Хіросіма та Нагасакі: Як бомбили Японію 71 рік тому

Під час Другої світової війни 6 серпня 1945 року о 8.15 ранку бомбардувальником США B-29 "Енола Гей" було скинуто атомну бомбу на Хіросіму
Depo.Життя
6 серпня 2016 10:00
ФОТО: depo.ua
Хіросіма та Нагасакі: Як бомбили Японію 71 рік тому
Хіросіма та Нагасакі: Як бомбили Японію 71 рік тому

Від вибухів миттєво загинуло 70 000 мешканців Хіросіми та 60 000 мешканців Нагасакі. З серпня по грудень 1945 року загальна кількість тих, хто помер від ран і хвороб, спричинених радіацією, склала близько півмільйона осіб у обох містах, нагадує depo.ua.

Цей день назавжди залишиться в історії світу, а наслідки від використання ядерної зброї ніколи не забудуться людством.

Досі бомбардування Хіросіми й Нагасакі залишається єдиним випадком застосування ядерної зброї в історії людства. Уряд США вирішив скинути бомби, вважаючи, що цим пришвидшить закінчення війни, і не буде необхідності у веденні тривалих кривавих боїв на головному острові Японії. Японія капітулювала, поклавши таким чином кінець війні.

"Сьогодні, 16 годинами раніше, на місто Хіросіма, де розташовувалася військова база японців, була скинута бомба потужністю більше 20 тисяч тонн в тротиловому еквіваленті і здатна викликати вибухову хвилю, яка в дві тисячі разів перевищує хвилю від найпотужнішої бомби. Майже все живе, люди і тварини, були буквально спалені дотла ", - повідомлялося в той день.

МАЛОВІДОМІ ФАКТИ

Ядерна атака знищила дві третини жителів Хіросіми. У 1942 році його населення становило майже 420 тисяч осіб. Після 6 серпня 1945, коли в небі над містом спалахнуло 20-кілотонне "сонце", з них залишилося в живих лише 137 тисяч. В атомному вогні загинули практично всі чиновники та військові, що перебували саме в центрі міста. В тому числі і мер Хіросіми Авая Сенкіті.

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 1

Літак, із якого було скинуто на Хіросіму атомну бомбу, його командир полковник ВПС США Пол Тіббітс назвав "Енола Гей", на честь своєї матері. А корпус "малюка", кількома годинами пізніше забрав життя сотень тисяч японців, був списаний написами, на зразок радянських - "На Берлін!" - на снарядах і бомбах, відомих за військовими фотографіями.

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 2

Людей, які вижили після атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі, японці називають "хібакуся", що означає "ті, хто зазнав наслідків вибуху". Попри те, що уряд надає їм всіляку підтримку і вони отримують спеціальну грошову допомогу, ставлення в суспільстві до них неоднозначне.

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 3

І самі "хібакуся" і їхні діти відчувають проблеми з прийманням на роботу. З ними також неохоче вступають у шлюб, побоюючись народження дітей з відхиленнями. Багато японців досі вірять, що променева хвороба є спадковою.

Символом жертв атомного бомбардування став паперовий журавлик-оригамі. Їх щороку приносять у Дні пам'яті в парки миру, створені в Хіросімі та Нагасакі. Початок цієї історії - трагічний. Традицію заклала 12-річна Садако Сасакі. 6 серпня 1945 року дівчинці було всього два роки. Її будинок був повністю зруйнований вибухом, але сама вона не отримала опіків або поранень. Проте її все ж таки не оминула доля рідної Хіросіми - разом із матір'ю вона потрапила під радіоактивний дощ. У 1954 році їй був оголошений вирок - "лейкемія", яку в Японії називали атомною хворобою. Лікарі сказали, що надії на одужання немає, але Садако Сасакі продовжувала сподіватися. І вирішила втілити в життя викладене в старовинній японській казці, де говорилось, що найзаповітніше бажання людини, яка складе тисячу журавликів-оригамі, буде виконане.

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 4

За легендою, дівчинка зуміла скласти всього 644 журавлики. Її друзі закінчили за неї роботу, і вона була похована разом із паперовими фігурками. Перший пам'ятник Садако Сасакі з паперових журавликів в руці був відкритий в Японії в 1959 році. Сьогодні пам'ятники дівчинці встановлені в багатьох містах світу. В тому числі, і в США.

Удар по Нагасакі завдали тільки тому, що над початковою метою ВВС США - містом Кокура - була погана видимість через хмари.

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 5

У сучасних Хіросімі і Нагасакі кипить життя, але майже кожне місце в цих містах нагадує про трагедію.

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 6

Хіросима та Нагасакі: як бомбили Японію ядерною зброєю 71 рік назад - фото 7

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя