Історія на тарілці: Як мілкшейк позбавився віскі та став "батьком" блендерів та соломинок

Завдячуємо молочному коктейлю не лише через приємний смак та охолоджуючий ефект, а й тим, що заради нього інженери створили соломинки та блендер 

Журналіст відділу «Життя»
Історія на тарілці: Як мілкшейк позбавив…
Фото: Pixabay

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і цікаві факти про них.

Молочний коктейль – улюбленець не лише дітей, а й дорослих. Він дарує прохолоду і насолоду одночасно і його споживання надлегке – не треба перейматися, що солодкі краплі впадуть, чи зіпсують одяг, як це буває з морозивом. До того ж це й коктейль має цікаву історію.

Що таке молочний коктейль і хто його вигадав

мілкшейк

Термін "молочний коктейль" вперше був використаний в 1885 році в Англії для позначення коктейлю з віскі і егногом (солодкий напій на основі сирих курячих яєць і молока, - ред.). Молочний коктейль, який ми всі знаємо і любимо, був винайдений тільки в 1922 році в невеликій мережі аптек Walgreens в США. Намагаючись поліпшити шоколадний солод, менеджер Айван Коулсон змішав дві порції морозива з молоком і шоколадним напоєм з сухого молока. І завдяки цьому простому винаходу народився сучасний молочний коктейль, а сам Коулсон увійшов в історію.

Проте це був лише початок шляху. У 1922 році зробити молочний коктейль було все ще дуже складно: на збивання густого морозива потрібно набагато більше часу і енергії, ніж на звичайний коктейль з мартіні. Молочний коктейль змусив людство на створення ще одного важливого винаходу - електричного блендера. Так, сьогодні ми використовуємо блендер для приготування чого завгодно, від протеїнових напоїв до смузі з капусти, але в 1922 році Стівен Дж. Поплавскі створював блендер саме для молочних коктейлів, які з його появою стали набагато простіше в приготуванні.

Як молочний коктейль став мілкшейком і заполонив увесь світ

коктейль з молока

Останнім елементом в цьому ланцюзі наростаючою популярності став Рей Крок - продавець електричних блендерів. У 1950-х роках Крок продав міксери власникам ресторанів Річарду і Морісу Макдональдам. Ресторан двох братів уже тоді мав серйозний потенціал, в зв'язку з чим Крока визнали одним з перших власників франшизи. У підсумку він став власником всієї компанії блендерів і привів її до всесвітнього росту. Зазначимо, що дослівно мілкшейк перекладається як "трясти молоко". 

Молочні коктейлі також надихнули винахідників на створення зігнутої соломинки. Сидячи в кондитерській теплим днем ​​в 1930-х роках, винахідник-аматор Джозеф Б. Фрідман зауважив, як його дочка безуспішно намагається дістати молочний коктейль прямою паперовою соломинкою. Тоді його фантазійний розум представив згинати трубочку, за допомогою якої пити коктейль можна було б без особливих проблем. Як ви розумієте, це призвело Фрідмана до створення багатомільйонного бізнесу.

Цікаві факти про молочний коктейль

молочний коктейль

А ви знали, що мілкшейк вважається одним із найкримінальніших напоїв у світі...

У 1963 році ЦРУ намагалося вбити Фіделя Кастро отруєним шоколадним молочним коктейлем.

Точно так же в 1965 році у Ванкувері чоловік вирішив попрощатися з дружиною, посипавши трохи миш'яку в її щоденні молочні коктейлі.

А в 2003 році Ненсі Кисіль подала чоловікові полуничний мілкшейк, наповнений заспокійливими, перш ніж побити його до смерті. 

Як приготувати найсмачніший мілкшейк

Мілкшейк з бананом

мілкшейк з бананом

 

Цей рецепт гарний тим, що його можна готувати і без блендера.

Складові:

  • Банан - 1,5 - 2 шт.
  • Морозиво - 150 г
  • Молоко - 250 мл
  • Мед або цукор - до смаку

Спосіб приготування:

  1. Очистити банан. Розім'яти дерев'яною ложкою або віночком в мисці. Залишити половину банана для прикраси
  2. Додати морозиво. Перемішати віночком до однорідності.
  3. Додати молоко і збивати віночком мінімум дві хвилини до консистенції повітряної сметани.
  4. Додати мед або цукор за смаком.
  5. Нарізати половину банана кружечками і прикрасити ними шейк.

Банановий шейк готовий! Головне - не зволікати і їсти його одразу після приготування.

Нагадаємо, раніше Depo.ua розповідав цікаву історію появи морозива та давав поради, як розпізнати справжній смаколик.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme