Хто навчатиме українській мові українську владу

Чимало українських урядовців демонструють ганебне незнання державної мови, при тому, що вивчити її на прийнятному рівні можна за 72 години
Depo.Життя
4 травня 2016 12:00
ФОТО: depo.ua
Хто навчатиме українській мові українську владу
Хто навчатиме українській мові українську владу

Журналіст depo.ua досліджував, скліки треба часу та грошей, щоб навчитися українській мові людині, яка знає російську.

Багато хто серед українських можновладців: як нових так і старих, як вітчизняних так і "імпортних", які стали громадянами України нещодавно, не володіють, чи майже не користуються українською мовою. Серед них: Міхеіл Саакашвілі, Ека Згуладзе, Хатія Деканоїдзе, Арсен Аваков, Войцех Бальчун, майже всі члени "Опозиційного блоку". Зважаючи на ситуацією із державною мовою в країні, це доволі дивно.

І одна справа поляк Бальчун, який, до речі, вже повідомив, що вчить нашу мову, і з "опоблоком" зрозуміло, що то така їхня "фіча", але наприклад Саакашвілі чи Аваков давно могли б розмовляти не російською чи "бе-бе-бе", а мовою держави, якій служать. Постійно.

Хоча… може, вони не мають можливості вчитися? Велика зайнятість, втома, брак часу з невмінням організувати власний навчальний процес. Пригадується, що в Криму, ще за часи президентства Ющенка, чиновникам сімферопольського міськвиконкому держава спеціально наняла викладача, щоб вони красиво і грамотно перейшли з російської на українську мову.

То інша справа, що не в коня пішов корм… Але чи є зараз в Верховній раді та Кабміні викладачі чи репетитори з української?

В секретаріаті Кабінету міністрів повідомили, що КМУ – орган колегіальний і взагалі не має співробітників. Тож за бажанням мати штатного репетитора його мусить наймати окремо кожний міністр. Є мовні курси, і не тільки з ділової української, а й з англійської та інших мов, при секретаріаті Кабміну, але вони тільки для співробітників секретаріату і міністри їх відвідувати права не мають.

З Верховної ради відповідь на запит depo.ua, направлений у вівторок 26 квітня, на час публікації цієї статті так і не надійшла.

Дослідження ринку репетиторів з української мови показало, що знайти викладача української, як іноземної непросто, (бо більшість займається тим, що готує школярів до ЗНО), але можливо. Один викладач з трьох погоджується навчати дорослу людину, яка не знає української. В Полтаві, Ровно, Чернігові за такі послуги беруть від 50 грн за годину, але зазвичай не готові займатися по Skype.

Хто навчатиме українській мові українську владу - фото 1

Професійний викладач української мови та літератури киянка Вікторія береться навчити українській дорослих, в тому числі – іноземців. За зайняття бере сто гривень за годину. Вікторія запевняє, що людину, яка знає російську, навчитися грамотно висловлюватися українською на мінімальному рівні можна за два місяці, за умови двох занять на тиждень.

"В мене був такий досвід, російський бізнесмен, який хотів вести справи в Україні, вирішив вивчити українську мову. З третього заняття він навчився формулювати думки на українській мові і вже через три місяці він нормально розмовляв, справлявся з акцентом, робив наголоси", - розповідає вона.

Береться Вікторія навчити українській і людину, яка не знає російської. Каже, що російськомовним з одного боку вчитися легше, бо схожі алфавіт і граматика, але з іншого боку, якщо людина не володіє російською, вона не плутатиметься в словах, намагаючись виявити, яке промовляється так само, а яке слово має інший зміст.

"Щоб вивчити українську англомовній чи польськомовній людині треба буде трохи більше часу, але скільки саме залежатиме від здатності людини до вивчення мов. І за три місяці активних занять можна"

Хто навчатиме українській мові українську владу - фото 2

Репетитор з української Олесь Обертас презентує себе як "автор тестів ЗНО та сертифікований вчитель-екзаменатор ЗНО з української мови та літератури", що має "успішний досвід роботи зі "складними" підлітками та VIP-персонами (діти бізнесменів, депутатів тощо), а також дорослою аудиторією: бізнесменами, VIP-персонами, іноземними громадянами.

Пан Олесь бере за годину 20 доларів, а навчити українській обіцяє за 2-3 місяці (по шість годин на тиждень) за умови, що людина хоч трохи знає російську.

Найскладнішим у вивченні української мови він називає відмінювання і вимову.

Загалом, якщо вірити викладачам, українську можна опанувати за три місяці настирливих занять і коштує це не так багато навіть для народного депутата, міністра чи голови державної установи.

У чому ж тоді справа? В лінощах?

АЗАРОВ – ЛІНГВІСТИЧНИЙ ДЕБІЛ

До речі, про вимову. Українська колишнього голови уряду України Миколи Азарова - азірівка стала легендою. Кілька років українці сперечалися: це він знущається з української чи просто лінгвістичний дебіл.

На думку опитаних нами викладачів, скоріш за все – друге.

Хто навчатиме українській мові українську владу - фото 3

"Деяким людям, особливо з віком, складно прилаштувати свій артикуляційний апарат до нової мови. І навіть якщо людина півжиття в країні проживе, не зможе говорити її мовою правильно", - вважає Вікторія.

Цікаво, чи опанував Микола Янович хоча б "московський акцент"?