Як правильно пити соки: 5 порад дієтолога

Дієтолог Олександра Кириленко розповіла, як правильно вибирати і вживати овочеві і фруктові соки

Як правильно пити соки: 5 порад дієтолог…

Олександра Кириленко

5 правил вживання соків

 Всі соки містять велику кількість цукру

У літрі виноградного соку міститься 1100 калорій, а в яблучному - близько 900 на літр. Цукор (глюкоза, фруктоза) небезпечний не тільки для нашої фігури (а соки, крім усього іншого, ще й розпалюють апетит), але і для здоров'я в цілому - його вживання може призвести до діабету. Ситуація з пакетованими соками ще сумніша - маленька упаковка 0,33 л може містити до шести ложок цукру.

Важливо: навіть якщо на соку написано, що він зроблений "без додавання цукру", перевірте етикетку на наявність його замінників - сахарози, аспартаму, сахарину, фруктози і так далі, а також різних Е-добавок.

Соки шкідливі через вміст великої кількості кислоти

Вона якраз і провокує захворювання шлунково-кишкового тракту (виразковий коліт, панкреатит, гастрит і так далі), тому, якщо це про вас, від ідеї починати ранок зі склянки апельсинового (а також яблучного, журавлинного, лимонного або ожинового) соку доведеться відмовитися. Кислота шкідлива ще й для зубної емалі. Щоб кислота не роз'їдала емаль, стоматологи рекомендують завжди пити кислі соки через соломинку.

Ніякими соками не можна запивати ліки

Активні компоненти соків можуть вступити в хімічну реакцію з пігулками. Це може не тільки знизити лікарський ефект препарату, але навіть призвести до отруєнь. Особливо це стосується соку грейпфрута.

Не слід пити соки в необмежених кількостях 

Це може викликати як алергічну реакцію, так і розлад шлунку через велику кількість біологічно активних речовин, які в них містяться. На думку дієтологів, 200 мл свіжовичавленого соку в день - цілком достатня добова норма, яку необхідно розділити на декілька прийомів.

Навчіться читати етикетки на магазинних соках

І не вірте напису "100% сік" або "Без консервантів". Серед промислових соків максимально натуральними соками прямого віджиму можна вважати тільки напої, пастеризовані і розлиті в скляні банки. Всі інші магазинні соки в яскравих упаковках виробляються з фруктових концентратів та питної води, тож називати їх соками не зовсім коректно - скоріше це просто фруктові напої. За стандартами, в пакетованому соку повинно міститися не менше 70% фруктового концентрату (пюре), а в нектарі - не менше 30%.

Найкорисніші "соковиті" фрукти та овочі

Яблуко

Найпопулярніший фрукт в наших широтах. Яблучний сік корисний для всіх внутрішніх органів, особливо для збереження пружності шкіри за рахунок вмісту в ньому антиоксидантів, вітаміну C, заліза і цинку. Пектинові речовини, що містяться в яблуках, очищають організм від шлаків і токсинів. Яблучний сік рекомендують вживати при авітамінозі і анемії, але всім, хто страждає від гастриту і панкреатиту, пити його, навпаки, не слід.

Порада: для соку вибирайте хрусткі і тверді яблука.

Виноград

Містить вітамін В, магній, марганець, зменшує ризик захворювань серця, приводить організм в тонус і знижує рівень холестерину. Не варто пити його при гастриті, захворюваннях дванадцятипалої кишки і цукровому діабеті.

Апельсини (та інші цитрусові)

Всі вони багаті вітаміном С, який покращує настрій і дозволяє позбутися сезонної апатії. Разом з цим цитруси містять комплекс інших вітамінів - A, B, E, а також калій і фолієву кислоту. Цитрусовий сік добре виводить з організму нікотин, тому якщо ви курите, пити його буде дуже корисно. Не рекомендуються соки з апельсинів і грейпфрутів тільки тим, хто страждає від шлунково-кишкових захворювань: активні кислоти ситуацію тільки погіршать.

Морква

Морквяний сік корисний всім, хто хоче мати гарну рівну засмагу - морквяний бета-каротин виконує роль "проявника" засмаги. Ось тільки пити його варто не частіше двох разів на тиждень, щоб не перевантажувати бета-каротином печінку - до того ж ви можете банально пожовтіти від надлишку каротину. Морквяний сік рекомендується змішувати з вершками або рослинним маслом - жири допомагають корисним речовинам з моркви краще засвоюватися.

Ананаси

У ананасах міститься унікальна речовина бромелайн, що сприяє травленню білкової і жирної їжі. Зрозуміло, від склянки соку ви не схуднете, але користь для організму все одно буде. Ананасовий сік добре пити при ангіні та при захворюваннях нирок. Крім цього, він допомагає позбутися пігментних плям. Протипоказань для соку з ананаса практично немає, окрім непереносимості і гострих захворювань органів шлунково-кишкового тракту.

Гранати

Гранатовий сік - король усіх соків: вчені в один голос називають його найкориснішим з усіх. Відмінно засвоюється, містить ударну дозу антиоксидантів, підвищує гемоглобін, корисний для кишечника, допомагає схуднути - і це не всі його корисні якості. Крім того, гранатовий сік вбиває ракові клітини. Протипоказання стандартні: виразкові захворювання шлунка, панкреатит та інші хвороби шлунково-кишкового тракту.

Помідори

Томатний сік - найменш калорійний: всього 20 ккал в 100 г соку.

Помідори містять легкозасвоювані вуглеводи, пектинові речовини. Ці овочі багаті вітамінами і є цінним харчовим продуктом. Помідори містять калій, магній, залізо, цинк, кальцій, фосфор; велику кількість органічних кислот, які необхідні нашому організму для нормальної роботи.

Також в томатах міститься багато вітамінів: В1, В2, В3, В6, В9, Е, але найбільше в них вітаміну С. 100 грамів стиглих помідорів на чверть покривають потребу в ньому дорослої людини.

Лікопін - пігмент, що надає томатам червоний колір, є активним антиоксидантом: знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, простатиту, деяких видів раку, дистрофії жовтої плями (яка призводить до сліпоти у людей у віці 55 років і старше). Найкраще лікопін засвоюється з термічно оброблених продуктів, однак і свіжими томатами не варто нехтувати.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme