Історія на тарілці: Ромова баба як подарунок від волхвів, пародія на кугельхоф і до чого тут Алі-Баба

Ромову бабу полюбляють у багатьох країнах світу: у Франції, в Німеччині, у Польщі, в Італії, і, звісно, в Україні 

Історія на тарілці: Ромова баба як подар…

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як сталося, що вони з'явилися.

Як король Польщі придумав популярний десерт та до чого тут волхви та баба: Історія ромової баби

Історію ромової баби найчастіше пов'язують з ім'ям польського короля Станіслава Лещинського (1677-1766). За легендами, він обожнював печиво з Єльзаса, яке замочували у вині.

Завдяки тому, що король був ласуном, він не соромився експериментувати.  Нібито саме він змінив рецепт традиційного в Німеччині та Австрії святкового хліба - кугельхофа.

За однією з легенд рецепт кугельхофа світові подарували волхви, які поверталися з Єрусалиму, де вони принесли свої дари немовляті Христу. Навіть за формою кугельхоф чимось нагадує тюрбан східного мудреця. Але у польського короля він викликав інші асоціації, адже лідер Польщі обожнював арабські казки "Тисяча і одна ніч" і дав назву новому десерту на честь одного з найсимпатичніших героїв - Алі-Баби.

Згідно з королівським рецептом, в здобне тісто потрібно було додати шафран і родзинки і просочити його Мадейрою. Втім, існував варіант і вживання алкогольного напою окремо.

У 1725 році дочка польського короля Марія вийшла заміж за Людовика XV. Через деякий час до неї до Франції переїхав батько, який був змушений відректися від польського трону. З собою Лещинський привіз особистого кондитера Ніколаса Стохрера і рецепт ромової баби. Кондитер польського короля замість Мадейри запропонував додавати ром і придумав іншу форму для десерту, що нагадує невеликий гриб, а за іншою легендою - на тюрбан Алі-Баби. А ось за іншими легендами, форма виробу - алюзія на типове вбрання жінок при дворі у віці - спідницю-дзвін. У Польщі жінок у віці називають "babka", тому і виріб отримав таку назву. 

Нове ім'я і нове дихання ромова баба придбала у Франції завдяки Жану Антельму Брійя-Саварену (1755-1826). Цей філософ і гурман запропонував удосконалити рецепт десерту. Форма залишилася класично, але верх виробу тепер прикрашав абрикосовий конфітюр. Його щільна текстура краще зберігає просочення. Всередину додаються фрукти і збиті вершки. А самм десерт отримав назву "саварен", на честь удосконалювача смаколику.

А далі ромова баба продовжила свою мандрівку світом. У 1768 році Марія-Кароліна, сестра французької королеви Марії-Антуанетти, виходить заміж за короля обох Сицилій Фердинанда IV Бурбона. До столиці королівства Неаполь вона починає запрошувати французьких кухарів, щоб надати місцевій кухні належний смак і вишуканість. У Неаполі ромова баба швидко стала популярною і сьогодні в певному сенсі це кулінарний символ міста. За формою неаполітанська ромова баба нагадує кекс грибовидной форми. Печуть її як великих розмірів, так і на один укус.

Цікаво, що в українській кухні баба теж була, проте не мала ромового просочення. За часи СРСР цей виріб взагалі зник, проте пізніще з'явився на прилавках їдалень у вигляді кексу з родзинками, просоченого у сиропі і помазаного зверху білою помадкою.

Рецепт ромової баби від короля Польщі Станіслава Лещинського

Для опари розведіть дріжджі в 50 г теплих вершків, додайте 50 г просіяного борошна, накрийте серветкою і поставте в тепле місце.

Прокип'ятіть шафран 5 хвилин в 50 мл води, охолодіть.

Вимийте і висушіть родзинки і замочіть його в малазі (коньяку або ромі). Наріжте цукати на маленькі шматочки.

Коли опара збільшиться в об'ємі, додайте до неї розчинені в вершках сіль, цукор, яйця, родзинки, цукати, настій шафрану і борошно.

Замісити тісто, до кінця замішування додавши розтоплене вершкове масло.

Накрийте тісто серветкою і поставте в тепле місце. Коли тісто підніметься, обімніть його. Зробіть з тіста кулю, покладіть його в змащену маслом форму - так, щоб родзинки і цукати не стикалися з формою. Дайте тесту піднятися.

Випікайте виріб 45 хвилин в духовці, розігрітій до 180 ° C, перевіряючи його готовність дерев'яною шпажкою. Подавайте гарячим.

Для сиропу в каструлі змішайте цукор з водою і розмішайте до повного його розчинення. На сильному вогні доведіть сироп до кипіння, зніміть піну. Охолодіть сироп приблизно до 40 ° C, додайте коньяк і перемішайте. Готову бабу з вузького кінця проколіть дерев'яною паличкою до середини, опустіть в теплий сироп і потримайте 12 хвилин.

ФОТО: Trip-PointГастроном

За матеріалами "Вокруг света"trip-point

Нагадаємо, як страва Будди стала новим трендом.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme