Історія у келиху: Варенуха – напій, який дав українцям тост "На коня"

Чи часто, відкорковуючи чергову пляшку вина, коньяку чи горілки ви думаєте над тим, чим ласували наші пращури кілька століть тому? Ми пропонуємо вам здивувати себе та гостей смаком давнього українського напою варенухи, який потрібно запікати

Історія у келиху: Варенуха – напій, який…

 

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв та напоїв, але і цікаві факти про них.

Варенуха – давній алкогольний напій, який був популярний здебільшого на теренах Лівобережної України починаючи  із 16 століття. Готувати варенуху можна і як міцний напій, і як слабоалкогольний. Окрім того, можна спробувати і варіант без алкоголю. 

Склад варенухи відрізнявся у залежності від регіону приготування і наявності тих чи інших продуктів у господарстві. Основою напою є сушені фрукти та ягоди, прянощі, мед і самогон (горілка).

Із сушених фруктів та ягід використовували майже увесь наявний асортимент: груші, яблука, чорнослив, курагу, вишні, родзинки. Тож при приготуванні варенухи вдома не бійтеся експериментувати із фруктовими складовими – усі сушені ягоди і фрукти, що ростуть на теренах України, будуть "правильними". 

Цікавий факт: у романі Булгакова "Майстер і Маргарита" зустрічається персонаж на прізвище Варенуха. У романі цей герой – недалекий адміністратор-вампір, який майже постійно перебуває напідпитку.

Для приготування усіма інгрідієнтами (самогон, сухофрукти, мед, спеції) наповнювали керамічний глечик, накривали кришкою із хліба і фіксували її еластичним тістом (або ж робили суцільну кришку із тіста) та залишали на ніч у пічі за невеликої температури. Глечик виймали, коли тісто-кришка повністю пропікалося.

.

Подавати варенуху можна як у гарячому, так і у холодному виглядах, але знавці на просторах інтернету стверджують, що гарячим цей напій смакує краще, а фрукти можна використати як начинку до пирогів.

Цікавий факт: Історія відомого усім українцям тосту "На коня", за однією з версій, сягає корінням саме виготовлення цього напою. Справа у тому, що при приготуванні варенухи у глечику утворювався осад, яким потім лікували поранених у бою коней (змащували кашицею рани). Подейкують, що після застілля господиня віддавала гостям залишки алкогольного узвару з чавунця "на коня!". Але от чи кожного разу залишки напою "доживали" до коней, – невідомо.

Що потрібно:

  • горілка (45-60% самогон, спирт) – 1 л

  • мед – 250 гр.

  • суміш сухофруктів – 150-200 гр. 

  • житній хліб – 1 кусень

  • лавровий лист – 1 шт.

  • духмяний перець - 3-4 горошини

  • ½ гострого червоного перцю

  • гвоздика – 1 ч. л.

  • імбир (сушений) – 0,5  ч. л.

  • кориця (мелена) – 0.5 - 1 ч. л.

  • борошно – 2/3 склянки

  • соняшникова олія – 1.ч.л.

Під "сумішшю сухофруктів", як і зазначено вище, можна розуміти будь-які сушені плоди фрукти та ягоди, що ростуть на території України. Пропорції сухофруктів,  спецій та меду теж не обов’язкові – їх можна змінювати у залежності від бажаної насиченості смаку. 

Як готувати:

Вимиті і підсушені після цього сухофрукти залити алкоголем і настояти 5-7 годин в глиняному або керамічному горщику. Після цього додати у посудину спеції і мед.

Замісити еластичне тісто із борошна, масла і води. Горщик з алкоголем закрити скибкою хліба і, замість кришки замазати зверху тістом. Поставити у духову шафу, прогріту до 100°C на 9-12 годин.

Варенуху профільтрувати і перелити в пляшку. Можна пити відразу або ж нетривалий час зберігати у темному прохолодному місці (льох, підвал).

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme