Їх вже 60 тисяч: Де в Криму ховаються справжні терористи

Крим до 2014 року був вельми спокійним місцем, де про екстремістів згадували тільки під час навчань силовиків і на прес-конференціях. Після окупації Крим наче підмінили – його наводнили терористи, з якими тамтешні силовики постійно боряться. Тепер на порядку денному постійно обшуки, затримання і суди

Їх вже 60 тисяч: Де в Криму ховаються сп…

Сьогодні зранку кримські правозахисники повідомляють про чергові масові обшуки і затримання в Симферополі і Білогорську. Повідомляється про обшуки в 24 домівках, 17 затриманих, 15 з них в ході обшуків, ще двох схопили серед тих, хто прийшов підтримати родини постраждалих від обшуків.

Задумайтесь – чергові затримання і обшуки. Це вже стало звичним явищем, в тому числі – для самих активістів. Кожен з тих, хто займається захистом прав людини в Криму, чи сповідує якусь іншу віру крім православної, вже точно знає, що будь-якого дня на світанку в його домі можуть вибити двері і юрба "вєжлівих людей" зі зброєю потягне тебе під руки в автозак. Переверне все в домі догори дригом. Налякає дітей.

Затримані: приватні підприємці, журналісти, громадські активісти, багатодітні батьки.

Ремзі Бекіров – відвідував всі суди по політичних справах і вів звідти трансляції.

Оман Арифмеметов – громадський активіст, допомагав родинам політв’язнів, передавав харчі і речі в СІЗО.

Яшар Муедінов – будівельник. Батько 8 дітей

Це тільки для прикладу, інформація по кожному постраждалому від роботи російських силовиків уточнюється. В багатьох вдома залишилися літні батьки і вагітні дружини з неповнолітніми дітьми.

З 2014 року окупаційна влада кинула за грати більше сотні кримчан. В тюрмах окупованого Криму і Росії перебувають близько 30 засуджених на різні терміни (від 3 до 12 років) кримчан-політвязнів, під слідством ще близько півсотні.

Щонайменше половина з них – кримські татари, затримані, в тому числі, за підозрою в участі в Хізб-ут-Тахрір – організації, яку на Росії оголосили терористичною.

Мета Хізб ут-Тахрір – встановлення всесвітнього халіфату (ісламської держави, де всі житимуть по шаріату) ненасильницьким шляхом. Хізби твердять, що в жодній країні вони не закликають до зміни конституційного ладу. Вони розділяють країни світу на мусульманські і не мусульманські з тим, що прихід до влади політично не можливий там, де переважна кількість громадян є християнами. Оскільки мусульмани не можуть дотримуватися одних приписів віри і ігнорувати інші, а в сучасному світі із сучасними законами це неможливо, вони мріють про халіфат, де зможуть жити по шаріату. Але не в Україні, наголошують хізби.

"Росія - єдина країна в світі, де "Хізб ут-Тахрір" визнано терористичною організацією. Терор, тобто досягнення цілей насильницькими засобами, не відповідає принципам роботи "Хізб ут-Тахрір". Його мета дійсно – халіфат, але досягнення не через насильство, а через переконування людей, щоб вони прийняли його серцем. "Хізб ут-Тахрір" - це не ІДІЛ і є інформація, що ІДІЛ проводить страти членів "ХТ", бо вони насмілюються критикувати ІДІЛівців за те, що вони всупереч ісламським канонам намагаються насадити халіфат шляхом насильства, - пояснює в коментарі Depo.ua юрист ГО "Правозахисний рух Криму" Енвер Кадиров. – Тому єдине, що може підтвердити членство в ХТ -  розмови. Наприклад, як справи в Криму шиють: лінгвістична експертиза показує, що звучить слово «сугбет» і це вже є ознакою того, що відбувається зібрання "Хізб ут-Тахрір". А сугбет - це запрошення до діалогу, будь яка розмова коли мусульмани збираються". 

Можна по різному ставитися до мрій навернути людей в свою релігію і потім більшістю встановити свої правила для всіх, включаючи меншість, але поки будь-який громадянин не порушує законів, затримувати його неможна. А в Криму затримують, фактично, за масові зібрання, на яких обговорюється іслам. Причетність до "Хізб-ут-Тахріру" силовики довести не можуть, хіба що знайдуть заборонену літературу. Яку самі ж часто і підкидають.

Хоча треба пам’ятати і те, що в Криму тероризм і релігійний екстремізм – це тільки привід для того, щоб затримати активіста і налякати інших.

"Затриманих підозрюють в участі в "терористичній організації "Хізб ут-Тахрір". Я читаю список і погляд вихоплює знайомі прізвища та імена. Затримано одного з активістів, який кожен раз коли ми зустрічаємося на суді в Криму, запитує чи встигла я поснідати. Вони часто давали мені коментарі, були героями для моїх матеріалів. І найважливіше: вони мої очі і вуха, коли я перебуваю поза півостровом. І ваші теж. Всіх, хто хоч трохи цікавиться тим, що насправді відбувається в Криму. Те що зараз відбувається з "Кримською солідарністю" називається одним простим словом - зачистка. І коли я запитала в однієї з активісток щойно: "Друзі, ви тримаєтеся?", Вона відповіла мені: "Ми тримаємося. І працюємо." Ви можете навіть посадити зараз всіх цих людей, і дітей, які залишилися без батьків буде вже не 113. Але на їхнє місце прийде в 10 разів більше. Тому що солідарність працює саме так", - пише Олександра Єфімова, актівістка "Кримської солідарності".

За словами голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, силовки підкидають під час обшуків заборонені книжки і предмети.

"Сьогоднішні вторгнення російських окупантів в будинки кримських татар є актом найбільш масового порушення прав людини в окупованому Криму, скоєних окупантами в один день. Вже відомі випадки підкидання при здійсненні обшуків заборонених предметів і книг. Очевидно, в окупованому Криму почалася нова, ще більш жорстока хвиля репресій і гонінь на кримських татар, метою яких є спроба привести їх у повну покірність окупантам", - зауважив він.

Крім участі в "Хізб ут-Тахрір", кримчан заарештовували за участь в мирному мітингу за цілісність України 26 лютого 2014 року, це так і називається в Криму - "справа 26 лютого". Нагадаємо, наступного дня в Симферополі з’явилися так звані зелені чоловічки, які виявилися російськими військовими.

Залякування і арешти – улюблений метод російської боротьби з незгодними (після того як довелося припинити масові розстріли). Кримські татари не влаштовують масових заворушень, ба більше, ненасильницький опір є однією з національних ідей. Але всі ми пам’ятаємо, як в Криму почали арештовувати навіть пенсіонерів з плакатами.

Після низки чергових обшуків і затримань кримських татар за звинувачуванням в тероризмі 76-річний Сервер Караметов вийшов на одиночний пікет із плакатом "Наші діти – не терористи" під будівлю суду. Діда, страждаючого на хворобу Паркінсона, судили, крім незаконного мітингу, ще й за опір поліції і запроторили за грати на 10 діб.

Наступного дня на такі ж пікети вийшли ще семеро старих. Їх також затримали, але люди продовжили виходити. Оцініть сарказм - побачивши акцію старих, кримськотатарська молодь започаткувала свій флешмоб: "Наші діди – не терористи".

Щодо дітей, через масові арешти без батьків залишилося вже 113 малих. Сьогодні до них приєднаються ще близько двадцяти. Переважно це діти з кримськотатарських родин, що ретельно дотримуються ісламу – саме таких ФСБ записує в хізби і заарештовує як терористів. Такі родини патріархальні, в них багато дітей і жінки займаються домогосподарством, доки чоловіки заробляють гроші.

Щоб підтримати дітей і їхні родини, в Криму започаткували громадську ініціативу "Бізім балалар" (в перекладі з кримськотатарської "Наші дітки") і збирають гроші, іграшки, влаштовують для малечі гуртки, змагання і туристичні вилазки. 

А кримська так звана "влада" влаштовує їхнім батькам обшуки, допити і тортури. Не дозволяє побачення з родинами, перешкоджає дотримуватися норм ісламу і не допускає адвокатів.

Сьогоні чисельність міліцянтів, ФСБшників і збройних сил РФ в окупованому Криму експерти оцінюють приблизно в 60 тисяч. З перспективою нарощування до 100-120 тисяч. З них шість тисяч - тільки співробітники спецслужб. Ці люди за непогану зарплатню, пільги і службове житло тероризують корінний народ Криму, який окупували, насадавши свої закони і правила. І оголошують терористами своїх жертв.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme