Історія фото: Таємна вечеря

Це фото з зони бойових дій на Донбасі є одним з найвідоміших у світі. В кадрі – справжні військові та їхній капелан, а відбувалося все напередодні Великодня

Історія фото: Таємна вечеря…
Фото: Юрій Білак

Depo.ua продовжує розповідати про те, за яких обставин були зроблені світлини з України, що стали хітами соцмереж.

Автор цієї світлини - фотохудожник з Франції Юрій Білак.

В нього українське походження, батьки Юрія – з Буковини, ба більше, колись вони були сусідами. Тато воював у складі Буковинського куреня (напіввійськове формування ОУН – ред.), боровся проти більшовизму. Потім разом з побратимами його висилали в Білорусь, а звідти - до Франції, де вони перейшли на французький бік. Матір вислали як остарбайтера і до 1947 року вона із матір’ю і сестрами перебувала у німецьких концтаборах. Згодом родич знайшов їх і забрав до Франції, там і зустрілися майбутні батько і матір Юрія Білака. Виявилося, що вони обидва родом з села Багни, Вижницького району, Чернівецької області. Були сусідами.

3 2004 року Юрій постійно подорожує Україною: і місцями, де виросли його родичі, і Карпатами, жив у гуцулів, спускався в донецькі шахти, жив з кримськими татарами, робив фото відомих українців. Знімав на Майдані і, кілька разів, в зоні АТО. Його фотопроект «Проекція» показує війну на Донбасі через призму сюжетів світових класиків: Юрій зробив світлини за сюжетами знаменитих полотен Леонарда да Вінчі, Вінсента ван Ґоґа, Рембрандта ван Рейна, Яна Вермеєра, а героями його картин стали українські військові. Як розповідає він сам, роботи – постановочні, серед них тільки «Таємна вечеря» була створена випадково.

І в цьому є містичний сенс.

На Великдень в 2015 році Юрій Білак знімав в Артемівську, де жив, спав і їв з українськими військовими. Там же він познайомився з капеланом, отцем Сергієм Дмитрієвим, який є центральним героєм світлини «Таємна вечеря». Історія отця Сергія вразила фотохудожника: народився на Росії, служив в Московському Патріархаті, а під час Майдану підтримав Революцію гідності і перейшов до УПЦ КП.

Історію Сергія Дмитрієва читайте в статті: Був "московським" священиком, а став Падре

З правого боку від священика на фото – комбат 30-ї окремої механізованої бригади 8-го армійського корпусу, герой України Сергій Собко, по ліву руку - медики і водії швидких.

В Юрія часто питають, хто ж на цьому знімку Юда. Юрій пояснює – Юди нема, в кадрі 12 людей, а не 13.

«Я нічого подібного не планував і навіть не думав. Це був експромт, - розповідає він risu.org.ua, як зробив це фото. -  Закінчилася Служба Божа (а це ми були в медпункті), і там стояв стіл, за яким медики обідають. Люди сіли за стіл, і я побачив знайому тематику. Вони просто так сіли, і це дійсно нагадало мені картину да Вінчі. Їх було, може, п'ять чоловік, а я попросив сісти до столу ще кількох. Разом зі священиком вийшло 12. Зазвичай для такої фотографії я використовую інший фотоапарат. Але мені потрібно було би бігти до машини, виставляти світло. А я не хотів втратити атмосферу і не хотів занадто багато постановки. Не хотів говорити: «Ти дивись туди, а ти - сюди». Хотів, щоб все було природно. Для мене Великдень - найбільше свято в Україні. Я не думав про фото. Як людина просто хотів бути на Великдень разом з військовими, щоб підняти їм трохи настрій, щоб показати, що діаспора про них піклується. Але по дорозі сюди, як фотограф весь час тримав у голові образ священика, який править Службу Божу військовим. Дуже часто в Україні Великодня Служба Божа проходить вночі, коли навколо темно, тільки горять свічки. І така таємнича атмосфера дуже мені цікава. Фото для мене символічне тим, що отець Сергій представляє людину, яка була в «руському мірє», перейшла звідти. Він тут сидить посередині і ніби поєднує Схід і Захід України. На фотографії він дивиться вліво, і зліва якраз сидять медики. Священик лікує душі, а лікарі - тіла. І це символічно, що він повернений саме до медиків. 10 секунд - і фото було готово. Там маленький світ якраз падав на людей, ці старі стіни недобудованого заводу, Матір Божа на стіні ... Я додав на стіл дещо з їжі, в тому числі рибу, яка є символом в християнстві. На картині Леонардо да Вінчі 13 осіб разом з Ісусом Христом. Але на моїй фотографії - 12 разом зі священиком. Щоб наблизити фото до оригіналу, в фотошопі я додав ще одну людину. Але було вже багато коментарів в інтернеті, все питали, де тут Юда, а це питання мені вже не подобається. Чому потрібно шукати серед українських військових Юду? Тому я прибрав людину, яку додав ы  вирішив, що це буде офіційна фотографія моєї «Таємної вечері»: 12 людей разом з панотцем».

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme