Історія на тарілці: Рецепт соусу Песто

Чи не найбільш впізнаваним італійським соусом є песто – яскравий зелений колір, вишуканий смак та пряний аромат зробили його відомим у всьому світі. Але як з’явився песто та хто саме його винайшов? 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Історія на тарілці: Рецепт соусу Песто…
Фото: Shutterstock

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як так сталося, що вони з'явилися.

Історія походження соусу песто 

Найбільш раннє історичне джерело, що згадує про соус песто, датується 19 століттям. Це куховарська книга "Генуезька кулінарія" авторства Джованні Батіста Ратті (1863 рік).

Генуезці ж впевнені в тому, що історія соусу Песто куди більш давня та цікава. За їхньою версією, першими товкти листя базиліка в ступі придумали в племені Лігурія. Щоправда, вони вживали цю суміш не в їжу, а для для маскувальних цілей, ховаючись від ворогів. 

Є ще один варіант походження песто. Подейкують, що прототипом цього соусу є часникова підлива - альята - також придумана генуезцями і відома в регіоні мало не з XIII століття.  Їхній склад і рецептура дійсно аналогічні, крім однієї суттєвої відмінності – у альяту не додають базилік. 

Та і цим версії походження соусу не обмежуються. Базилік, завезений в Італію з Малої Азії, активно використовувався в медичних цілях –  його цінували за виражені антисептичні, спазмолітичні властивості та використовували як жарознижувальний і потогінний засіб.

Мазь, до складу якої входив базилік і оливкова олія, успішно застосовувалася при лікуванні екземи і продавалася місцевими жителями морякам. Одного разу якийсь моряк випадково пролив лікувальну мазь на хліб, спробував, і так знаменитий соус Песто з'явився в арсеналі лігурійської кухні.

Різновиди песто

Втім, не варто думати, що соус песто обмежується єдиною вірною рецептурою та навіть кольором. Класичний (зелений) песто – це соус з базиліка і оливкової олії з кедровими горішками, часником, морською сіллю і овечим сиром, або сиром пармезан.

Та існують і інші різновиди соусу. Наприклад, песто може бути червоним. Такий колір отримують, додаючи до соусу песто в'ялені томати. Такий песто добре поєднується з вершковими сортами сирів, пастою, м'ясом, овочами.

Також песто буває жовтим – з додаванням волоського горіха, сироваткового сиру (рікотти). Його подають у поєднанні з овочевими супами.

Існує навіть фіолетовий різновид – такий колір отримують при додаванні фіолетового базиліка. До складу входять також рукола, топлене вершкове масло. Цей песто вважають ідеальним для подачі із рибою та морепродуктами, а також запеченими грибами та картоплею.  

 

Соус Песто Рецепт


Фото: Shutterstock

Інгредієнти для песто:

  • 250 г листя зленого базиліку
  • 300 мл оливкової олії extra virgin
  • 2 ст. л. обсмаженого кедрового горіха
  • 2 ст. л. тертого пармезану
  • 2 зубчики часнику
  • дрібка солі

Приготування соусу песто:

  • Спочатку необхідно відповідним чином підготувати інгредієнти: почистити і нарізати часник, промити і просушити зелень базиліка, після чого дрібно нарізати її, а також обсмажити кедрові горіхи. 
  • Після цього збийте в чаші блендера спершу обсмажені горіхи та часник. Потім додайте базилік. Тоді, не зупиняючи блендер, влийте тонкою цівкою оливкову олію.
  • Перекладіть суміш у зручну посудину і додайте сир та сіль. Перемішайте.
  • Зберігати соус варто у холодильнику, для цього використовуються скляні салатниці і баночки. Термін зберігання не більше 2-3 тижнів. 

Де використовувати песто?

Соус можна додавати до гарячих спагеті або до готової лазаньї, змішувати з підливою або іншими соусами.

Додавати до готових яєць – яєчні, омлету або яйця-пашот.

Ви також можете замінити песто традиційний томатний соус до піци. А ще краще – додавайте його до готової страви.

Крім цього, песто смакуватиме з вашими улюбленими сендвічами чи ролами, а також непогано підходить для овочевого салату.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme