"Зробили дикунами нас": Голова сільради про початок обсервації в Нових Санжарах

20 лютого 2020 до селища Нові Санжари, куди привезли на обсервацію людей з Уханя, була прикута увага усієї України. Селяни збунтувалися проти розселення евакуйованих, палили шини, билися з поліцією і кидали камінням в автобуси. Рік по тому жителі Нових Санжар вже інакше ставляться до тодішніх подій, визнають, що дещо погарячкували, але досі ображаються на центральну владу, яка так з ними повелася

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
"Зробили дикунами нас": Голова сільради…
Фото: Голова сільради Нових Санжар Геннадій Супрун

Про це в ексклюзивному інтерв'ю Depo.ua розповів голова сільської ради Нових Санжар Геннадій Супрун.

- Люди шкодують про ті протести? Можливо, хтось тепер вважає свою реакцію надмірною?

Зустрічав я таких людей. Звісно, не всі однаково ставилися до цієї ситуації. Дехто переглянув свої погляди.

Але я ще раз наголошу, що те, що сталося – наслідок абсолютно проваленої комунікації. У нас по Конституції дозволені мирні протести. Люди вийшли, їх за це побили дубинками. Ще й при цьому зробили дикунами тих, хто відстоював свої інтереси, захищав своє здоров'я та своїх дітей за обставин, коли ніхто нічого людям не пояснив.

- Початок активних протестів припав на ранок 20-го лютого. Як тоді розгорталися події?

Мені зателефонували жителі Нових Санжар, сказали що  людей з Уханя хочуть привезти до нашого центру (медичний центр ВВ МВС України "Нові Санжари", - ред). Напередодні ввечері зібралися люди біля центрального входу у медичний центр, їх намагалися переконати, в тому числі представники селищної ради, що все це неправда і нічого такого не буде.

Принаймні тому, що про це не було нічого відомо. Центральна влада до останнього тримала у секреті місце розташування для обсервації. Але коли зранку на дорозі Полтава-Кременчук, на повороті на Нові Санжари – це за 2 км від самого селища, зібралася велика кількість військової техніки і почали гуртуватися нацгвардійці у людей розвіялися сумніви. Стало зрозуміло, що людей з Уханя привезуть саме до нас.

Люди вийшли, намагалися перекрити шлях до Нових Санжар. Натомість сюди стягували правоохоронців, бо розуміли, що просто так не вдасться доставити людей у селище.

люди заблокували дорогу у нових санжарах

- Були повідомлення про централізовану організацію бунту. Буцімто хтось розсилав повідомлення панічного характеру смс, підбурював місцевих. Зараз ви знаєте чітко, хто стояв за організацією протестів?

Не можу стверджувати на 100%, люди самоорганізовувалися. Були особи, які на мою думку, не були місцевими. Спілкувалися між собою російською мовою. Я зокрема таких чотирьох бачив, вони провокували правоохоронців на різні дії. Але саме їх і не затримали (загалом у той вечір затримали 24 особи, - ред). У людей був великий страх стосовно цієї невідомої хвороби, до того ж на центральних каналах напередодні багато було інформації що у Тернопільській, Львівській області мирні жителі також виходили перекривали дороги з метою не допустити розміщення евакуйованих на їхній території.

Чіткого роз'яснення центральної влади хто і куди їде, не було. Інформаційний вакуум. Завжди, коли інформації недостатньо, породжуються різні чутки. Ну а найбільше стурбовані мешканці Нових Санжар і навколишніх сіл були питанням, навіщо розміщувати евакуйованих у мед центрі, який знаходиться фактично у центрі селища. За 15 метрів від нього – багатоповерхівка, житловий будинок.

І замість роз’яснень людей переконували, що нікого тут розташовувати не будуть, що все це паніка мовляв, розходьтеся. Приїхали з обласної адміністрації, говорили. Натомість велика кількість техніки і нацгвардійців свідчили про інше

- Намагалися людей якось заспокоїти, розвести по домах на рівні сільради?

Певні спроби були, але це було важко. На світанку 20 лютого нацгвардійці почали людей бити за те що вони нібито перекривають дорогу, це спровокувало підбурювання ситуації, люди почали організовуватися, щоб протистояти застосуванню сили. Знаєте, якщо сусіда хтось поштовхав, то добрий сусід вийде свого сусіда захищати. І тут так було.

люди у сутычках у новых санжарах

Хочу додати, що великих конфліктів і сутичок можна було б уникнути, якби з людьми говорили. Проблема у відсутності комунікації. Люди б зрозуміли.

По телеканалах тоді розповіли, що усі п'яні повиходили, усі хулігани – це відверто неправда. Були поодинокі, але підкреслю – поодинокі випадки, коли деякі чоловіки напідпитку неналежним чином себе поводили. Це правда, але це стосувалося поодиноких випадків, а не усіх.

Побиття вікон в автобусах належить до тих поодиноких випадків?

Ймовірно. Але у нас, у мене залишається дуже багато запитань до влади. Чому не завозили людей у світлу пору доби? Чому це робили якимись окільними шляхами? Навіщо було так ускладнювати логістику? Тобто, розмістили людей у центрі Полтавської області, при цьому зразки аналізів евакуйованих забирали літаком, який прилітав з Києва в Полтаву, з Полтави на автомобілі приїжджали, брали зразки, і знову літаком з Полтави летіли на Київ. Невже не можна було в якомусь оздоровчому закладі під Києвом їх розмістити, за межами населеного пункту? Не було б протестів. Збереглися б кошти. Літак – це ж дорого. Мені так здається...

До того ж якщо вже побачили, що зібралися люди – ну навіщо їх ламати через коліно. У будь-якій операції мають бути варіанти А, Б і В, як мінімум. А вони вирішили йти по варіанту А і до кінця, чого б це не коштувало.

Як швидко змінилися настрої у людей? Коли населення "відійшло" від тих подій?

Люди були обурені, що з ними так вчинили, не прислухалися до їхньої думки. Можна було розглянути будь-які варіанти, у нас навіть поблизу селища є оздоровчі табори де можна було б розмістити евакуйованих.

Протести припинилися швидко, а після звільнення обсервованих потихеньку вщухали пристрасті. Люди дещо заспокоїлися, але ж з часом почала розповсюджуватися хвороба по Україні. На цей час в нас з початку епідемії понад 700 осіб перехворіло на коронавірус. І на жаль, 12 людей померло від ковіду померло. Перший випадок тут зафіксували у серпні.

нацгвардія у сутичках в нових санжарах

- Реакція на евакуацію у певних людей була однозначна. А як місцеві ставляться до пандемії зараз? Дотримуються карантинних вимог, можливо, особливо відповідальні?

Люди є різні. І якби дійсно дотримувалися усіх рекомендованих заходів, то у нас набагато би спокійніше пройшла ця пандемія, з меншими наслідками. Не було б стільки хворих, не було б смертей.

Прикро визнавати, що до цього часу є легковажні люди, які не вірять у серйозність цієї хвороби. Є й ті, хто не вірить в її існування у цілому. У мене от двоє знайомих, які стверджували, що цю хворобу вигадали. Вони кардинально змінили свою думку після того, як захворіли.

Читайте також - Рік по Нових Санжарах: Що стало з селом, яке воювало проти привезених з Уханя і як склалися долі учасників подій

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme