Історія дня: Як винахідник ліків від малярії змінив моду назавжди

Рівно 180 років тому британській хімік Вільям Перкін випадково зробив революцію у моді

Історія дня: Як винахідник ліків від мал…

Хлопчині було 18 років і про одяг він зовсім не думав. Натомість планував синтезувати хінін - порошок, який видобувають з тропічного хінного дерева і використовують для лікування малярії. На той момент натуральний порошок був дорогим, і попит на нього значно перевищував пропозицію.

Працював Перкін з продуктом переробки вугілля аніліном - доволі бюджетною речовиною. Експеримент ставив на Великодніх канікулах, у батьковому будинку.

Втім, наприкінці досліду на дні його пробірок утворювався лишень неїстівний коричневий мул. Хлопчина похнюпився і вирішив промити посуд спиртом (або ж, як стверджують інші джерела, продовжити експеримент) Вже під дією алкоголю сталася справжня несподіванка: на дні пробірки утворилася речовина яскравого кольору фуксії.

Так утворився перший в історії людства синтетичний барвник, який Перкін назвав маувеіном (від французького mauve - мальва, адже з цієї рослини французи навчилися видобувати фарбу ідентичного кольору). Загалом на той момент фарби видобували виключно з натуральних інгредієнтів - рослин, металів, мінералів. Наприклад, червоний та його відтінки отримували з кадмію, синій - з тропічних рослин, фіолетовий - з рідкісних молюсків, а блакитний - з лазуриту. Коштували фарби доволі дорого, а їх видобуток вартував титанічних зусиль.

Перкін зразу ж відчув сенсаційність свого експерименту - хлопець захоплювався живописом, і знав, чого вартий бюджетний барвник. Попри протести свого викладача залишив коледж, запатентував фарбу і відкрив у Лондоні фабрику з фарбування одягу, переконавши батька і братів підтримати його фінансово. До юного підприємця клієнти шикувалися у черги. Свої шати у Вільяма фарбувала навіть королева Вікторія.

Мимовільний винахід Перкіна перевернув легку промисловість догори дригом. Нарешті одяг соковитих яскравих кольорів став доступним широким масам.

Адже на рожевому підприємець не зупинився. Згодом з'явилося кілька відтінків фіолетового, малиновий та зелений барвники.

Винахід мав значення не лише для текстильної промисловості. Так, завдяки штучним барвникам медики могли виявляти туберкульоз, холеру, сибірську виразку. До цього вони залишалися невидимими для людини.

Цікаво, що Перкін займався фарбами лише до 36 років. Потім він продав фабрику і зайнявся розробкою методу, який дозволяє змінити органічну речовину на молекулярному рівні. Нова робота змінила і парфюмерний бізнес - разом з партнером Вільям зайнявся виробництвом парфумів.

На честь Вільяма заснували престижну премію у хімії, яка має назву Медаль Перкіна. Першу нагороду вручили самому Перкіну за рік до смерті.

Медаль вручають хімікам, які досягли вагомих результатів у споживацькій сфері. Серед переможців, наприклад, Карл Джерассі, який допоміг створити оральні контрацептиви.

Є і українець Любомир Романків, якій займався створенням індуктивних і магніторезистивних головок для запису інформації. Завдяки його відкриттям став можливим винахід CD-дисків та комп'ютерів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme