Історія дня: Як з'явилися "чорні п'ятниці"

Вже багато років світ сходить з розуму через "чорні п'ятниці" - дні, коли розпродажі сягають апогею, а купити речі можна чи не в 10 разів дешевше
Depo.Життя
24 вересня 2016 11:00
ФОТО: depo.ua
Історія дня: Як з
Історія дня: Як з'явилися "чорні п'ятниці"

Втім, перша в історії "чорна п'ятниця", яка сталася рівно 147 років тому, принесла радість не всім.

Як зазначає depo.ua, у серпні 1869-го року очільники американської залізниці Erie Railroad Джей Гулд та Джеймс Фіск вирішили знайти можливість підвищити тариф на перевезення.

Для цього задумали складну і багатоступеневу операцію. Підприємці почали щодуху скуповувати золото, сподіваючись, що їхні дії підвищать ціни на зерно, а далі - і на послуги залізниці. Сам Гулд вклав у аферу $7 млн. 

Курс золота стрімко злітав вгору - лише у перший день ціна на метал підскочила на 40%. Можливо, ідея б і спрацювала, але втрутилась держава і викинула на ринок ще золота. Курс, який загалом виріс на 65% зразу ж знизився на 30%. День падіння ціни згодом назвали "чорною п'ятницею". 

Зачинателі кампанії не прогоріли, Гулду навіть вдалося заробити круглу суму у $3 млн. А от тим, хто в паніці купив золото по завищеній ціні, прийшлося не солодко. Гулда та Фіска засипали судовими позовами. Гулда навіть добряче побили на вулиці і зретою він був змушений залишити роботу. 

Історія дня: Як з'явилися

Невдала махінація добряче вдарила по фондовій біржій Нью-Йорка і по акціях американської залізниці. Чимало дрібних підприємців розорилося... Звичайно ж, історичну п'ятницю "пофарбували" у чорний колір, що інколи спантеличує учасників розпродажів. 

Історія дня: Як з'явилися

Однак є і інші версії походження терміну. Традиційно "чорними" називають п'ятниці після Дня Благовіщення. Мовляв, одного разу після святкування на дорогах Філадельфії був такий величезний затор, що більшість людей спізнилась на роботу.

А ще кажуть, що в цей день річні прибутки у працівників торговлі починають перевищувати витрати. І якщо витрати американські підприємці традиційно записували червоними чорнилами, для прибутків, мовляв, використовували чорні. Так і повелося...

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя