Історія на тарілці: Як страва високої кухні потрапила до пирога і до чого тут "Євгеній Онєгін"

Паштет – це досить популярною стравою у всьому світі, щоправда, має безліч аналогічних назв, несподіваних складових та дивних подач

Історія на тарілці: Як страва високої ку…

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як сталося, що вони з'явилися.

Як і коли вигадали паштет: Історія популярної закуски

паштет канапе

За звання істинної батьківщини паштету багато століть безперервно ведуть боротьбу Франція та Німеччина, однак, є версія того, що він виник він ще в Стародавньому Римі. Історія, втім, завжди приблизно однакова.

За однією з версій, слово "паштет" - німецького походження. Pastete в перекладі означає "пиріжок", "начинка". Назва досить точно показує спосіб приготування і суть цієї страви: паштет є фаршем з різних інгредієнтів. Це може бути м'ясо, птиця, гриби, яйця, лівер, причому найчастіше інгредієнти змішуються в тих чи інших рецептурах.

Однак на звання батьківщини паштету поряд з Німеччиною претендує і Франція. Треба, сказати, небезпідставно. Річ у тому, що за іншою версією, слово "паштет" походить від французького pate, що в перекладі означає "тісто". Переклад можна розуміти двояко: по-перше, як відомо, паштет є тістоподібною масою, а по-друге, паштет у французькій кухні часто є начинкою для круглих пирогів.

Згідно з однією з легенд, паштет придумав кухар Страсбурзького правителя, який доручив особливе завдання своєму підлеглому - створити закуску високої французької кухні. Так в 1778 році з'явився перший в Страсбурзі паштет з гусячої печінки.

Тодішній правитель міста Страсбурга і маршал Франції маркіз де Контад поставив перед своїм кухарем Жаном П'єром Клоза завдання: створити вишукану страву, яке стане родзинкою французької кулінарії і порадує гостей незабутнім смаком. Кухар знайшов рішення, приготувавши випічку з печінкою, запеченою з салом в печі.

Нова страва – pate de fois gras (паштет з гусячої печінки) - справила фурор на світському вечері, про неї тут же доповіли монарху Людовику XVI, який, спробувавши, відразу ж полюбив цю страву.

Через кілька років після того, як перший французький паштет потрапив на столи наближених Людовика XVI і згодом став доступний простим людям, на його основі було придумано ще одне цікаве блюдо - Страсбурзький пиріг, який навіть згадував Пушкін у творі "Євгеній Онєгін".

Кажуть, що саме завдяки пирогу, у який засунули паштет, про цю закуску і дізнався весь світ.

Паштет у пирозі: Як готували Страсбурзький пиріг

паштет

Страсбурзький пиріг - це паштет, запечений в тісті, який заливають розплавленим маслом або смальцем. Такий спосіб приготування, крім усього іншого, дозволяв транспортувати паштет на тривалі відстані, саме тому в "Євгенії Онєгіні" Пушкін описує його словом "нетлінний".

Вважається, що саме у вигляді Страсбурзького пирога паштет вперше потрапив у Східну Європу, і він настільки сильно сподобався слов'янам, що на піку його популярності стали навіть відкриватися спеціальні паштетні, де продавали ці пироги. Тільки пізніше паштет почали готувати як самостійну закуску без тіста та смальцю.

Еволюція паштету: Розповсюдження по всій Європі

подача паштету

Крім гусячої печінки, з часом для приготування фаршу стали використовувати найрізноманітніші продукти. З'явилися вегетаріанські паштети, паштети з морепродуктів.

Після Великої французької революції ця вишукана страва перестала бути делікатесом для вищих верств суспільства, ставши надбанням всім нації.

У Радянському Союзі паштет був продуктом дефіцитним. Однак, з огляду на високу енергетичну цінність і поживність, його на певному етапі додавали в раціон солдатів радянської армії. Згодом рецепт приготування паштету видозмінився, розширилася область його застосування в кулінарії. Сьогодні є різноманітні види цих делікатесів на будь-який гаманець.

Як приготувати паштет вдома: Легкий рецепт

паштет на хлібі

Інгредієнти для приготування паштету з печінки:

  1. Печінка (свиняча або яловича) – 600 гр.
  2. Сало – 150-200 гр.
  3. Морква – 250 гр.
  4. Цибуля ріпчаста – 2 шт.
  5. Масло вершкове – 70 гр.
  6. Вершки (30-33%) – 70 гр.
  7. Яйце – 1 шт.
  8. Сіль
  9. Перець мелений (чорний)
  10. Олія рослинна

Приготування:

Спочатку потрібно зачистити печінку від протоків, проте у випадку з курячою печінкою цього робити не потрібно.

Після всього, печінку необхідно замочити в воді або в молоці приблизно на дві години.

У цей час нарізаємо необхідну кількість сала невеликими шматочками.

Моркву вимити, очистити і натерти на великій тертці.

Цибулю теж очищаємо і нарізаємо півкільцями.

Після того як печінка готова її необхідно також нарізати на невеликі шматочки і посолити.

Ставимо на вогонь розігріти сковороду (можна додати крапельку олії). Як тільки вона нагріється, викладаємо нарізане сало. Обсмажуємо до золотистого кольору. Потім викладаємо сало на тарілку, а в сковороду перекладаємо нарізану цибулю і обсмажуємо до золотистого кольору. Потім туди ж кладемо натерту моркву і смажимо протягом 3-4 хвилин.

Останній додаємо печінку і обсмажуємо її хвилин 5. Додаємо половину вершків і зменшуємо вогонь. Не забуваємо посолити і поперчити. Тушкуємо, поки овочі не стануть м'якими і печінка не буде готова. В цей час яйце збиваємо з рештою вершків і виливаємо в печінку, помішуємо до готовності. На все про все має піти не більше 20 хвилин.

Охолоджуємо страву до злегка теплого стану. Тепер ми будемо пропускати печінку через м'ясорубку. Прокручуємо перший раз, а вдруге додаємо вершкове масло, так паштет вийде більш ніжним.

Тепер добре все перемішуємо, долаємо сіль та перець.

Фото: Рixabay

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme