Історія на тарілці: Хто вигадав суші і як рис був японцям замість холодильника

Суші вже давно покинули терени Японії та завоювали своїм смаком серця людей з усього світу, і українці – не виключення. Суші не є термічно обробленою стравою і їх зараз дещо небезпечно купувати готовими, але ви легко зможете приготувати собі вдома цю страву, ще й цікаво провести час

Історія на тарілці: Хто вигадав суші і я…
Фото: Shutterstock

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і цікаві факти про них.

Історія цієї страви налічує щонайменше 1300 років. Назва суші японською - 寿司. Існує безліч тлумачень цих двох ієрогліфів, їх можна трактувати як "маринована риба", і як "приготування до довголіття", і як побажання щастя. 

А саму страву, як це часто трапляється із давніми рецептами, винайшли як спосіб зберігання продукту, у даному випадку – риби. Вважається, що саме заради зберігання японці вперше поєднали рибу та рис, і сталося це у 6 столітті нашої ери. 

Втім, за іншими даними, рецепт зберігання риби у рисі винайшли ще на тисячу років раніше жителі Південно-Східної Азії. Звідти рецепт потрапив до Китаю, а вже від китайців потрапив до Японії. Прототип суші за цією версією був наступним: патрані тушки сріблястого карася "Фуна" щільно обкладали рисом, поміщали у барильця, перекладаючи все це сіллю, і протягом декількох тижнів йшло природне бродіння. Після цього рибу їли, а от рис у їжу не йшов. Марнотратно, але краще, ніж отруїтися в епоху ще не винайдених холодильників. 

Наприкінці 17 століття рецепт видозмінився. Виробництво рису зростало і з нього стали робити рисовий оцет, який почали додавати і у сам рис для кислуватого смаку. Рибу і морепродукти з таким рисом почали подавати у сирому вигляді, виключивши з процесу приготування бродіння. Тоді існували спеціальні дерев’яні форми для того, щоб пресувати рис, а суші у сучасному вигляді з’явилися нещодавно – у 19 столітті у місті Едо (стара назва Токіо).

Простий суші-майстер на ім'я Джоха вперше зліпив з рису колобок, додав трохи васабі і накрив все це шматочком риби. Страва отримала назву нігірі-суші. "Нігірі" з японської означає "жменя" –  саме стільки беруть рису, щоб з'їсти за один прийом. З цього і почалася ера сучасних суші з їх розмаїттям інгрідієнтів та смаків.

Як приготувати суші вдома

У порівнянні із ролами, для класичних суші вам знадобиться набагато менше зусиль та інгрідієнтів. От кілька варіантів рецептів, які ви без зайвих зусиль можете випробувати вдома.

Суші "Сякі" із лососем


Фото: Shutterstock

Інгредієнти:

сирий лосось

рис для суші

імбир

васабі

чверть лимона

соєвий соус

Як готувати:

Зварити рис для суші, заправити його соусом і остудити. З охолодженого рису виліпити невеликі грудочки. Сирий лосось нарізати тонкими шматочками (за смаком, ви можете їх попередньо просолити) і викласти їх на рис, злегка закріпивши рибу з боків. Подавати суші "сякі" з імбирем, васабі і часточками лимона та соєвим соусом.

Суші "Ебі" з креветкою 


Фото: Shutterstock

Інгредієнти:

200 г рису для суші

100 г солодких креветок

лист норі

імбир

васабі

соєвий соус

Як готувати:

Приготувати рис для суші. З охолодженого рису виліпити невеликі брусочки. Солодку креветку викласти на кожен брусок. Взяти лист норі і розрізати його на тоненькі смужки. Кожен отриманий суші обв’язати тонкою смужкою норі, яку на кінці можна закріпити крапелькою води. Подавати суші з імбирем, васабі і соєвим соусом.

Гункан-суші "Спайс Ебі"

Фото: Shutterstock

Гункан-суші - це своєрідні "човники", сформовані з рису і водоростей норі. Начинкою таких човників можуть служити найрізноманітніші інгредієнти: риба, морепродукти, ікра, водорості Чука, вершковий сир. 

Інгрідієнти:

Тигрові креветки

Ікра тобіко

Японський майонез

Соус Кімчі

Водорості норі

Рис для суші

Імбир

Васабі

Як готувати:

1. Приготуйте рис для суші. Дайте йому злегка охолонути, потім сформуйте з рису невеликий довгастий брусок.

2. Лист водоростей норі наріжте на смужки товщиною 3-4 см.

3. Загорніть рисовий брусочок в смужку норі так, щоб вийшов своєрідний "човник" з відкритим верхом. З'єднайте кінці норі разом за допомогою зернятка рису або краплі води.

4. Зробіть начинку для гункан: відваріть тигрові креветки, остудіть їх і наріжте дрібними шматочками.

5. Змішайте японський майонез з соусом кімчі в пропорціях один до одного для отримання пікантного соусу.

6. Додайте в соус креветки, ікру тобіко і добре перемішайте начинку.

7. Покладіть начинку в "човник". 

8. Подавайте страву з соєвим соусом, васабі та імбирем.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme