Ізраїльтяни побудували сильну державу, тому що навчилися цінувати кожну людину, - Роман Тичківський (ПРЕС-РЕЛІЗ)

Роман уже три роки керує Українською академією лідерства, за що і отримав нагороду TOP 30 UNDER 30. Премію вручають молодим лідерам України, які досягли успіхів у своїй сфері

Ізраїльтяни побудували сильну державу, т…

В Українській академії лідерства* навчають проактивних підлітків, які у майбутньому відкриють свою справу, підуть в освіту, науку, армію та медицину і таким чином вплинуть на розвиток України. Прикладом для академії стали ізраїльські навчальні заклади, які за двадцять років підготували 30% еліти країни. Ерез Ешель, співзасновник академії лідерства в Ізраїлі, з самого початку є стратегічним консультантом академії в Україні. Роман Тичківський розповів Depo.ua про те, чого варто повчитися в ізраїльтян, чим може пишатися Українська академія лідерства і про власне ставлення до перемог.

Нещодавно ви зі студентами повернулися з освітньої експедиції по Ізраїлю. Які враження від поїздки?

Ми щороку возимо студентів в Ізраїль, аби показати: якщо ти чогось хочеш, то зможеш. Ізраїль був великою мрією, яку люди довго носили в головах, але за першої ж можливості почали створювати державу в умовах повної невизначеності та ворожості. Тепер Ізраїль входить до 40 найсильніших, за економічними показниками, країн світу і приваблює емігрантів, багатих і бідних. Побачити на власні очі державу унікальну з точки зору культури, освіти, економіки, національної безпеки та демографії – це потужний вплив на формування світогляду молодої людини.

Наші студенти спілкувались з ізраїльськими однолітками, відвідали місцеві сім'ї на час шабату. Важливо, що вони побачили, як живуть ізраїльтяни і водночас показали себе, Україну.

Цього року у Тель-Авіві ми влаштували акцію до Дня пам'яті жертв Голодомору. На ринку Яффа ми відкрили одноденний ресторан Uncounted since 1932 і пригощали перехожих супом із коріння, листя та шишок. Це було єдине, що їли українці під час Голодомору. Таким чином ми хотіли привернути увагу до трагедії українського народу. Про Голодомор майже не знають у світі, зокрема і в Ізраїлі, уряд якого не визнає нашу трагедію геноцидом. Ми маємо передати всім історію про Голодомор, попередити людство, щоб таке більше ніколи не повторювалося.

Сьогодні у світі є ризики масштабного голоду. Наші випускники здатні використати свій талант, українську землю і технології на користь, годуючи світ якісними продуктами і заробляючи кошти для подальшого розвитку України. Вірю, що найкращим способом вшанувати пам'ять мільйонів тих, хто загинув, буде статус найпрогресивнішої в агросекторі країни.

Чого ми можемо повчитися в ізраїльтян?

Коли наша група працювала на фермерських господарствах у пустелі, я повзав на колінах, обривав листя з кущів баклажанів і час від часу зупинявся з думкою: "Це ж пісок, пустеля, і тут ростуть баклажани, які експортують до 15 країн світу!" Україна має все, щоб стати успішною, тільки потрібно інакше дивитися на світ. Самі ізраїльтяни вірять у нас, бо поява їхньої країни тісно пов'язана з українцями: перші президенти Ізраїлю родом саме з України. Голда Меїр, 5-й прем'єр-міністр Ізраїлю, народилася у Києві, і на будинку її сім'ї на вулиці Басейній встановлена меморіальна дошка.

Ізраїльтяни побудували сильну державу, тому що навчилися цінувати кожну людину. Кілька років тому вони обміняли більше тисячі палестинських полонених на одного свого громадянина. Кожен має значення. І коли кожен у ланцюжку поколінь відчуватиме свою важливість, він віддаватиме країні якомога більше. І саме на таких принципах ми виховуємо наших студентів.

Такі масштабні проекти, дослідницькі поїздки за кордон, безкоштовне навчання в академії привабливі для молодої людини, а конкурс великий. Які критерії для майбутнього студента?

Ми набираємо підлітків із маленьких сіл і великих міст, з інтернатів і престижних шкіл. Є ті, хто жили з бабусями через труднощі з батьками, діти ветеранів АТО і діти із заможних сімей. Наш головний критерій – бажання дитини змінювати країну, а не її соціальний чи матеріальний статус.

Наш студент – це молода людина, яка бачить світ поза рамками особистого життя, бачить Україну за 10-15-20 років від сьогодні. Це людина, яка готова брати відповідальність за зміни вже зараз. Ми бачимо це з того, чим вона займається зараз: бере участь у позашкільних секціях, громадських організаціях, гуртує друзів навколо праці, реалізує власні проекти на рівні школи, міста чи власного дому. Відбір у кілька етапів дозволяє знайти найвмотивованіших.

На одному з випробувань ми пропонуємо дітям проголосувати з поміж себе за тих кандидатів, кого вони вважають доречно бачити в УАЛ, а також обрати тих, хто цього не заслуговує. Коли дитина проштовхує друзів і намагається відсторонити гідних суперників – вона точно не пройде. Краще бути чесним і відважним, щоб рекомендувати сильнішого за себе. У таких більше шансів потрапити до академії. Ми хочемо якомога раніше навчити молодь, що у здоровому суспільстві неприпустимо пробиратися нагору в нечесний спосіб та за рахунок інших.

На останньому етапі відбору є також і фізичні випробування. Це може бути робота в полі, прибирання, будівельні роботи, і завжди вони спрямовані на допомогу тому, хто цього потребує.

Ви говорите, що студенти УАЛ – це майбутні молоді лідери, які змінять націю і країну. Чи бачите ви вже таких серед випускників академії?

Так, я бачу молодих людей, які не обмежуються думками про себе, а піклуються про стан університету, міста, країни в цілому. Серед випускників є Іванна Гребеняк. У нас в УАЛ вона ставила всі театральні постановки, потім захотіла продовжити навчання у Лондоні, щоб після повернення розвивати українське мистецтво. Вона допомагає нам і зараз: цього року разом із випускниками готувала відео зі спогадами про Голодомор, якими ділилися бабусі і дідусі УАЛівців.

Інший випускник, Петро Кочерган, більшу частину життя навчався у польській середній школі. Він зважився вступити до УАЛ і за рік відчув себе більше прив'язаним до України, занурився в реалії та загорівся бути частиною змін в країні. Зараз він навчається у Варшавській школі економіки, входить до студентського самоврядування, нещодавно організував форум українських студентів у Польщі і продовжує об'єднувати українське студентство Польщі. Він самостійно ініціював проходження стажування в економічному департаменті українського посольства у Варшаві і досяг результатів, яких від нього ніхто й не очікував.

Ви потрапили до TOP 30 UNDER 30. Як ви ставитеся до перемог?

Це спільна перемога команди Української академії лідерства, фонду Western NIS Enterprise Fund – студентів, випускників, викладачів, батьків, наших партнерів. Я відчув, що наша робота потрібна суспільству і її результати бачать інші. В Україні не достатньо активно звучить питання про роль молоді у розвитку країни, ми ж мріємо, що воно стане одним із ключових. Крок за кроком ми досягнемо цієї цілі разом як суспільство.

А яка ваша найбільша перемога?

Вона ще попереду. Народження сина суттєво збільшила горизонт планування. Коли мій син через 20 років житиме вже в кращому новому суспільстві, і я зможу сказати, що саме зробив для цього, — це буде вагомою перемогою.

* Українська академія лідерства — 10-місячна освітня програма особистісного та суспільного розвитку для випускників шкіл віком від 16 до 18 років, яка об'днує три елементи — фізичній, емоційній та інтелектуальній підготовці на базі цінностей — і створена для проактивної молоді, яка вже реалізовує власні проекти і бачить своє майбутнє в Україні. Програма допомагає молоді зрозуміти своє призначення, усвідомлено обрати свій фах та розкриває лідерські якості. Студенти вивчають політологію, державотворення, соціологію, історію, філософію, англійську мову, а також сучасні дисципліни: від блогінгу до проектного менеджменту, від фандрейзингу до урбаністики. За 10 місяців вони підкорюють Карпати, здійснюють подорожі до країн ЄС та Ізраїлю, а також подорожують Україною, зустрічаються зі світовими лідерами та видатними українцями. Перша академія лідерства відкрилась у Києві у 2015 році. В 2016 році почали працювати ще 4 осередки: у Львові, Харкові, Полтаві та Миколаєві. Безкоштовне навчання покриває грант американського фонду Western NIS Enterprise Fund та партнерів організації.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme