Гройсмана не відпустили у відставку: 16 причин, чому

Володимир Гройсман подав у відставку з посади прем'єр-міністра України, але Рада за це не проголосувала. Підтримали всього 97 нардепів

Гройсмана не відпустили у відставку: 16…
EPA

Як Гройсман керував країною і за що йому можна подякувати зараз і в майбутньому, читайте в матеріалі Depo.ua.

Володимир Гройсман - колишній мер Вінниці (найкомфортніше в Україні місце для життя за даними рейтингів), міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, який запам’ятався тим, що став автором реформи децентралізації, голова Верховної Ради України.

14 квітня 2016 року після відставки Яценюка, депутати проголосували за наступного прем'єра Гройсмана. Тоді багато хто сприймав його виключно як креатуру президента Порошенка, але молодий амбітний прем’єр втримав країну від дефолту, стримав інфляцію і запровадив низку глобальних, може не завжди зрозумілих простим людям і популярних, але необхідних реформ.

Втримано інфляцію

Після призначення прем'єром Володимир Гройсман назвав своїм головним завданням відновлення стабільності в країні, де триває збройний конфлікт і окупована частина територій. У 2015 році ВВП України, яка потерпала від агресії збоку Росії, впав на 9,9%. За підсумками 2018 року інфляцію вперше від зміни влади у 2014 вдалося втримати у межах 10%.

Бюджетне планування

Команді Гройсмана вдалося вчасно виплачувати борги і зменшувати дефіцит бюджету. Країна почала є жити на свої кошти. Державний і гарантований борг у 2018 року знизився до 60,9% ВВП, бюджетний дефіцит – до 1,7% при плані 2,4%.

Вперше запроваджено середньострокове бюджетне планування, яке дозволило чіткіше планувати великі інфраструктурні проекти. Завдяки зваженій бюджетній політиці поступово зменшується боргове навантаження на бюджет і бюджетний дефіцит.

Відновлено кредитування

Завдяки зусиллям команди Гройсмана було відновлено кредитування Міжнародного валютного фонду, що у майбутньому допоможе державі розрахуватися з боргами.

Значно виросли зарплати і пенсії.

Соціальні стандарти

З 1 січня 2017 року мінімалка була збільшена в два рази - з 1600 до 3200 грн на місяць. Загалом від квітня 2016 до початку 2019 мінімальна зарплатня зросла у три рази - до 4173 грн.

Середня зарплатня зросла в три рази (в грудні 2018 р. цей показник досяг 10 573 грн).

Підвищення мінімалки дозволило знайти кошти для пенсій, адже поточні пенсійні виплати фінансуються за рахунок надходжень до Пенсійного фонду від сплати Єдиного соціального внеску. Від квітня 2016 до початку 2019 мінімальна пенсія зросла на третину - до 1497 грн, а середня - у 1,7 раза, до 2899 грн.

Звісно, це не величезні суми, вважаючи, як за ці роки змінився курс національної валюти, але все одно суттєво.

Оздоровлення бізнес-клімату та інвестиції

Кабінет Міністрів скасував більше 760 застарілих нормативів, які заважали підприємцям і створювали підґрунтя для корупції, удосконалив закон "маски-шоу стоп".  Як результат, за 9 місяців 2018 капітальні інвестиції, порівняно з аналогічним періодом 2017 року, зросли на 19,9%, експорт  збільшився на 10%  (до $53,8 млрд), збудовано і реконструйовано близько тисячі  виробничих об’єктів.

У квітні 2017 року було запущено систему автоматичного відшкодування ПДВ - однієї з найбільших проблем бізнесу, що працює в Україні.

За підсумками 2016 року Україна отримала 3,284 млрд доларів прямих іноземних інвестицій. За 2018 - 2,355. В цьому ж році українські трудові мігранти перерахували додому близько 11 млрд грн, випередивши інвесторів у понад 5 разів.

Підтримка аграріїв і малих фермерів

В 2018 році на підтримку тваринництва з бюджету було виділено 2,4 млрд грн. Завдяки цьому  збудовано 51 новий тваринницький комплекс, дотації покрили утримання 670 тис великої рогатої худоби. Урядові програми сприяли активному оновленню сільськогосподарської техніки. В якості допомоги на купівлю техніки в 2018 р аграрії отримали з бюджету 913 млн.грн. Загалом було закуплено 17 182 одиниць техніки на загальну суму 4,4 млрд грн.

Окрему увагу уряд приділяє підтримці малих і середніх фермерів. 7 554 фермерських господарств отримали 763,9 млн грн. бюджетної підтримки. В минулому році країна отримала рекордний за всю історію незалежності України врожай зернових – 70 млн т.

39% валюти надійшло в країну від експорту аграрної продукції, а це 18,6 млрд. доларів.

Армія

На цю галузь регулярно виділяються значні кошти. В 2018 році було виділено 191,7 млрд грн. Три млрд грн інвестовано державою в розвиток виробничих потужностей ОПК.

Завдяки урядовій ініціативі в бюджет-2018 вперше було закладено 1,6 млрд. грн на програму забезпечення житлом поліцейських та працівників ДСНС. Військовослужбовці ЗСУ, Нацгвардії, ДСНС та інших військових за бюджетний кошт придбали 3,2 тис квартир

Енергонезалежність

На шляху до енергонезалежності відбулося збільшення власного видобутку газу.  В минулому році власний видобуток зріс на 2,5% до показників попереднього року (до 21 млрд м3). А імпорт газу скоротився на 24,8% (з 14,1 до 10,6 млрд м3). Крім того, Україна на 30% зменшила залежність від постачання ядерного палива з Росії.

 Одночасно уряд підтримує проекти, які дозволяють скоротити споживання енергоресурсів. Так, в минулому році на "теплі" кредити виділено 1,1 млрд грн. (отримано 22,5 тис "теплих" кредитів).

Ще одне непопулярне, але важливе досягнення – вирівнювання тарифів на газ для населення та промисловості за принципом імпортного паритету.

Децентралізація

Гройсман, який прийшов в уряд з місцевої влади, завжди активно просував тему децентралізації. Реформа дійсно докорінно змінила бюджетні потоки між "центром" і регіонами. У 2018 доходи місцевих бюджетів без міжбюджетних трансфертів становили 262 млрд грн проти 70 млрд грн у 2014 році. Місцеві громади отримали право вирішувати, куди скеровувати ці кошти - на ремонт доріг, будівництво шкіл та лікарень, покращення адміністративних послуг, створення нових підприємств чи будівництво нових фонтанів.

Припинення торгівлі з Донбасом

В лютому 2017 року урядові Гройсмана довелося швидко вирішувати, чи продовжувати торгівлю з тимчасово не контрольованими територіями. Спочатку уряд був змушений оголосили надзвичайний стан в енергетиці, а у березні з подачі уряду РНБО розглянув, а президент затвердив рішення про тимчасове припинення вантажних перевезень через лінію розмежування на Донбасі. Наслідки цього рішення виявилися не такими страшними, як передбачали деякі експерти.

Медична реформа,

В цій галузі відбулася така кількість реформ, що їх вистачило би на кілька окремих статей.

Зокрема, було скасовано прив'язку до лікаря за пропискою, запроваджено закупівлю ліків через міжнародні організації, запущено програму "Доступні ліки", а ще електронні рецепти і електронні картки.

25 млн громадян вже обрали сімейного лікаря (це 60% населення), завдяки зміні системи фінансування зарплати лікарів зросли в 2-3 рази, відшкодовано 18 млн рецептів по програмі "Доступні ліки".

Реформа ще триває і необхідно багато чого зробити, але не можна не помітити кардинальних позитивних зрушень.

Реформа освіти

В рамках освітньої реформи запустили 12-річну школу, змінили підхід до навчання у молодших класах - менше правил, більше ігор, навчання для вчителів, виділяли субвенції на парти-трансформери і на ремонт туалетів у школах. Минулого року в Україні вперше на офіційному рівні заговорили про проблему булінгу і ухвалили закон для протидії цькуванню у школах.

Також уряд виконує обіцянку ліквідувати черги в дитячі садочки: за минулий рік у дитсадках створено 24,2 тис. місць, на 13,2 тис. скорочено чергу до дитсадків.

Дороги

Модернізацію транспортної інфраструктури уряд Гройсмана називає одним із своїх головних досягнень. За даними уряду, за останні три роки було відремонтовано 6800 км доріг - стільки ж, скільки за попередні 9 років.

Спрощення надання адмінпослуг

Приємний побутовий бонус для населення – спрощення надання адміністративних послуг. Наразі понад 118 послуг уряд вже запровадив в електронному режимі, у 2019 році буде впроваджено наступних 50. Серед послуг, які сьогодні громадяни можуть отримати в електронному вигляді - реєстрація дитини, ФОП, отримання довідки з земельного кадастру та ін.

Реформа держслужби

Реформа державної служби це прозорі конкурси, в яких можна брати участь повністю в електронному форматі, що допоможе уникнути влаштування на роботу за знайомствами. Крім того, запроваджується система оцінювання державних службовців, яка дозволить стимулювати прогресивних працівників та вчасно звільняти непрофесійних.

Відсутність популізму

На відміну від Азарова з його "не треба скігліті" і Яценюка з його стіною на кордоні, Гройсман завжди поводився стримано, зайвих обіцянок не давав і в популізм не скочувався.

За даними експертів VoxCheck, цитати прем'єра, в основному, стосуються виконаної урядом роботи, опису законопроектів, ініційованих Кабміном, бюджету. Що сильно сприяло тому, що він регулярно опинявся у списку найчесніших політиків України.

Результативність Володимира Гройсмана фактчек ЗМІ "Слово і діло" оцінює наступним чином. Він дав 600 обіцянок. З них:

51% виконані;

26% знаходяться в процесі виконання;

23% не виконані.

Агентство моделювання ситуацій на підставі опитування експертів повідомляє, що 81,5% вважають діяльність Кабміну Гройсмана швидше успішною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme