Історія на тарілці: Звідки з'явилися салати

Зараз дуже важко уявити своє життя без такого виду закуски як салат. Салат з овочів, фруктовий салат, салат з морепродуктами, салат з м'ясом, салат, який викладають шарами. Звідки ж пішла ця страва, з'ясуємо у статті 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Історія на тарілці: Звідки з'явилися сал…
Фото: Pixabay

Depo.ua пропонує ознайомитися з новою статтею з рубрики "Історія на тарілці", яка познайомить вас з історією такої страви як салат. 

Звідки узявся салат: коротка, проте цікава історія

салат

Появою самої концепції салату ми зобов'язані античним римлянам, які готували страву з трав і зелені, заправлену сіллю. Єгиптяни і вавилоняни, також не цуралися свіжої зелені, готували ближчу до сучасної кухні заправку з олії, оцту і спецій.

На римських бенкетах було заведено подавати закуски з трав і овочів (часто це було листя латуку, ендівія, цибулі), приправлені медом, сіллю та оцтом, які зазвичай слугували акомпанементом до м’яса. Цікаво, що саме слово salato або salata (у перекладі "солоний") позначало "страва з заправкою". Отже, теорія походження назви "салат" від назви однойменного овочу неправильна – якраз салат, тобто латук, листя якого були неодмінним інгредієнтом будь-якого римського салату, отримав своє ім'я від назви страви.

У Середні віки салати пережили занепад – особливо ті з них, які складалися лише зі свіжих овочів. Через жахливі санітарні умови вживання сирих продуктів у їжу вважалося непоганим способом самогубства. Попри це салати залишалися популярною закускою у вищих прошарках суспільства. 

Друге дихання салати отримали за епохи Відродження, коли їжа стає більш витонченою, різноманітною, з'являються нові продукти, сорти вин, а салат стає чи не обов'язковим доповненням до святкового столу. 

Втім, на принципово новий рівень мистецтво приготування салатів вийшло в 1699 році, коли світ побачила книга англійця Джона Евеліна "Acetaria: A Discourse of Sallets" (слово "acetaria" в давнину означало салатну зелень). У книзі, крім цінної інформації про те, як готувати салат (Евелін рекомендує кропити, а не вимочувати зелень холодною водою, обсушувати в друшляку і заправляти оливковою олією з оцтом, бажано настояним на квітах і травах, а також сіллю), містяться інструкції з вирощування різних рослин, що вживаються в салат, таких, як романо, шпинат, настурція, щавель, крес, цикорій, селера, фенхель, корн, рукола, і багатьох інших.

Книга була створена у вигляді розповіді, рясно посипаної цитатами з латини, грецької та івриту.  До чого у кулінарії така серйозність? Ну, цю книгу можна назвати прототипом розвінчувачів стереотипів, адже читачі, для яких вона призначалася, салатів не їли. Люди у ті часи часто були переконані, що "цивілізовані персони салатів не їдять". Вони їдять м'ясо і злаки, залишаючи сиру зелень тваринам і дикунам. Адже кожна цивілізована людина знає, що потрапляючи в шлунок, зелень починає гнити так само, як гниє в компостній купі, спричиняючи безліч неприємностей.

Саме через це Евелін, один з найосвіченіших людей свого часу, член Лондонського королівського товариства, залучав на свою сторону кожен доступний аргумент і кожен можливий авторитет давнини, розвінчуючи міфи і забобони. З цього моменту салати повільно, але вірно пішли в народ – а книгу, завдяки її актуальності, друкують і продають навіть зараз.

Наступні століття подарували світу нові рецепти салатів. Цезар, Капрезе, Нісуаз, Олів'є Люсьєна Олів'є (рецепт якого повністю так і не був відновлений), які вже стали кулінарною класикою. 

Салат "Капрезе": рецепт та історія походження

капрезе
Фото: Shutterstock

Цей салат є однією з національних страв Італії. Вважається, що капрезе з'явився на острові Капрі, в Неаполітанській затоці, адже дослівно назву салату можна перекласти як "салат з острова Капрі". Крім, безпосередньо, географічної приналежності до Італії, салат вважають істинно італійським через його колірну подібність до прапора країни: червоні помідори, зелений базилік і білий сир моцарела. У якості заправки використовують соус песто. 

Рецепт салату "Капрезе"

капрезе

Фото: Pixabay

Соус песто

Необхідні компоненти:

  • Оливкова олія - ​​7 ст.л .;
  • Базилік - 1 пучок;
  • Часник - 1 зубчик;
  • Кедрові горіхи - 40 г;
  • Тертий сир Пармезан - 50 г;
  • Сіль до смаку

Процес приготування соусу песто:

Насамперед викладіть в чашу блендера листя базиліка, часник, горіхи і масло.

Подрібнюйте інгредієнти до консистенції пюре.

Додайте в соус натертий на дрібній терці сир пармезан і перемішайте ще раз.

Складові салату:

  • Сир Моцарела (м'який) - 250 г;
  • Помідор - 3-4 шт;
  • Соус песто - 100 г;
  • Базилік - кілька листочків для прикраси.

Як приготувати салат:

  1. Добре вимийте помідори, після чого акуратно наріжте  кружальцями завтовшки 5-6 мм. 
  2. Далі наріжте кільцями сир Моцарела.
  3. Візьміть порційні тарілки або велике блюдо і почніть викладати помідори, чергуючи їх з сиром Моцарела: можна викласти просто вертикальними рядами, а можна по колу.
  4. Силіконову кулінарну кисть умочіть в песто і щедро змастіть їм салат зверху або ж просто полийте. Прикрасите страву шматочками ароматного базиліку і подавайте до столу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme