Гормональні контрацептиви: Що каже гінеколог про переваги та недоліки цього засобу

Питання доцільності вживання гормональних контрацептивів вельми важливе, адже у деяких випадках такий вид захисту може коштувати жінці не тільки здоров'я, а й можливості стати матір'ю 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Гормональні контрацептиви: Що каже гінек…

Depo.ua вирішило поговорити про користь та шкоду від вживання гормональних контрацептивів з одним із провідних лікарів-гінекологів України. До речі, якщо вас цікавить секс під час місячних, радимо ознайомитися з важливими аспектами цього виду близькості. 

Перед тим, як розпочати зруйнування міфів щодо гормональних контрацептивів, ознайомимося з теорією.

Що таке гормональні контрацептиви

гормональні таблетки

Гормональна контрацепція – це різні види захисту на основі гормонів, серед яких виділяють: оральні контрацептиви, гормональні ін'єкції, підшкірні імпланти і один із бар'єрних видів контрацепції з гормональною складовою – вагінальне кільце. 

Оральні контрацептиви – це один із видів захисту від небажаної вагітності, який вважають одним із найефективнішим. Статистика свідчить, що протягом року із тисячі жінок, які приймають пігулки, лише три вагітніють. Якщо використовувати презерватив за інструкцією, то тут похибка набагато більша – 50 жінок з тисячі протягом року стають мамами. 

При цьому оральні контрацептиви, які містять гормони, використовують не тільки для запобігання небажаної вагітності, а у й лікувальних цілях. 

Що можуть лікувати оральні контрацептиви

  • проблеми з менструальним циклом
  • зменшення прояву ПМС
  • проблемну шкіру: акне та постакне
  • низку гінекологічних захворювань: ендометріоз, полікістоз яєчників

Головне, що потрібно усвідомити, гормональні контрацептиви – це не просто ліки, а доволі небезпечний препарат, який в жодному разі не можна призначати собі самостійно. Лише лікар на підставі аналізів, анамнезу і зваження шкоди та користі у коннкретному випадку може призначати гормональні контрацептиви. 

Види оральних контрацептивів

пігулки

Оральні контрацептиви поділяють на: комбіновані (КОК), які своєю чергою бувають монофазні, двофазні, трифазні, гестагенні (міні-пілі), посткоїтальні контрацептиви. 

Гестагенні контрацептиви містять синтетичні аналоги прогестину, а комбіновані – два види: аналоги естрогенів й прогестинів.

Щодо однофазних, двофазних та трифазних оральних контрацептивів, то однофазні є найпоширенішими – доза гормонів протягом прийому незмінна. Двофазні, переважно, призначають жінкам, які мають виражені прояви клімаксу, а ось трифазні майже вийшли з ужитку. 

КОКи діють таким чином: організм отримуючи гормони із зовні приймає їх за свої, власне вироблені, і зупиняє менструальний цикл. Фолікули припиняють рости у яєчниках, овуляція та менструація не настають. Кровотеча, яка відбувається під час прийому оральних контрацептивів, це не менструація. Її спричиняє зміна кількості гормонів які надходять у кров. 

Посткоїтальні контрацептиви – це вид захисту, який можливо використовувати лише у екстрених випадках. Препарат приймають впродовж 72 годин після незахищеного статевого акту. Категорично не можна ним користуватися на постійній основі. 

Правила прийому та підбір оральних контрацептивів

пігулка в руці

Підібрати гормональні контрацептиви може лише лікар-гінеколог. Перед цим жінка має здати відповідні аналізи, пройти обстеження та надати інформацію про кількість статевих контактів на тиждень. Тільки після збору усієї інформації, лікар призначить адекватний вид гормональної контрацепції. 

Лише професіонал зможе зважити усі ризики, оцінити користь від призначеного препарату і у випадку побічних ефектів, змінити його чи взагалі скасувати вживання пігулок.

Існує чимало протипоказань чи таких станів, при яких призначати КОК потрібно з обережністю:

  • жінки із зайвою вагою у зоні ризику, тож мають пройти низку додаткових досліджень, аби виключити діабет 
  • жінкам за 40 призначають гормональні контрацептиви після мамографії грудей
  • жінки, у яких проблеми із судинами, в анамнезі є тромбози вен й тромбофлебіт, мають додатково здати коагулограму
  • жінкам, які курять, потрібно призначати препарат з обережністю, особливо, старшим за 35
  • жінки, які мають підвищений тиск, інфаркт чи інсульт у минулому, входять до групи ризику, тож їм КОК-и не призначають
  • жінки з проблемними нирками не можуть вживати гормональні контрацептиви
  • жінкам з онкологією пігулки не призначають 
  • жінки, які мають захворювання печінки, також не можуть розраховувати на цей метод контрацепції, адже левова частка гормонів з препаратів метаболізується у печінці.

Щодо вживання оральних контрацептивів, то зазвичай лікар розписує детальну схему прийому призначеного препарату. Розпочинають приймати пігулки у перший день менструації. У коробці, частіше за все, 28 пігулок: 21 – реальні гормони, а 7 – "пустишки" із залізом. Такий трюк зроблено для зручності, аби жінка не забувала приймати пігулки і не робила перерв. 

Стосовно графіка, то краще за все приймати контрацептиви ввечері в один той самий час. Налаштуйте нагадування у вашому смартфоні. Існують навіть спеціальні програмки, аби ви не забули прийняти препарат. 

У разі, якщо пропустили пігулку, в інструкції до контрацептивів міститься детальна інформація щодо того, що вам слід робити. Також у інструкції ви знайдете детально розписані вказівки, з чим вживати ОК (оральні контрацептиви, – ред.) в ніякому разі не можна. 

Побічні ефекти від оральних контрацептивів

ваги

Якщо препарат призначено лікарем зважено та продумано, то побічних ефектів бути не має. Запаморочення і легка нудота у перші дні прийому вважаються нормою. Тому пігулки краще пити на ніч. Мажучі виділення у міжменструальний період – також в рамках норми.  

Гінеколог розвінчує міфи щодо гормональних контрацептивів 

Найпоширеніші міфи коментує лікар вищої категорії, акушер-гінеколог, кандидат медичних наук Дем'яненко Леся Володимирівна.

Леся Дем'яненко

Коли призначення оральних контрацептивів як методу захисту від небажаної вагітності є виправданим?

Я керуюся таким правилом: якщо ви маєте з постійним партнером 3-5 статевих актів на тиждень, тоді вживання ОК є доцільним. Якщо у вас різні партнери, коїтусів небагато – призначення ОК не є виправданим. Головне, аби користь від вживання оральних контрацептивів була більшою, ніж шкода.

Як зазвичай ви призначаєте ОК?

Спочатку потрібно виключити усі протипоказання: зробити коагулограму, виключити варикоз, куріння, дізнатися, чи є патологія молочних залоз. Також варто зробити УЗД статевих органів та здати ПАП-тест. Аби запобігти таким проблемам, як набір зайвої ваги, потрібно зробити гормонограму і дізнатися показники яєчникових гормонів. 

Чи можуть ОК призначати не тільки як засіб, аби уникнути небажаної вагітності, а й як лікувальний препарат?

 Так, цілком. Існують стани, які лікують гормональною контрацепцією, наприклад, ациклічні кровотечі, проблеми із циклом, сильний ПМС.

Чи доцільно призначати ОК дівчатам, молодшим за 18 років, і жінкам період менопаузи?

При менопаузі доречніше призначати не ОК, а замісну гормонотерапію. Такий метод є ефективнішим. Стосовно дівчат, молодших за 18, то все залежить не від віку, а від того, скільки часу пройшло з моменту менархе (перших місячних, – ред.), чи встановився менструальний цикл, чи організм дівчини дозрів. І якщо сформувалися усі статеві ознаки, і дівчина має 3-5 контактів на тиждень, призначення ОК є виправданим. 

Чи можна набрати зайву вагу через прийом ОК?

Якщо препарат підібраний правильно, він не може викликати набір зайвої ваги. Лише у випадку, коли ОК вам не підходить, буде такий ефект. 

Чи може ОК викликати безпліддя?

Це найпоширеніший міф щодо оральної контрацепції. Якщо вживаєте ОК так, як прописав вам лікар, безпліддя бути не може, адже фолікулярний резерв зберігається і шанси на материнство нікуди не подінуться. Інша справа, коли жінки не хочуть мати менструацію, вони вдаються до безперервного прийому контрацептивів. Тобто, після прийому 21 пігулки починають нову пачку. Оце вже може бути дійсно небезпечним, адже зникає регенерація ендометрію, а без цього настання вагітності після скасування прийому ОК стає неможливим. При цьому не потрібно забувати і про перерву у прийомі ОК, адже вживати роками ці препарати не бажано. 

Що ви робите у випадку, коли жінка хоче приймати ОК, але показань до цього нема?

Я просто маю відговорити пацієнтку, пояснивши усе докладно. Також я пропоную альтернативу – інші засоби запобігання вагітності, адже наразі їх багато. Наприклад, те ж саме маткове гормональне кільце. Коли ми п'ємо ОК, то детоксикація гормонів відбувається у печінці і вже потім потрібна доза потрапляє у яєчники. А ось кільце містить меншу дозу гормонів і має менший негативний вплив, адже одразу потрапляє туди, куди потрібно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme