Хто буде предстоятелем і як оберуть: Все, що треба знати про Об'єднавчий Собор

Сьогодні у Софії Київський створять помісну церкву і обиратимуть предстоятеля

Найважливіша подія в релігійному житті України, а також, не побоїмося сказати, і православного світу, сьогодні відбувається в Києві. У Софії відбувається Об'єднавчий Собор православних церков. На ньому має бути створена незалежна об'єднана Українська православна церква, а також обраний її предстоятель.

Також повинен бути затверджений статут православної церкви із рекомендаціями Вселенського патріархату. Одна з них напряму стосується назви церкви. У Константинополі її бачать Автокефальною православною церквою в Україні.

Хто братиме участь

У Софію Київську мають приїхати близько 192 делегатів. На вимогу Константинополя, кожен архієрей повинен привести з собою священика та мирянина (або ченця).

За попередніми даними, від УПЦ КП будуть присутніми 42 архієреї з кожним із яких прийде священик та мирянин. Разом - 126 делегатів.

Від УАПЦ прийде 12 єпископів. Із священиками та мирянами це буде 36 делегатів.

Від УПЦ МП, попри заборони і погрози митрополита Онуфрія, очікується присутність 10 єпископів. Зі священиками та мирянами всього буде 30 осіб. Хоча станом на ранок прибуло всього двоє - митрополит Олександр (Драбинко) та митрополит Вінницький і Барський Симеон.

За попередніми підрахунками, у Соборі візьмуть участь: 64 архієрея, 64 священики і 64 мирян. Загалом і виходить 192 особи.

Собор проведе митрополит Галльський Еммануїл. В 2014-му році в Києві він проводив інтронізацію предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія. Раніше обіймав посаду місцеблюстителя Західноєвропейського екзархату російських парафій.

Окрім цього, в роботі Собору братимуть участь екзархи Вселенського патріархату в Україні єпископ Едмонтонський Іларіон та архієпископ Памфілійський Даниїл (Зелінський).

Також має прийти на захід президент України Петро Порошенко, який потім вийде на Софійську площу до людей, які з'їхалися автобусами з регіонів. До них додадуться кияни та преса. Журналістів на Собор не пустять. Він буде в закритому режимі.

Яку створять церкву

У Вселенському патріархаті запропонували статут, згідно із яким Українська об'єднана православна церква буде незалежною, але в суперечках наших єпископів вищою інстанцією буде Вселенський патріархат. Створена автокефальна церква має стати 15-ю, яка діє під проводом Вселенського патріархату. І саме таке місце вона займатиме у диптиху помісних церков.

Сам диптих сьогодні має такий вигляд: 1. Константинопольська. 2. Олександрійська. 3. Антіохійська. 4. Єрусалимська. 5. Російська. 6. Сербська. 7. Румунська. 8. Болгарська. 9. Грузинська. 10. Кіпрська. 11. Елладська. 12. Албанська. 13. Польська. 14. Чеських земель і Словаччини.

Як обиратимуть предстоятеля

Голосування за предстоятеля буде таємним і проходитиме в два тури. Оскільки Собор буде помісним, то право голосу на ньому матимуть не тільки архієреї - не просто так вони беруть із собою священиків та мирян. Кожен писатиме на папірці одну кандидатуру. Потім з них обирають трьох, що набрали більше голосів. І з цих трьох, знову таємно, обирається єдиний, який і стане предстоятелем нової церкви.

Головні претенденти на посаду предстоятеля

13-го грудня на Архієрейському Соборі УПЦ Київського патріархату визначилася з власним кандидатом. За неофіційною інформацією, ним стане митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній (Думенко). Він вже 5 років є заступником Філарета і його правою рукою. Знає грецьку мову, жив в Афінах. Варто нагадати, що Вселенський патріарх Варфоломій наполіг, щоб предстоятелі УПЦ КП Філарет та УАПЦ Макарій не висували свої кандидатури. Філарет спочатку хотів не прислухатися до поради, але все ж таки підтримав висування Епіфанія.

Також одним із можливих кандидатів на посаду предстоятеля називають митрополита Вінницького та Барського УПЦ МП Симеона. Він досить близький до президента Петра Порошенка і його можливу кандидатуру пов'язують із бажанням Порошенка контролювати церкву.

Компромісним варіантом також вважають константинопольського екзарха, архієпископа Памфілійського УПЦ у США Даниїла (Зелінського). Він цілком відповідає інтересам Вселенського патріархату. Там не приховували, що не дуже хочуть предстоятеля від Київського патріархату. Після Архієрейського Собору 13-го грудня на сайті Константинополя orthodoxia.info з'явилася стаття з критикою зібрання. Його називали незаконним і звинувачували Філарета в тому, що він хоче зберегти владу в новій церкві руками свого ставленика Епіфанія.

До речі, під час Собору кожен із запрошених ієрархів може запропонувати власну кандидатуру на предстоятеля помісної церкви.

Томос

Автокефалія української церкви вже була узгоджена у Вселенському патріархаті восени. Простіше кажучи, Томос вже наданий - лишилося тільки приїхати і забрати. Коли буде обраний предстоятель новоствореної незалежної Української православної церкви, він має поїхати в Константинополь на співслужіння з Вселенським патріархом, де отримає затверджений Синодом Томос. Наступний Синод Вселенського патріархату буде в січні. У ЗМІ вже фігурувала дата отримання Томосу - 6 січня 2019-го.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна