Історія на тарілці: Як попкорн став символом кіно

Чи уявляєте ви собі похід у кінотеатр, де з усіх сторін не манитиме солодкуватим запахом один із найулюбленіших сучасних снеків – попкорн? Навряд чи. Але звідки він узявся та як він врешті став чи не міжнародним символом кінотеатрів?

Історія на тарілці: Як попкорн став симв…
Фото: Shutterstock

 

 

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як так сталося, що вони з'явилися.

Історія попкорну розпочалася за тисячі років до винайдення кінематографу, а міцно пов’язалася із індустрією кіно лише у роки Великої депресії у США – і те, аби врятувати її від краху.

Близько восьми тисяч років тому люди почали одомашнювати теосінте – трав’янисту рослину, яка є прямим предком відомої усім нам кукурудзи, із зернами у дуже жорсткій оболонці. У результаті змін середовища та впливу виникли мутації, і одним з перших сортів кукурудзи став той, який мав зерна з особливо насиченою крохмалем серцевиною і дуже жорсткими стінками. При нагріванні таких зерен тиск усередині них швидко збільшується, поки зерно не розірве зсередини. Такий прадавній "попкорн" спочатку вирощували у Центральній Америці,потім він потрапив на північ і південь, але до Нового часу зберігся тільки в Південній Америці.

Назад до Нової Англії попкорн повернувся лише на початкку 19 сторіччя: північноамериканські китобої знайшли зерна у Чилі та доставили на батьківщину. Там, зі сходу Північної Америки попкорн почав швидко ширитися континентом – не стільки як продукт харчування, як розвага для роззяв. 

Процес його приготування став настільки відомим, що слово "попкорн" потрапило у словник американізмів вже у 1848 році. До того ж, популярності сприяла і мобільність закуски: вже у 1885 році на вулицях з'явилася перша парова попкорн-машина, яку винайшов Чарльз Кретор. Тепер аби приготувати повітряну кукурудзу не була потрібна кухня – робити це можна було прямо на місці продажу. Снеки почали продавати на кожному розі: особливо популярним попкорн був у  цирках, на ярмарках та спортивних заходах. 

А от у театрі його не шанували. Не "пускали" попкорн і у перші кінотеатри: прадавні кінематографісти в усьому намагалися наслідувати театр – тримати марку та залучати "солідних клієнтів". З появою звуку у кіно (1927 рік) кіно стало доступне більш широкій публіці: тепер, щоб його подивитися, не обов’язково було знати грамоту. 

Але долю попкорну змінила Велика депресія – шукаючи доступних розваг, люди почали масово йти до кінотеатрів. Тим часом порція попкорну коштувала 5-10 центів – дозволити собі порцію міг майже кожен. А продаж снеку був вигідним бізнесом: купив кукурудзи, зробив попкорн і моментально продав, не озираючись на інфляцію. Власники кінотеатрів якийсь час ще опиралися спокусі, а тим часом вуличні торговці їх випередили, і почали продавати снеки прямо на вході до кінотеатрів. 


Фото: Shutterstock

 Тож дуже скоро власники кінотеатрів здалися і запустили постачальників попкорну у фойє – звісно ж, не безкоштовно. До того ж, у середині 30-х років багато кінотеатрів закривалися через економічну кризу і продаж попкорну став фактично "рятівним колом" для деяких локацій. Цікавий історичний приклад – у Далласі майже по усій мережі кінотеатрів (у 80 штук) встановили попкорн-машини, але проігнорували п’ять найбільш презентабельних – це здалося власникам непристойним. Уже за 2 роки продажі кінотеатрів із попкорном підскочили, тоді як "шикарні" зали почали працювати собі у збиток і врешті також здалися, та почали продавати у себе повітряну кукурудзу.

Вже до 1945 року половина попкорну, яку їли у США, з’їдали саме у кінотеатрах. Тоді ж почали запускати і першу рекламу, яка нагадувала глядачам, що у вестибюлі продається смачненьке. 

Втім, у зв’язку із масовим поширенням у 1950-х телебачення, продажі повітряної кукурудзи сильно впали: люди все більше вечорів проводили вдома, а там попкорн майже не споживали, адже відтворити вдома "кіношний" смак не легко: потрібні спеціальний апарат, рослинне і вершкове масло, сіль, спеції, тощо. У відповідь на запит людей з’явилися напівфабрикати EZ Pop із покорном: контейнер із зернами та спеціями просто потрібно було потримати над джерелом тепла . 

У 70-ті почали розповсюджуватися мікрохвильовки, і попкорн зайшов і на цей ринок: почали з’являтися перші напівфабрикати спеціально для такої печі. Таким чином попкорн перейшов не лише до кінотеатрів, але і до "домашніх кіносеансів" людей.

Як приготувати попкорн вдома


Фото: Shutterstock

Для приготування попкорну використовують певний сорт кукурудзи – у супермаркетах "чисті" зерна знайти важко, адже там переважно продають готові напівфабрикати, які достатньо покласти і мікрохвильову піч, тож шукати ліпше на ринках або замовити зерна повітряної кукурудзи доставкою. Приготувати попкорн вдома без спецобладнання можна у мікрохвильовці і на плиті.

Попкорн у мікрохвильовці

У спеціальний посуд для мікрохвильової печі налийте трохи олії, насипте кукурудзяні зерна, сіль, і спеції, перемішайте, щоб зерна вкрилися олією. Кукурудзи беріть стільки, щоб зерна були в один шар. Накрийте ємність кришкою і відправте в мікрохвильовку на 3 хвилини.

Попкорн на плиті

Оберіть для приготування глибоку пательню або каструлю і налийте в неї олії, додайте сіль та спеції і відправляйте на вогонь. Коли олія розігріється, додавайте кукурудзу, все добре перемішайте і накрийте кришкою. Пам'ятайте, що кукурудза повинна лежати в один шар. Щойно почуєте перші "постріли",  знімайте попкорн з вогню - в гарячій олії розкриються і інші зерна. В іншому випадку у вашого попкорну є всі шанси згоріти.

Як додати смаку?

У домашніх умовах також можна надати попкорну різних смаків: зробити його гострим, солодким або сирним. Причому можна використати натуральні ароматизатори.

Трави краще додавати у саму олію перед приготуванням попкорну. Ваніль та кокосову стружку – вже після. А для сирного смаку використайте тертий твердий сир – просто висипте його на готовий, але ще гарячий попкорн і добряче перемішайте.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme