу. Вартість питання зазначена "від 1250 грн/ 30 хв" до "від 7 тисяч гривень". З чим пов’язані такі стартові цінові розбіжності – невідомо. Втім, на американських сайтах попереджають про розповсюдженість використання у процедурі не схвалених офіційними регуляторами апаратів, взаємодія з якими може вилитися у низку серйозних побічних ефектів.

Ось що кажуть на одному із українських сайтів, де пропонують таку послугу:

"Під час процедури на жирові відкладення впливає холод від мінус 5 до мінус 9 градусів (залежно від обсягів жирових відкладень лікар підбирає тривалість процедури від 50-90 хвилин і градус впливу). Клітини жирової тканини (адипоцити) не витримують впливу холоду і гинуть. Вони не відновлюються (з народження в нашому організмі закладено певну кількість жирових клітин), природним шляхом виводяться з організму назавжди за допомогою лімфатичної системи протягом декількох місяців після процедури".

Процедура кріоліполіз

Що каже біолог:

Формулювання у описі некоректне. Вони пишуть, що в нас закладена певна кількість жирових клітин від народження, і якщо ми їх зруйнуємо, то вони безслідно від нас підуть. Це не відповідає дійсності. Раніше так справді вважали, але потім з'ясували, що ці клітини чудово розмножуються і навіть здатні перепрограмовуватися на інші типи клітин, з ними усе цікаво і складно.

Навіть якщо кріодеструкція дієва, то ми маємо розуміти, що клітини,  коли вони гинуть не власною смертю, а під дією холоду чи іншого способу, помирають не безслідно. Травма викликає запальну реакцію організму, яка і призводить до загибелі жирових клітин. Приходить імунна система і починає розбиратися. У результаті можемо побачити підвищення температури, почервоніння тощо.

Ще одна помилка у описі, що ці клітини після загибелі виводить лімфатична система.  У нас все, що у тілі помирає, виводиться системою клітин, які це поїдають – макрофагами (тип лейкоцитів). Потім вони, швидше за все, йдуть до печінки, звідки потрапляють до жовчної протоки і виводяться із жовчю. У печінці діє дуже хороший фільтр щодо того, що саме випускати з організму. Наприклад, постійно гинуть еритроцити. Але залізо з них відкачується і не випускається, щоб його рівень залишався у нормі. 

Додаткова інформація: даних про небезпечні для життя та здоров’я процеси в організмі після такої процедури на затверджених апаратах немає. Втім, в усіх із нечисельних наукових роботах, де згадується кріоліполіз, вказано, що даний підхід потребує куди більш детального вивчення.

Також зазначається, що процедура з вищою ймовірністю буде ефективна для людей, які не мають серйозних проблем із зайвою вагою і хочуть точково коригувати певні проблемні ділянки (наприклад, друге підборіддя). 

Кріоліполіз не діє на вісцеральний жир, тобто жодним чином не покращить загальний стан здоров’я – хіба що допоможе влізти у старі джинси на розмір менше. Крім того, ефект не буде помітним, якщо людина продовжує набирати жирову масу.

Пресотерапія

(лімфодренажний массаж)

 

Пресотерапію (вид лімфодренажного масажу) рекламують першочергово не як засіб схуднення, а для зменшення набряків та пов’язаних з ними симптомів. Згідно з описами на сайтах салонів, фішка такої процедури у ритмічній стимуляції м’язів, під час якої "відновлюється нормальний потік лімфи, комплексно очищається організм, виводяться зайва рідина, шлаки та токсини".

Втім, серед іншого, у описі (часто першим пунктом) обіцяють "повне усунення целюліту, підвищення еластичності та пружності шкіри, різке зниження ваги вже після перших сеансів". 

(Вартість за годину такої процедури на усе тіло – від 1500 грн)

Пресотерапія

Що каже біолог:

 

Ймовірно, така терапія  допомагає людям, у яких є проблеми з тиском, роботою серцево-судинної системи, навіть хворобами легень, внаслідок чого порушується регуляція обміну рідини в тілі, її виведення. Але все одно лімфодренажі – це не системне вирішення проблеми. І якщо людина страждає від, наприклад, набряків, спершу потрібно йти до лікарів, а не на масажі.

Якщо йдеться про косметичний ефект, то так, лімфу можна ручними рухами кудись розігнати, вправити назад лімфатичні протоки. Але це ніяк не вплине на жирові відкладення.

Чарівні корсети та вібропояси

Зворотний ефект 

На запит купівлі корсету для схуднення Google  видає сотні пропозицій від різних продавців. Та що там, подекуди шукати спеціально корсети не доводиться: їх активно рекламують у соціальних мережах не лише як аксесуар для формування фігури "тут і зараз", але і як інструмент для безпосередньо схуднення та навіть придушення апетиту.

Ось опис від одного з недобросовісних продавців, який стверджує, що пропоновані корсети "виготовлені з унікального латексного матеріалу, який "атакує" зайві жирові відкладення та інші недоліки фігури в зоні дії".

(Вартість таких корсетів – від 150 грн до нескінченності. Вібромасажерів – від 300 грн)

Корсет на фото до і після

Що каже біолог

Подібні корсети, а також будь-які речі та аксесуари, що "стягують" фігуру", не те, що не знищують жир, а навіть сприяють його накопиченню. Наша жирова тканина має гарненько протрушуватися, щоб там був хороший кровообіг. Коли ми одягаємо якісь тісні легінси чи білизну, яка коригує фігуру, тим більше – корсет, цей кровообіг порушується, і в результаті проблема погіршується. 

Наприклад, візьмемо той самий целюліт, хоча ця назва не коректна (насправді є термін ліподистрофія). Порушується мікроциркуляція крові, відтік лімфи, змінюється формування жирової тканини – утворюються жирові комочки. Частково це залежить від гормонів, частково від спадковості, частково від інших факторів.

Носіння тісного одягу лише поглибить цю проблему. Аби целюліт не прогресував або прогресував не так сильно, потрібно одягати колготки, які ідеально тягнуться або ж взагалі ходити без них. Одягати білизну, яка не затягує. 

І так само, наприклад,  можна, умовно, наїсти собі велику дупу, але не мати целюліту, бо ходиш у вільному одязі а не в чомусь, що підтягує форми.  Втім це, зрозуміло, не єдиний фактор.

Що ж до вібромасажерів, вони просто розтрушують сідниці чи боки, і тим самим покращують кровообіг. Цього ж ефекту можна досягти, не носячи тісний одяг і даючи підшкірному жиру труситися під час руху.

Притлумити апетит корсет теж жодним чином не зможе. У нас є кілька рівнів, на яких ми відчуваємо голод. Перший – це порожній шлунок. Другий – коли сильно падає рівень глюкози у крові, і мозок підштовхує нас поїсти. Третій – коли через голод ми вже відчуваємо стан запаморочення. Четвертий – мозок бачить чи відчуває їжу, та посилає сигнали шлунку, аби той готувався перетравлювати їжу.

І довше ми голодуємо і сидимо на жорсткій дієті, тим більше наш шлунок виділяє гормон грелін, який переналаштовує наше тіло так, щоб воно почало відкладати жир, щойно у нього потрапить якась їжа. Мовляв, "знову чорні часи. Знову ця мадам вирішила худнути, але ми їй не дамо. Потрібно все запасати". Сильні голодування цю гойдалку все більше розхитуватимуть, і змушуватимуть тіло запасати всю їжу. Не кажучи вже про те, що нерегулярні прийоми їжі геть не корисні для травної системи у цілому. І корсет тут не зарадить. 

Обгортання та масажі

Аби не стати печеною курочкою

Ці процедури, ймовірно, одні з найпопулярніших та "одомашнених" – обгортання та масажі "для схуднення" роблять як у салонах, так і у домашніх умовах. Перше, по суті, косметична маска, яку наносять на ділянки тіла та покривають плівкою (здебільшого харчовою) для забезпечення "ефекту сауни". Очікування різні: від вау-наслідків для шкіри до впливу безпосередньо на підшкірні жирові відкладення.

Того ж очікують і від масажів, особливо – лімфодренажного та моделюючого. 

(Ціни на обгортування залежать від "приправи", яка буде під харчовою плівкою. У середньому, ціна процедури від 500 до 800 грн за 50 хвилин. Ціни на масажі коливаються від кількох сотень до кількох тисяч гривень за 1 годину).

Процедура обгортання

Що каже біолог:

Жоден масаж не буде впливати на нашій жирові запаси. Розщеплення жирів викликає гормональний сигнал, який каже: "глюкози немає і не передбачається, енергія потрібна, давайте робіть нам з тригліцеридів, тобто запасної форми жирів, жирні кислоти, і ми їх будемо брати в топку".

Масажем можна зменшити прояви целюліту. Можна покращити лімфодренаж і загнати міжклітинну рідину в лімфатичні протоки. Покращити кровообіг.

Щодо обгортань, то вони можуть просто викликати потовиділення, сильний перегрів людини, і тоді організм у спробі охолонути втрачає воду. Потім все це повернеться.

При цьому позитивний вплив на шкіру дійсно може бути, залежно від компонентів, але вони ніяк не подіють на жирові відкладення.

Додаткова інформація: чимало обгортань, особливо у домашніх умовах пропонують робити за участі подразнюючих компонентів на кшталт червоного перцю, імбиру, порошку гірчиці. Занадто висока їх концентрація або ж довгий вплив на шкіру може викликати низку побічних ефектів, від алергічних реакцій до опіків. І все це – лише заради ймовірності зменшення об’ємів на кілька міліметрів за рахунок потовиділення, яке організм швидко компенсує.

Лазня та "душ шарко"

Ще кілька популярних методів – походи у лазню, щоб "жирок підтанув" та масова у санаторіях процедура "душ шарко", коли по людині гатить сильний струмінь води. Мовляв, таким чином жирок ще й "відбивають".

(Лазня коштує від 200 грн/год, душ шарко – від 200 грн за 15 хвилин)

Що каже біолог:

Щодо бані, то тут ефект дійсно за рахунок втрати вологи. Коли нам спекотно, уся поверхня тіла виділяє піт. І ми справді будемо втрачати вагу. Але організм не дурний, і система, яка відстежує рівень рідини в організмі, тиск, змусить нас або більше пити, або ж ту воду, яку нирки фільтрують, перефільтровувати назад, щоб був маленький викид концентрованої сечі, і вода не втрачалася. Всі ці системи гомеостазу (підтримки сталості в усьому) так просто не надурити.

Душ шарко – це пряма протилежність носінню коригуючої білизни. Він може покращити кровообіг. По суті, можливо зменшаться прояви целюліту, але знову ж таки, жир нікуди не подінеться. Зате можуть утворитися травми та синці, якщо сила струменю завелика.

Магічні коктейлі з корицею, перцем, імбиром…

Кориця, імбир, куркума, червоний перець, аніс...ми постійно чуємо про чудодійні коктейлі, які здатні допомогти скинути зайві кілограми, пришвидшуючи обмін речовин. Секретними рецептами напоїв регулярно діляться голлівудські зірки та моделі. Але чи справді вони такі дієві?

Чай з корицею, перцем, імбиром

Що каже біолог:

В усіх цих прянощах є речовини, які діють на наші рецептори, а ті впливають на клітини. Цей вплив особливо помітний у клітинних культурах в лабораторіях, поза живими організмами. Але якщо йдеться про цілий організм, важко сказати, скільки потрібно з'їсти спецій, щоб вони подіяли. Причому адекватно.

Ось, наприклад, у куркуми в культурах дивовижні властивості. Але якщо ми її їмо, вона фактично не полишає нашого кишківника і не всмоктується. Всі чарівні ефекти зводяться до годування кишкової мікрофлори. Кишкова мікрофлора те їсть, і вже потім опосередковано, через вплив на бактерії,  які з нами співіснують, куркумін може добре впливати на різні процеси. Проте сам по собі він по клітинах, звісно ж, не плаває. Тобто, якщо ви хочете щоб куркумін подіяв на шкіру, то його прямо туди і треба намастити. 

Те ж стосується і кориці. Вона дійсно збільшує чутливість клітин до інсуліну. Тобто те, що нам потрібно в разі лікування переддіабетичного стану. Але для досягнення ефекту її треба їсти справді багато, це має бути кориця а не якась підробка, яка у нас переважно продається на ринку. Їсти потрібно день у день по кілька грамів – навряд чи хтось так буде робити.

Так само імбир – він активує теплові рецептори, у нас виникає відчуття тепла, спеки. Це може дарувати ілюзію спалення жиру. Проте по факту імбир не є продуктом, який викликатиме ліполіз у всьому тілі.

Щоб спалити кілограм жиру, потрібно добряче попрацювати, і впливом прянощів тут навряд чи зарадиш. 

То що ж робити

На думку нашої співрозмовниці, усі дані способи – такі собі припарки, і деякі з них можуть дати тимчасове покращення. 

"Загалом людина, яка приходить із запитом схуднути на апаратні процедури швидше за все стомлена та змучена. Можливо, у неї є якісь хронічні стани і немає ні часу, ні сил змінювати раціон, ходити по лікарнях та у тренажерний зал. На все це потрібно мати першочергово психічний ресурс. Якщо його немає, люди сподіваються на магічне рішення. 

Якщо йдеться про здорову людину, яка просто наїла зайві кілограми під час карантину чи взагалі, то в нормі апетит повинен знизитися сам –  організм має прагнути скинути з себе зайве. Починати боротися з кілограмами варто з корекції раціону та збільшення рухової активності, десь 300-400 хвилин на тиждень інтенсивних тренувань. Тоді є сподівання на зміну тіла в якісному сенсі: не просто пішла вага, а з нею й м’язи, а пропорція жиру та м’язів тіла змінюється на користь останніх.

Інша справа, якщо ми говоримо про людей з ожирінням. Ожиріння – це хвороба, з якою самою лише силою волі важко впоратися. Коли індекс маси тіла понад 30, це вже не просто про "ну, менше їжте, більше тренуйтеся".

Чутливість клітин до різних гормонів, які беруть участь в обміні глюкози, жирів, відчутті голоду та насичення повністю спотворюються. І клітини перестають нормально відчувати гормони. Лікування ожиріння досить складне і не обходиться  апаратними процедурами. Та й раціон і тренування дають помірний ефект, який потрібно дуже довго закріплювати. Фактично, це означає сувору дієту і тренування протягом усього життя, щоб потім не виходити із здорової ваги. Це серйозний розлад, там де лише силою волі сильно параметри не зміниш. 

У складних випадках рекомендують рукавне зменшення шлунку – процедура досить травматична. Після неї в людей часто виникають проблеми з кислотністю травлення, засвоєнням вітамінів та мікроелементів. Проте її сенс не у тому, що шлунок "розбитий" і його потрібно зменшити. Шлунок – це у тому числі, секреторний орган, який виділяє гормони, і ефект від цієї операції йде якраз за рахунок гормонального фону, а не зменшенняю, власне, об'ємів їжі.

Ми насправді на 100% навіть не можемо сказати, чому це працює саме так. Але людям з ожирінням допомагає. Інколи рекомендують ліпосакцію – також подекуди травматичну операцію.

Власне тому важливо зупинитися і визнати проблему, коли наша вага починає виходити з-під контролю. Бо потім ситуація стане набагато складнішою".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme