Історія на тарілці: Рецепт домашнього квасу

Квас – один з найулюбленіших літніх напоїв українців, а власний рецепт цього напою є чи не у кожної родини. Втім, звідки ж він узявся та як приготувати квас вдома?

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Історія на тарілці: Рецепт домашнього кв…

 

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як так сталося, що вони з'явилися.

Квас – один із найдавніших із нині популярних напоїв, відомих людству. Його перші прототипи являли собою щось середнє між відомим нам домашнім квасом та пивом, і впереше з’явилися у Єгипті, ще у 3 тисячолітті до нашої ери. Схожий на квас напій описували також Гіппократ, Геродот та Пліній Старший. 

Про виникнення квасу існує цікава і доволі реалістична легенда. Згідно з нею, колись у родині одного майстра у горщики з зерном через недбалість хазяїв проникла вода. В результаті зерно проросло і почало киснути.

Тоді майстер, прагнучи врятувати їжу від пропажі, став сушити підмочене зерно, а висушивши - спробував змолоти з цього, вже пророслого зерна, борошно. Втім, хліба з нього не вийшло. Натомість було отримано солод.

Все врятувала винахідливість майстра та його родини: замість хліба вони приготували не тільки їстівну, але і ситну та смачну рідину, розвівши "негідне борошно" окропом і давши суміші забродити. Так і було отримано перший квас. 

У Київській Русі перша письмова згадка про квас відноситься до 989 року, коли київський князь Володимир обернув своїх підданих у християнство. У літописі із цього приводу було написано - "Роздати народу харч, мед і квас".

Втім, варто розуміти, що у наших предків квас був не тим безневинним домашнім квасом, яким ми знаємо його зараз, а вельми алкогольним напоєм – його міцність доходила до 15%. Тому тих, хто надто захоплювався квасом, називали "квасниками". Ймовірно, звідти і  пішов вираз "квасити" у розумінні "пиячити".

Минуле минулим, але квас ми полюбляємо і зараз. То як зробити домашній квас власноруч?

Рецепт домашнього квасу на дріжджах

домашній квас на дріжджах

Інгрідієнти для квасу

  • Вода кип'ячена - 10 л
  • Цукор - 2,5 ст. 
  • Лимонна кислота - 1 ч.л. 
  • Дріжджі сухі - 10 г 

Як приготувати квас на дріжджах

Перепаліть частину цукру на чавунній пательні (пательню із антипригарним покриттям краще не використовувати). Для цього насипте на пательню 2 ст.ложки цукру, розрівняйте і перепалюте до утворення коричневої піни. 

У каструлю з 10 л теплої додайте перепалений цукор. Після цього додайте ще 2 склянки цукру, лимонну кислоту. В останню чергу у каструлю насипте сухі дріжджі. 

Перемішайте до повного розчинення всього вмісту.

Розлийте рідину по пластикових пляшках і виставте на сонце на цілий день, добре закрутивши. Не варто наливати квас по вінця пляшки. Після цього протягом дня підходьте до пляшок та випускайте з них зайве повітря. 

Після дня на сонці квас можна помістити у холодильник. Смачний домашній квас готовий! 

Рецепт домашнього квасу з житнього хлібу

Інгрідієнти для квасу :

  • Вода 3 л
  • Чорний житній хліб (наприклад, Бородинський) 300 г
  • Цукор 5-8 ст.л.
  • Родзинки 10-15 шт.
  • Дріжджі (за бажанням) 1 ч.л.

Як приготувати домашній квас з житнього хлібу

Наріжте хліб на шматочки розміром 3-5 сантиметрів і підсушіть його у духовці. 

Закип’ятіть воду і залиште її остигати. Коли температура буде 60-70 ˚С, висипте на дно трилітрової банки сушений хліб та залийте водою.  

Додайте в банку 5-6 столових ложок цукру.

Для прискорення бродіння можна додати чайну ложку дріжджів. Також ви можете додати 10-15 ягід родзинок – це зробить напій трохи більш газованим.

Вміст банки добре розмішати, накрити марлею і залишити при кімнатній температурі на одну-дві доби.

Коли квас буде готовий, зцідіть напій. Також за бажання можна додати перепалений цукор – це надасть напою карамельний аромат і більш темний, насичений колір. Смачного!

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme