Карантин та хасиди в Умані: Чого очікувати

Традиційно у першій половині вересня ЗМІ рясніють заголовками про масове паломництво хасидів до Умані та перебіг святкування їхнього Нового року. Однак пандемія коронавірусу внесла корективи і у цю усталену традицію

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Карантин та хасиди в Умані: Чого очікува…
Фото: УНІАН

Depo.ua пропонує згадати, навіщо хасиди щорічно приїздять до України, як цьогоріч для них змінилися правила в’їзду та чому вже зараз хасиди влаштовують карантинні бунти в Умані. 

Хто такі хасиди та чому їм потрібно в Україну

Хасиди –  представники хасидизму, релігійно-містичної течії в іудаїзмі, що бере початок з XVIII сторіччя. Її послідовники надають особливого значення емоційному пізнанню бога. Частково через це вони святкують свій Новий рік так гучно, і з таким безладом довкола – кожен рух під час святкування повинен бути присвячений богу, і чим більше радієш та веселишся – тим краще. Але є і ряд заборон. Наприклад, користуватися електрикою, готувати їжу, а ще –прибирати. Ймовірно, останнє і призводить до щорічного "комунального колапсу".

В Умані жив "батько" і засновник хасидизму Еліазер Баал-Шем-Тов, а верховний рабин-вчитель (цадик) Нахман, який поширював вчення, перебрався до Умані під кінець життя і заповів себе тут поховати. Місто обрав через те, що під час козацько-селянсько національного повстання XVIII століття (відоме нам як Коліївщина) тут загинули багато євреїв. 

Згідно з віруваннями хасидів, якщо відсвяткувати іудейський новий рік (Рош Гашана) на могилі Вчителя, він принесе вірянину щастя та везіння, а доля взагалі буде всіляко до нього прихильна.  До Умані за рідкісними виключеннями приїжджають лише хасиди-чоловіки. Адже після нового року для людей цієї релігійної течії починаються так звані "Десять днів трепету". Це час утримання, молитов, "очищення душі", голодування та звільнення думок від усього зайвого. Зокрема, не можна думати про жінок. Вирішується останнє просто і по-сексистськи  – "спокусниць"- хасидок, за рідкісними виключеннями, до спільних святкувань  не допускають. Стосується такий розподіл, щоправда, не лише святкувань – і у буденному житті у представників хасидизму вивчення релігії, освіту загалом, торгівлю та будь-які суспільні справи вважають суто "чоловічими".

Паломництво хасидів та COVID-19

В Україні ситуація з пандемією COVID-19, яка, до того ж, носить латентний характер, і так не найкраща – щоденно при малих обсягах тестувань виявляють близько 2,5 тисяч хворих. Тож приїзд в одне місце натовпу з кількох десятків тисяч людей, а в середньому їх прибуває близько 45 – 50 тис., може призвести до катастрофи.  Тим паче, що дотримання карантинних норм, зокрема, соціальної дистанції під час святкування навіть уявити нереально. 

Не в захваті від майбутнього святкування і в Ізраїлі. Прем'єр країни Біньямін Нетаньяху попросив українську владу обмежити приїзд хасидів. Адже щороку лише з Ізраїлю до нас їде біля 8 тис. людей. А після Рош Гашана, відповідно, повертається на батьківщину. А в період коронавірусу такі переміщення призводять до числених спалахів хвороби. 

Тож українській владі довелося вживати заходи: у з ночі 28 серпня Кабмін заборонив в'їзд у країну іноземців. Хоча і не акцентував на паломництві хасидів, пояснюючи рішення широкому загалу.  Від 9 вересня почали діяти ще жорсткіші обмеження: наразі іноземці не можуть перетинати територію нашої держави навіть транзитом. В Умані ж, зокрема у місці паломництва ввели додаткові карантинні обмеження терміном з 15 до 21 вересня 2020 року.

Серед таких обмежень, зокрема, заборона на масові релігійні та культурні заходи за участю більше 1 особи на 10 квадратних метрів будівлі або території; заборона на роботу закладів громадського харчування з організацією дозвілля; заборона на роботу інших закладів громадського харчування з 00:00 до 07:00, крім доставки їжі та замовлень на винос; заборона на концерти і роботу нічних клубів; заборона стихійної торгівлі; заборона на відвідування навчальних закладів в районі паломництва.

Також цей район буде обмежено "карантинними КПП", а всередині буде забезпечена розмітка та огорожі для забезпечення соціальної дистанції.

Але для чого такі обмеження, якщо в’їзд заборонили? Справа у тому, що чимало паломників приїздять до України заздалегідь, і станом на 28 серпня вже перебували на території України. Невелика їх частина проживають тут постійно або тимчасово. Окрім того, у ніч з 28 на 29 серпня до Умані все ж прибув автобус з хасидами, через що відбувся конфлікт і місцеві жителі викликали поліцію. Якраз після такого інциденту мер Умані попросив дозволу облаштувати КПП на в’їзді в місто. За даними МВС, цьогоріч на місці паломництва не очікують більше трьох тисяч вірян, втім, навіть це здається надто великою цифрою в нинішніх умовах. За порядками слідкуватимуть поліцейські, яких сконцентрують біля місця святкувань.

На даний момент в Умані зафіксували 8 випадків захворювання на коронавірус серед хасидів – усі у легкій формі. Спеціально для них в одному з готелів було розгорнуто невеликий шпиталь, а для їх контактних осіб організували ізолятор.

Масові невдоволення

Як передає прес-служба президента України, в інтерв'ю The Jerusalem Post Володимир Зеленський сказав наступне: "На жаль, в цьому році через Covid-19 нам на прохання Ізраїлю довелося застосовувати сувору політику щодо захисту безпеки як громадян України, так і наших відвідувачів з усього світу. Мені дуже шкода, що це призвело до неприємних наслідків для паломників".

І, судячи з останніх новин, для кількох з них обмеження стали настільки неприємними, що їх було вирішено знести – у прямому сенсі цього слова. 

На цьому відео, яке з’явилося у мережі 10 вересня видно, як брацлавські хасиди розкидали різнобіч карантинні огорожі біля могили рабина Нахмана. Метою огорож було дотримання соціальної дистанції серед відвідувачів. Релігійна спілка вже пообіцяла провести з бунтівниками "роз'яснювальну роботу".

Окрім того, заборона на в’їзд для іноземців призвела до організаційних проблем свята. 

"Незважаючи на те, що до початку святкування залишилося лише кілька днів, так і залишається невирішеним питання забезпечення в'їзду рабинів, медичного персоналу, працівників, організаторів і меценатів. Фактично неможливість приїзду зазначених вище осіб є катастрофою, яка приведе до хаотичного проведення святкування", - йдеться в повідомленні міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана.

І українська, і ізраїльська влади неодноразово закликали хасидів утриматися від паломництва до Умані у 2020 році, втім, заклик до здорового глузду – недостатня міра ані для тих, хто їде сюди через релігійні переконання, ані навіть для нас самих, місцевих жителів, велика частка з яких носить маску на підборідді і лише задля того, аби їх пустили у громадські місця чи транспорт.  І навряд чи ми можемо очікувати від іноземців більшої поваги до українських законів, ніж демонструємо самі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme