Історія на тарілці: Легенда татарського чак-чаку


Чак-чак – один із представників традиційних східних солодощів, які можна легко приготувати вдома. Але що це таке і хто вигадав такий десерт?

Історія на тарілці: Легенда татарського…
Фото: Shutterstock

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як так сталося, що вони з'явилися.

Чак-чак — одні з улюблених східних солодощів в кухні тюркських народів — Башкирії, Казахстані, Киргизстані, Узбекистані та в багатьох інших країнах, які активно займалися бджільництвом і сільським господарством. Масло, борошно, яйця, молоко і мед — це все що потрібно для смачного чак-чака.

До татар рецепт приготування чак-чаку прийшов із булгарських часів. Народна легенда розповідає, що одного разу хан Булгарії вирішив одружити свого єдиного сина і захотів, щоб на весільному столі стояло нове частування, яке б відповідало усім його вимогам:

- Щоб воно дивувало всіх простотою приготування, довго не псувався і при цьому не втрачало свого смаку.

- Щоб було дуже поживним, і воїни могли їсти його, не злізаючи із сідла.

- Щоб страва могла прикрашати будь-яке святкування як символ і уособлення всього народу великої Булгарії.

- І не соромно було його не тільки подавати на стіл кращим гостям, а й відправляти на гостинець в далекі країни.

- І щоб там, за морями, спробувавши цю страву, кожен захотів поглянути на велику Булгарію!

Майстри кулінарного мистецтва і звичайні селяни довго намагалися винайти потрібне ханові, тож правитель перепробував багато страв, перш ніж вибрати одну – чак-чак, приготований з борошна, яєць і меду дружиною одного пастуха.

На весіллі єдиного сина хан подарував молодятам чак-чак, побажавши, щоб вони жили, прилипши один до одного, як помазаний медом чак-чак, дітей у них було стільки, скільки у ньому шматочків, а їхні слова одне до одного були солодкими, як мед. Відтоді на татарських весіллях молодим підносять чак-чак як найдорожче частування і прикрасу до столу.

Цікавою є також і давня традиція приготування чак-чаку: незаміжні дівчата місили і різали тісто, заміжні – смажили, а медовою заливкою і формою займалося старше покоління. За формою чак-чак буває круглий, плаский, у вигляді гірки, може нагадувати фігурки і брусочки.

Також, у татар чак-чак за традицією готує мама нареченої на весілля, але шматочок можна отримати тільки за умови, що гість принесе що-небудь на стіл. І чим смачніша принесена страва, тим більше подадуть шматочок. Вважається, чим більше з'їси весільного чак-чака, тим солодшим і довшим буде твоє життя.

Як приготувати

Фото: Shutterstock

Інгрідієнти:
Борошно - 500-600 г
Масло вершкове - 150 г
Цукор - 150 г
Яйця - 5 шт.
Мед - 300 г
Олія - 300-400 г

Рецепт:

1. Яйця з'єднати з цукром (30 г). Цукор надає тісту при смаженні теплий золотистий колір.

2. Масло розтопити на водяній бані і злегка остудити.

3. Теплою (не гарячою) розтоплене масло додати до яєць. Перемішати.

4. Просіяти борошно. Просіяне борошно потроху додати у тісто. Спочатку додати 500 г борошна. Потім, якщо тісто недостатньо щільне, додати решту

5. Замісити тісто з борошна, вершкового масла, цукру і яєць. Тісто для татарського чак-чака має бути м'яким, але щільним, щоб з ним було зручно працювати. Накрити тісто і залишити його на 15 хвилин.

6. Тісто руками розім'яти в пласт товщиною 1 см. Нарізати на смуги шириною 1-1,5 см. Скачати з тіста джгутики, діаметром приблизно 0,5 см. 

7. Нарізати джгутики на шматочки довжиною 3-4 см, формуючи маленькі палички.

8. В казані, глибокій сковороді або каструлі з товстим дном нагріти масло. Опустити палички в кипляче масло. Смажити, помішуючи, до золотистого кольору (2-3 хвилини) та вийняти їх. Просмажити усі порції тіста.

9. Для приготування медової карамелі мед влити в каструлю, змішати з цукром, що залишився (120 г).
На невеликому вогні довести суміш до кипіння. Варити, помішуючи, 3-5 хвилин. Цукор повинен розчинитися, а сама карамель злегка загуснути.

10. Палички перекласти в деко або широку форму і полити гарячим медом. Акуратно, але ретельно перемішати. Викласти на тарілку у вигляді потрібної вам форми.

11. Подати на стіл татарський чак-чак з чаєм і глазурованими фруктами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme